reklama

Kedlubny by neměly chybět na žádné zahrádce

Kedlubny mě každoročně vrací do dětství, kdy babička pravidelně kupovala svazek sazenic a na zahrádce je vysadila. Vzpomínám si, že jsem je snad denně chodila pozorovat a prosit, aby rostly rychleji. Když se mě pak podařilo tajně vytrhnout tu nejrychlejší, většinou tak ve velikosti vlašského ořechu, byla to chuť, která se nedá zapomenout. Tato vášeň mi zůstala dodnes a zahrádka bez kedlubnů by se mi snad ani nelíbila a myslím, že nejsem sama.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kedlubny vévodí našim zahrádkám snad každé jaro (Zdroj: Ludmila Dušková)

Kedlubny na našich zahradách

V čerstvém stavu obsahuje 100 g kedlubny 50 - 60 mg vitamínu C. Především mladé listy obsahují značné množství tohoto vitamínu, 3x více vápníku než bulvy, dále provitamin A, z minerálních látek pak železo. Jsou proto doporučovány ke kuchyňské úpravě, především do čerstvých salátů.

Kedlubny s mrkví
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kedlubny jsou zdrojem vitamínů a třeba v salátu jsou velmi chutné

Kedlubny pěstujeme ve vlhčích záhřevných půdách obvykle ve druhé trati. Vyžadují humózní půdu bohatou na živiny, avšak nesnášejí přímé hnojení čerstvým hnojem. Po celou dobu vegetace pak vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku. Při nedostatku vody především nehybridní odrůdy dřevnatí a po nárazové zálivce často praskají. Kedlubny pěstujeme většinou z předpěstovaných sazenic, přestože z přímého výsevu je to velmi snadné. Osivo vyséváme podle odrůdy od konce ledna až do července. Odrůdy k rychlení a odrůdy rané do teplého pařeniště, další pak přímo na pěstební záhon.

Sadba se vysazuje na záhon mělce, nejlépe tak hluboko, jako byly rostlinky v pařeništi. Při hluboké výsadbě vytvářejí protáhlé bulvičky. Také později při kypření půdy dbáme na to, abychom košťály příliš nezahrnovali.

Rané kedlubny sklízíme postupně, jak dorůstají, a to krátce před spotřebou, aby byly čerstvé a nezavadlé. Také je nenecháváme na záhoně zbytečně přerůstat, aby nedřevnatěly. Pozdní odrůdy sklízíme pro uskladnění najednou před příchodem prvních mrazů. Uskladňovat je můžeme ve sklepě do písku i s kořeny, vydrží poměrně dlouho.

Mladé kedlubny
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mladé kedlubny potřebují dostatek místa k růstu

Sortiment odrůd je velmi bohatý. Významné je především rozšíření o hybridní odrůdy, které se vyznačují rychlým růstem a pokud se stane, že přerostou, rozhodně nedřevnatí. Zachovávají lahodnou chuť a máslovou konzistenci. Jejich osivo je sice dražší, ale rozhodně se vyplatí.

Nejpěstovanější odrůdy

Bohemia F1- hybridní, bílá, poloraná odrůda pro venkovní jarní i letní pěstování. Má rychlý růst, je výnosná a jakostní. Vyniká vyrovnaností, odolává praskání, nedřevnatí. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80 - 85 dní.

Troja F1 – poloraná, bílá novější odrůda odolná proti dřevnatění a přerůstání bulev. Bulva je velká, ploše kulovitá a vyniká jemností dužiny. Velmi vhodná k jarnímu a letnímu polnímu pěstování, ale i pro pěstování na podzim z letních výsevů.

Kedluben Troja F1-2
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tato odrůda patří mezi obzvlášť oblíbené

Kref F1 - bílá raná kedlubna s jemnou dužninou, odolná proti dřevnatění a přerůstání. Vhodná pro rychlení a velmi rané polní pěstování, ale také pro pěstování z letních výsevů pro podzimní sklizeň.

Kref F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda Kref se vyznačuje sladkou chutí

Ballot F1 – velmi raná odrůda modré polní kedlubny pro jarní a podzimní pěstování. Má poměrně nízký vzrůst, středně velké listy a kvalitní ploše kulovité bulvy. Je odolná k praskání, vybíhání a dřevnatění. Pěstuje se na jaře z únorových až dubnových výsevů se sklizní v květnu až červnu, nebo z červnových a červencových výsevů se sklizní v říjnu až listopadu. Vysazuje se ve sponu 25x30 cm. Hlavní předností tohoto nového hybridu je vysoká vyrovnanost v růstu a vývoji bulev i v méně příznivých podmínkách.

Ballot F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda modré kedlubny Ballot

Blankyt – nová nehybridní odrůda modré kedlubny, určená pro celoroční pěstování. Bulva je ploše kulovitá s menšími, řidšími fialově žilkovanými listy. Odrůda je odolná proti dřevnatění, praskání a vybíhání do květu.

Luna – velmi raná odrůda bílé kedlubny, určená k rychlení a pro celoroční polní pěstování. Odolností proti vybíhání, praskání a dřevnatění se vyrovná hybridním odrůdám. Při jarním pěstování vyžaduje pravidelnou zálivku.

Luna
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kedlubny Luna jsou šťavnaté a nedřevnatí

Gigant – pozdní bílá odrůda s velkými, 3-5 kg těžkými bulvami. Dužnina je vysoce jakostní, šťavnatá, nedřevnatí ani nepraská. Je to dlouhodobě skladovatelná odrůda bujného vzrůstu. Pěstební spon je nutné dodržet minimálně 40x40 cm. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80-85 dní.

Gigant
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tato odrůda je právem považována za skutečného obra mezi kedlubnami

Prima tipy

  1. Pokud kedlubny netvoří bulvy a vybíhají do květu, pravděpodobnou příčinou bude nachladnutí sadby, kdy rostlinky tzv. jarovizují. Především se s tímto jevem můžeme setkat u kedluben k rychlení.
  2. Pro odrůdy k rychlení budeme volit spon výsadby 20x25 cm, pro polní rané odrůdy 25x25 cm, pozdní odrůdy pak 30-40x30 cm.
  3. Vyplatí se vysévat osivo, které bylo namořeno proti houbovým chorobám a škůdcům, tyto údaje jsou vedeny na sáčku s osivem.
  4. V 1 g osiva je asi 250-300 semen. Pro vypěstování 1000 ks sadby budeme potřebovat 8 g osiva.

Publikováno: 27. 2. 2021, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Profil autora: Ludmila Dušková