reklama

Sucho nemá šanci - zavlažujte bez námahy!

Léto je v plném proudu a s ním i každodenní zalévací povinnosti. Pokud své zahradě dopřejete stálý přísun vody, odmění vás zelenou trávou, rozkvetlými záhony a vláhou uprostřed parného léta. Stačí si zvolit, zda budete zalévat ručně nebo necháte zavlažování na automatice. Moderní zavlažovací systémy se jednak postarají o rostliny či trávník, ale také šetří vodu a čas.

Sucho nemá šanci - zavlažujte bez námahy!

Pro každý účel existuje správný zavlažovací systém – rovnoměrně zavlažuje váš trávník, cíleně zalévá záhonky, živé ploty nebo jednotlivé rostliny na balkóně či terase. Automaticky vyřizuje vše podle vašeho přání. I tehdy, když tu nejste. Jaký zavlažovací systém zvolit?

Zavlažovací systémy - zavlažujte bez námahy!
Zavlažovací systémy - zavlažujte bez námahy!
Zavlažovací systémy - zavlažujte bez námahy!
Zavlažovací systémy - zavlažujte bez námahy!

Zavlažování trávníku

Pokud vás unavuje neustálé kropení trávy či přemisťování a uklízení zavlažovačů, zvažte výsuvné zadešťovače. ,Jsou nainstalovány v podzemí. V potřebnou dobu se vysunou, trávu pokropí a opět se „uklidí“ do země. Při instalaci se řiďte zavlažovanou plochou – pro obdélníkové a čtvercové plochy volte čtyřplošné zavlažovače, všechny ostatní plochy pokryjte kruhovými zadešťovači.

Zavlažování trávníku
Zavlažování trávníku

Voda ze zásuvky

Kdo by chtěl nosit těžké konve s vodou nebo se tahat s jednou obrovskou hadicí s obtížnou manipulací? Systém vodních zásuvek je nejlepším řešením pro zahradu se stromy, keři i záhony. Neviditelně podzemně položené potrubí totiž přivede vodu do každého koutu vaší zahrady podobně jako je rozvedena elektrická energie v domácnosti. Na místě pouze zastrčíte do vodní zásuvky připojovací hadici se zahradní sprchou, zavlažovačem či zalévací tyčí.

Voda ze zásuvky
Voda ze zásuvky

Záhony i květináče

Bylinky, květiny i živé ploty jsou na vodu velmi citlivé. Jakmile ji nemají dostatek, usychají. ,Systém kapkové závlahy je jedinečný v přesnosti dávkování a úspoře vody. U tohoto systému si navíc můžete vybrat, zda chcete neustálé kapání, osvěžující mlhu či dešťové přeháňky,“ uvádí Jakub Kirchner. K uzávěru vody nainstalujete základní přístroj, který snižuje tlak v systému a plní filtrační funkci , k němu pak podle potřeby jednoduše připojíte rozvodné a rozdělovací trubky s např. koncovými kapači pro jednotlivé květináče, řadovými kapači pro truhlíky nebo rostliny v řádcích nebo čtyřplošným zavlažovačem pro menší květinové záhony.

Záhony i květináče
Záhony i květináče

Celá zahrada

Jestliže jste majitelem velké zahrady, která vyžaduje mnoho péče a přesto byste někdy rádi jeli na dovolenou – zvolte automatickou závlahu. Pomocí zavlažovacího počítače, který připojíte přímo na vodovodní kohoutek, nastavíte, která část zahrady potřebuje vodu, kdy a jak dlouho bude zalévání probíhat. Se zavlažovacím počítačem můžete synchronizovat i příslušenství, které se o vaši zahradu postará i v době vaší nepřítomnosti – např. dešťový senzor a čidlo půdní vlhkosti, které rozhodnou, zda je či není potřeba zavlažovat. Během dešťů nebo v případě dostatečné vlhkosti půdy pak nehrozí plýtvání vodou.

Publikováno: 6. 8. 2016, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce