reklama

Jarní úklid zahrady není jen o odklizení chvojí z trvalek

Doba pro provedení jarního úklidu se kvapem blíží. Se zvyšujícími se teplotami, které panují i v noci, tak můžeme zkontrolovat stav trvalek, sesbírat spadané větve nebo odklidit zbytky listí ze zahrady. A také bychom se měli podívat na záhony a stav trávníku. Co vlastně v rámci jarního úklidu zahrady nesmíme opomenout?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jarní zahrádka potřebuje v první řadě úklid (Zdroj: Depositphotos)

Jarní úklid zahrady

Jarní úklid zahrady začneme především dokonalým zbavením zahrady všech zbytků listí z podzimu. Možná, že jsme někde ponechali trochu listí v koutě, na trávníku nebo pod stromy. Nyní je čas jej odklidit do kompostu, kde se přemění ve vysoce úrodný substrát. Důležitost úklidu listí spočívá zejména v tom, že bráníme škůdcům, aby hned zjara napadli naši zahradu. Velmi důležitý je úklid listí v zahradách tam, kde rostou jírovce. Ty bývají každoročně napadány klíněnkou, způsobující rezavění, usychání a opad listů, proto je nutné úklid provést již na podzim.

Listí vyhrabáváme pomocí ostrých železných hrábí a ke kompostu, kde jej smícháváme s hlínou, jej převezeme třeba napytlované na kolečku. Volně ložené listí by nám při převážení vypadávalo a znečišťovalo již uklizené části zahrady.

Úklid listí
i (Zdroj: Depositphotos)
Úklid zahrady na jaře započněte odklizením zbytků listí

Úklid větví a chvojí

Značné množství větví a chvojí používáme na podzim k protimrazové ochraně trvalek a různých nízkých keříků. Avšak zimní období může přinést také větrné období, kdy několik větších větví popadá z našich stromů. Všechny větve tedy uklidíme a dáme na jednu hromadu.

V předjaří provádíme řezy ovocných keřů, jako jsou například rybíz nebo josta. Pokud máme těchto keřů více, pak vznikne množství větví, které je ale škoda pálit, protože je v nakouskované podobě můžeme vrátit zpět do zahrady. Ideálním prostředkem pro zbavení se větví je štěpkovač, který nám větve rozřeže na drobné kousky, které dále použijeme k obsypávání stromů a keřů, případě s nimi po usušení můžeme zatopit v kamnech. Podobně zacházíme i s chvojím. Pokud jsme však příznivci přírodní zahrady, pak můžeme menší hromadu větví nechat někde na rohu zahrady, kde jí nepohrdnou menší živočichové jako ježci nebo ještěrky, kteří si zde vytvoří úkryt před nepříznivým počasím.

Větve
i (Zdroj: Depositphotos)
Větve nepalte, ale prožeňte drtičem, získáte tak vynikající mulč

Mech v trávníku

Mech vytváří v trávníku neprodyšnou vrstvu, díky níž nemůže tráva dýchat a neprospívá. Trávník zbavíme mechu vápněním, rozhozením kompostu nebo vyhrabáním ostrými hráběmi. Na velké ploše využijeme vertikutátor, který vyčeše trávník za nás. Vyseparovaný materiál potom jako obvykle uložíme do kompostu, kde jej smícháme s hlínou.

Hrabání staré trávy
i (Zdroj: Depositphotos)
Likvidace mechu vertikutačními hráběmi

Úklid po krtkovi

Krtince jsou po letošní slabé zimě viditelné především na loukách. Velké množství hlíny, která je ale velmi kvalitní, by bylo škoda ponechat jen tak osudu. Hromádky po krtkovi tak postupně odhrabeme a odvozíme. Můžeme je použít nejen v kompostu k prohození nerozloženého materiálu, využít lze i ke zlepšení stavu našich záhonů. Tato půda je také vhodná pro osázení truhlíků a květináčů, proto si ji můžeme uložit v kbelících do studeného sklepa, kde přečká delší období bez problému. Plochu po odvezení hromádek poté uhrabeme nebo uválíme.

Na záhonech

Pokud jsme se na podzim rozhodli záhony mulčovat organickým materiálem, nyní je vhodný čas k jeho odstranění. Po odhrabání jsme mnohokrát překvapeni stavem půdy, která je ve velmi dobrém stavu. Rozkladem materiálu se tvoří úrodná svrchní vrstva, nedochází k promrzání půdy ani růstu plevelů. Zbytek materiálu, který nám z mulčování zbyl, uložíme do kompostu nebo zaryjeme, čímž ještě podpoříme budoucí úrodu. Pokud na podzim nemáme k dispozici dostatek organické hmoty, kterou bychom použili k zakrytí záhonů, pak použijeme netkanou textilii, tu však musíme zatížit.

Zeleninová zahrada
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelné kypření a hnojení záhonů je klíčem k bohatě úrodě

Na holých záhonech, které promrzly, se nejprve pustíme do pletí a odstraníme všechny nežádoucí zelené rostlinstvo, které by nám v sezoně prorůstalo mezi vegetaci a působilo tak neplechu. Vyčištěné záhony poté dokonale nakypříme do hloubky minimálně 15 cm, čímž je orná vrstva připravena pro pěstování.

Publikováno: 3. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček