reklama

Pěstujeme palmy ze semen

Výsev vlastních palem může být celkem zajímavá zkušenost. Většina u nás pěstovaných pokojovek se množí vegetativně řízkováním. Palmy představují výjimku, zpravidla se množí výsevem osiva, které můžeme zakoupit v semenářských prodejnách. Vybírat lze z celé řady druhů, můžeme si tak vypěstovat palmu přesně podle našich představ.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstujeme palmy ze semen (Zdroj: Depositphotos)

Pěstování palem ze semen

Možná že jste už někdy zkusili palmu nebo nějakou exotickou dřevinu ze semínka vypěstovat, ale výsledek nebyl nejlepší. Z mnoha semen jich vyklíčilo jen pár nebo vůbec žádné. A přitom výsev palem v domácích podmínkách není zase tak těžký, jen musíte vědět jak na to.

Pokud se naučíte základní postupy, můžete si pak kdykoliv snadno vypěstovat vlastní rostlinky ze semen, která najdete při cestách v zahraničí nebo dostaneme od přátel. Určitě se vám stalo, že jste na dovolené objevili strom nebo keř plný zralých semen, který se vám líbil. Příště postačí sesbírat několik semen do papírového sáčku a doma si vypěstovat vlastní rostlinu, která nám bude připomínat báječné chvíle na dovolené. Exotická semena mohou sloužit i jako zajímavý dárek, nebo ještě lépe – mladé vámi vypěstované rostliny v pěkném květináči.

Palma
i (Zdroj: Depositphotos)
Palmy se dobře hodí i do světlé koupelny

Základní technika výsevu palmových semen

Podle množství semen zvolíme květináč nebo širší misku. Nádobu naplníme výsevním substrátem do výšky 2 cm od okraje nádoby. Dobře zalijeme konví nebo sprchou. Přebytečnou vodu necháme odkapat a po hodině přistoupíme k výsevu. Semena klademe na povrch substrátu tak, aby nebyla těsně nalepená na sebe. Zakryjeme vrstvičkou zeminy, která by měla být vysoká minimálně jako je průměr semínka. Povrch přitlačíme a znovu jemně zalijeme. Nádobu zakryjeme tabulkou skla nebo vložíte do plastového sáčku, který zavážeme. Cílem je udržet vlhko a stálé mikroklima.

Dobře se osvědčil i domácí výsevový miniskleníček s odnímatelným průhledným víkem. Zasetá semínka umístíme na místo, kde bude teplota přibližně kolem 28 – 33 °C. Pokud bude teplota nižší, je možné, že nám vyklíčí menší procento semínek a bude to jistě i déle trvat. Pokud vyséváte na podzim nebo v zimě, umístěte semínka na topení nebo nad něj na okenní parapet podle toho, jak intenzivně topíte. Příliš vysoké teploty nejsou vhodné. Semínka palem klíčí podle druhu po jednom až třech měsících. Semenáčky rozsazujeme při výšce asi 10 cm do propustného, výživného substrátu s vyšším podílem rašeliny nebo listovky.

Palma jako dekorace
i (Zdroj: Depositphotos)
Palmy představují velmi dekorativní pokojové rostliny

Jak postupovat, když semena neklíčí

Pokud semeno dlouho neklíčí, dá se probudit tím, že jej vyjmeme ze substrátu a ostrým nožem lehce seškrábneme plošku nad klíčkem. Toto místo najdeme na semeni jako milimetrový kulatý výstupek (poklička) a nachází se na boku blíže kulatějšímu konci semene.

Druhy palem
i (Zdroj: Depositphotos)
ukázka různých druhů palem v tomto pořadí - Livistona rotundifolia, howea, chrysalidocarpus lutescens, Cykas palmový

Co dělat před výsevem

Namáčení - Semena s kožovitou slupkou před výsevem oloupeme a vnitřní tvrdé semeno namočíme následně na dva dny do vlažné vody.

Fermentace – Vláknitou dužinu semen je někdy těžké oddělit. Vyzkoušejte fermentaci. Semena navlhčíme a necháme je v uzavřeném igelitovém pytli pár týdnů, dužina začne kvasit a snadno se pak umytím oddělí od semínka. Fermentace by neměla trvat déle než 2 – 4 týdny, později by mohla semena začít hnít. Tato technika zlepšuje klíčivost semen, klíčení a vzcházení bude rovnoměrnější.

Klíčení ve sklenici - Semínka smícháme s vlhkým pískem a uzavřeme do průhledné sklenice nebo do pevného plastového sáčku a dobře uzavřeme. Uložíme na světlé a teplé místo. Pravidelně kontrolujeme a přesazujeme ihned po vyklíčení. 

Pro palmy je specifický dlouhý kůlový kořen. Vždy je proto již od malých rostlinek pěstujeme v úzkých vysokých květináčích. Odtokový otvor kryjeme hliněným střepem. Přebytečná voda musí volně odtékat a kořeny také nesmějí otvor ucpat. Nikdy nezapomeňte na drenážní vrstvu. Při přesazování dáváme dobrý pozor, abychom hlavní kořen nezlomili.

Datlovka
i (Zdroj: Depositphotos)
Palmy mají své nezastupitelné místo i jako dekorační zeleň na chodbách a v halách

TIP

Palmy v létě - přes léto umístěte palmy v květináči do zahrady. Letnění jim prospívá a jsou velmi dekorativní. Hodí se na terasu, na schodiště nebo ke vchodovým dveřím.

Palmy
i (Zdroj: Depositphotos)
I v našich podmínkách rostou jako pokojovky dobře

Nároky na pěstování

Pro úspěšné pěstování palem platí několik obecných zásad. Především v létě vyžadují rostliny dostatek vody. Nejvhodnější pro zálivku je měkká, ne příliš studená voda. Kořenový bal by neměl nikdy zaschnout. Na studenou či příliš tvrdou vodu reagují rostliny hnědými skvrnami na listech. Od jara do pozdního podzimu se každý týden hnojí, nejlépe plnými tekutými hnojivy. Mladší exempláře se vyplatí každým rokem na jaře přesadit, starší pak jen pokud je zemní bal silně prokořenělý. V období zimy potřebují nižší teplotu, dostatek světla a snížené množství vody. Stojí-li rostliny během zimy v příliš teplé místnosti, vyskytnou se na nich velmi často škůdci – puklice nebo štítenky. Jejich likvidace je pak poměrně obtížná a dlouhodobá.

Dracena
i (Zdroj: Depositphotos)
Dracena je nejčastěji pěstovaným typem

Druhy palem vhodné k domácímu výsevu:

  • Palma nízká var.lusitanica (Chamaerops lusitanica)
  • Datlovník kanárský (Phoenix canariensis)
  • Palma konopná (Trachycarpus fortunei)
  • Palma nízká (Chamaerops humilis)
  • Žumara stromová (Chamaerops arborescens)
  • Žumara jemná (Chamaerops gracilis)
  • Žumara stříbřitá (Chamaerops argentea)
  • Žumara ztepilá (Trachycarpus fortunei)
  • Livistonie čínská (Livistona chinensis)
  • Livistonie okrouhlolistá (Livistona rotundifolia)
  • Washingtonie mohutná (Washingtonia robusta)

Jak zazimovat palmy?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková