reklama

Méně známé druhy hortenzií, jejich výhody a pěstování

Hortenzie jsou nádherné keře, které patří k těm nejpěstovanějším druhům na našich zahradách. Ceníme si jich zejména pro nádherné květy, které dlouho vydrží. K dalším jejich přednostem patří kompaktní růst a pěkné, sytě zelené listy. Nejvíce se setkáme s druhem hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Kromě ní ale existuje i celá řada neméně zajímavých a dekorativních druhů, které si zaslouží větší rozšíření.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Barevné kultivary i méně známé druhy hortenzií (Zdroj: Depositphotos.com)

Hortenzie

Celý rod hortenzií (Hydrangea) zahrnuje asi 75 druhů, které pocházejí z východní Asie, konkrétně z Číny, Koreje, Japonska, Indonésie a Himalájí, a dále ze Severní a Jižní Ameriky.
Hortenzie jsou nižší keře, které zpravidla dorůstají výšky okolo 1-3 metrů. V současné době patří celosvětově mezi nejoblíbenější keře. Velkou tradici má jejich pěstování v Anglii, Německu a na Novém Zélandu. Jejich nádherné květenství jim zajistilo jedno z čelních míst na žebříčku popularity. Květy, uspořádané v koncových chocholících, se objevují od jara do pozdního podzimu, mohou mít v průměru i více než 20 centimetrů. Květenství je charakteristické tím, že obsahuje dva druhy květů, drobné fertilní (plodné) kvítky jsou uprostřed, a velké sterilní neboli krycí v kroužku kolem okraje. Některé druhy však mají pouze fertilní květy stejné velikosti. U většiny druhů jsou květy bílé, ale u některých druhů (zejména H. macrophylla), mohou být modré, červené, růžové, světle fialové nebo tmavě fialové.

Bohaté květenství
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při správném pěstování nás hortenzie odmění záplavou květů

Pěstování

Pěstování hortenzií obecně není složité. Všechny druhy mají podobné nároky na stanoviště a péči. Odlišnosti můžeme najít v řezu, případně v mrazuvzdornosti. U nás patří bezesporu k nejrozšířenějšímu (zároveň ale i k nejnáročnějšímu) druhu hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Druhů, které jsou vhodné pro naše podmínky je však mnohem víc a určitě stojí za to je vyzkoušet.

Hortenzie potřebují dostatek světla, nesnesou ale přímý sluneční úpal. Vhodný je i polostín, ale pak květů může být méně. Rostlina vyžaduje hlubší, vododržné půdy s kyselou půdní reakcí, dostatkem humusu a hojnou zálivku. Na zimu se vyplatí nastýlka spodku rostliny listím nebo chvojím, možné je i přihrnutí zeminy nebo mulče. Hortenzie se dají pěstovat i v nádobách, v tom případě je ale opravdu důležité dodržet pravidelný zálivkový režim a hnojení. Pokud hortenzie několikrát opakovaně přeschne, nemusí se již vzpamatovat. Rostliny v nádobách před zimou přesuneme do temné místnosti s teplotou okolo 10 °C s tím, že zálivka je v období vegetačního klidu jen velmi mírná.

Řez

Termín a technika řezu jsou velmi důležité zejména u hortenzie velkolisté, kdy řezem odstraňujeme pouze suché a slabé, křížící se větve, a to vždy v dubnu až počátkem května. Pěkné zdravé a silné výhony, které jsou ukončeny květním pupenem, neřežeme ani nezakracujeme, květy se zakládají v předcházejícím roce a takto bychom o ně přišli. Mladé výhony s nezaloženými květy řežeme nad 3. až 4. pupenem.

Kvetoucí keř
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pěstování hortenzií zvládne téměř každý zahradník

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

U této oblíbené a hojně rozšířené hortenzie je zajímavá otázka modré barvy květů, která je velmi atraktivní a každý by ji rád měl. Obvykle ale dojde po nějaké době ke zklamání, protože z blankytně modré rostliny se stane růžová. Modrá barva květů je v první řadě podmíněna kyselou půdní reakcí. Hodnota pH se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 4,2, což je opravdu hodně nízko. Pokud půda kyselá nebude, přemění se modré květy v růžové nebo narůžovělé. V květináči i na zahradě se však dá optimální kyselé prostředí celkem dobře udržovat. Druhou podmínkou je zajištění dostatku volně přístupných iontů hliníku v půdě. Do substrátu musí přijít přídavek sloučeniny, která tyto ionty postupně uvolňuje. Zahradníci nejčastěji používají amonnohlinitý kamenec nebo síran hlinitý. Postačit by však mělo běžné hnojivo, které zmíněnou sloučeninu obsahuje, tím rostliny pravidelně přihnojujeme jak venku, tak i doma.

Hortenzie velkolistá
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hortenzie velkolistá nabídne i modré květy

Do popředí se také dostávají nové kultivary hortenzie velkolisté, které mají květy ve tvaru hvězdiček, nejčastěji na dlouhých stopkách. Květenství je nádherné a velmi netradiční. Zástupcem této skupiny je například  Hydrangea macrophylla “Shooting Star”.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Tvoří svá květenství v latách, které mohou být až 30 cm dlouhé. Květy jsou nejprve zelenobílé, postupně jak se lata rozvíjí, barva přechází ve smetanovou, podobný je i kultivar ´Limelight´. Mohutnými sladce růžovými květy upoutá Hydrangea paniculata ´Vanille Fraise´. Tento druh je otužilejší než hortenzie velkolistá, navíc kvete na novém dřevě, a proto ji ani velmi krutý mráz nepřipraví o květní pupeny, protože se nezakládají rok dopředu, ale vždy až v tom samém roce, kdy kvete. Jarní řez tedy naopak podporuje tvorbu květních výhonů. Další výhodou je i to, že si poradí i se silnějším osluněním a jako jediná hortenzie toleruje i vápenitou půdu.

Hortenzie latnatá
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hortenzie latnatá má narůžovělé květy

Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens)

Byla údajně prvním druhem dovezeným do Evropy. Květy této hortenzie jsou smetanové, kultivary 'Grandiflora' 'Annabelle' jsou pak zelenobílé. Tento druh celkem rychle roste a velký skok můžeme pozorovat již v druhém roce po zasazení. Kvetení je nesmírně bohaté a dlouhé. Po celé léto se rozvíjí nové a nové květy. Řez je stejný jako u hortenzie latnaté - každý rok v dubnu rostlinu seřízneme poměrně hluboko u země, slabší výhony zakrátíme více než výhony silné. Řez podnítí tvorbu nových výhonů, které nesou květy. Je to výborný druh i do okrajových oblastí, jako je třeba Podkrkonoší.

Hortenzie stromečkovitá
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hortenzie stromečkovitá je průkopníkem mezi hortenziemi

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Svůj název si zasloužila díky podobnosti listů s dubem (Quercus). Listy jsou velké, špičatě laločnaté a stejně jako severoamerické duby i listy této hortenzie se zbarvují na podzim do červena. Tento otužilý druh tvoří sterilní i plodné květy, které se z bílé barvy mění do červené. Oproti hortenzii velkolisté snese sušší půdy, více slunce a je otužilejší.

Hortenzie dubolistá
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hortenzie dubolistá má typická válcovitá květenství a listy podobné dubu

Hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentiana)

Dorůstá až do 2 metrů výšky, její výhony jsou silné a spolu s listy je pokrývají sametové chloupky. Sterilní květy jsou po obvodu květenství bílé, plodné, středové květy pak fialové. Tento druh je o něco choulostivější. Vyžaduje zimní kryt a chráněné stanoviště. Její výhodou je, že nevyžaduje řez a bohatě kvete i bez něj.

Hortenzie Sargentova
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hortenzie Sargentova a její krásné lila květy

Hortenzie řapíkatá - (Hydrangea petiolaris)

Tento zajímavý druh je na rozdíl od ostatních popínavkou. Podobně jako břečťan se i ona chytá k podkladu pomocí drobných kořínků. Krásně vypadá na starých zdech nebo stromech, pokud jí nic nebrání, vyroste až do výšky 30 metrů. Dřevina je celkem mohutná, přezimuje dobře a nenamrzá, květy jsou velké, čistě bílé. Hortenzie řapíkatá je po všech stránkách krásná a hodnotná dřevina.

Hortenzie řapíkatá
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hortenzie řapíkatá má bílé květy a je typická popínavým růstem

TIP

Květy všech hortenzií jsou velmi dekorativní i v suchém stavu. Dají se z nich vytvořit nádherná aranžmá, můžete je využít jak samostatně, tak i v kombinaci s jiným suchým materiálem. Oceníte je i při výrobě adventních věnců nebo vánočních svícnů.

Proč hortenzie nekvetou?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 2. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková