reklama

Jehličnany v zahradě: Kdy a jak je správně řezat?

Jehličnany mají mírně odlišný biorytmus, než opadavé stromy a keře. Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku.

Živé smrkové ploty řežte každý rok. Mladé smrčky se neřežou v době jarní sadby. Nicméně je vhodné ve stejný rok ihned po polovině léta zkrátit boční strany. Podle potřeby na jaře před začátkem nového růstu zkraťte přírůstek z konce předchozího léta. Když je základna plotu širší než vrchol, jehličky budou mít dostatek světla a zůstanou na větvích. Při sestříhávání jehličnatého živého plotu zkraťte přírůstek z minulého roku a ponechte pouze několik centimetrů nového přírůstku. Na staré větvi neporostou nové pupeny. Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil.

Živé smrkové ploty se řežou každý rok
i (Zdroj: Fiskars)
Živé smrkové ploty se řežou každý rok

Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem. Nelze jej ani snížit nebo zúžit. Pro jehličnatý živý plot se hodí tis a túje. Lze je sestříhávat lépe než smrk a mohou vytvářet nové pupeny i na starých zdřevnatělých větvích. V ostatních případech jehličnany nelze prořezávat, protože řez nesnášejí tak dobře, jako opadavé keře. Nicméně je možné odstraňovat odumřelé, nemocné nebo poškozené větve a také všechny sekundární koruny.

Pro živý plot se hodí tis
i (Zdroj: Fiskars)
Pro živý plot se hodí tis

Borovice kleč

Borovice kleč zůstává hustá, když je u ní každoročně prováděn řez. Ihned po polovině léta je třeba odstranit polovinu ročního přírůstku.

Borovice kleč
i (Zdroj: Fiskars)
Borovice kleč
Zakraťte roční přírůstek na polovinu
i (Zdroj: Fiskars)
Zakraťte roční přírůstek na polovinu
Více o nářadí pro řez a střih se dozvíte v článku Nářadí pro řez a střih a také na www.fiskars.cz.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 26. 5. 2024, Autor: Fiskars (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce