reklama

Úspěšné předpěstování vlastních rostlin

Přichází čas nachystat se na další sezónu pěstování a začít s předpěstováním různých druhů rostlin. Abyste byly úspěšní, dobře se na to připravte. V dobách minulých bylo naprosto běžné, že si lidé semena schovávali z minulých úrod a nebyli tak závislí na tom, zda mohou něco nakoupit. Stejně tak měli k dispozici vlastní kvalitní půdu a dostatek hnojiva. Věřte, že tato metoda není vůbec špatná a nadto vám ušetří velkou sumu peněz.

i (Zdroj: Depositphotos)
Úspěšné předpěstování vlastních rostlin je jednoduché (Zdroj: Depositphotos)

Vhodný substrát na předpěstování

Pro úspěšné předpěstování rostlinek je nutné zvolit ten správný substrát, který jim dodá vše potřebné. Substrát si můžete koupit v obchodě, případně pokud máte čas a chuť, připravte si ho sami doma.

  • Substrát z obchodu – je většinou z rašeliny, vzhledem ke své struktuře zůstává provzdušněný a zároveň udrží pro rostliny velké množství dobře přístupné vody. Navíc se do něj přidává minerální hnojivo a vápenec, aby obsahoval potřebné živiny.
  • Vlastní substrát – jeho příprava je časově náročná, musíte mít dostupné všechny suroviny, kvůli redukci patogenů hub a plísní je vhodné substrát po namíchání dezinfikovat. Vyrobíte si ho smícháním kvalitní zeminy s rašelinou a pískem, můžete přidat menší podíl perlitu.
Vývoj rostlinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Vývoj rostlinky ze semínka

Vhodné nádoby

Na předpěstování je také třeba zvolit vhodné nádoby – na trhu je mnoho druhů plastových sadbovačů. Mají různě velký objem, důležitý je však kvalitní materiál, abyste nemuseli každý rok kupovat nádoby nové. Volte proto nádoby se stěnami ze silného plastu, které vám při správném zacházení budou sloužit několik let.

Použít na předpěstování můžete i jednorázové nádoby - jsou to rašelino-celulózové kořenáče. Musí umožnit kořenům rostlinek prorůst skrz, jinak může docházet k úhynu. Vkládají se pak do půdy i s rostlinou – rozloží se a navíc zeminu obohacují.

V nejnutnějším případě můžete rostliny, které chcete předpěstovat, vkládat i do „nádob“ vytvořených z novinového papíru. Ten v několika vrstvách omotejte kolem plechovky či jiné vhodné nádoby a spojte lepicí páskou. Ohnutím přes spodní část se tak vytvoří dno.

Sázení semínek
i (Zdroj: Depositphotos)
Na předpěstování si pořiďte vhodné sadbovače

Vhodné místo

Umístění předpěstovávaných rostlin je také nutné dobře zvolit. Prostor by měl být světlý s vyšší vzdušnou vlhkostí.

  • Vlhkost – použijte hygrometr, který relativní vlhkost měří, udává procentuálně, kolik vody je ve vzduchu v poměru k úplnému nasycení. Pro rostliny je ideální vlhkost kolem 50 %. Pomůžete ji zvýšit rosením či použitím odpařovačů.
  • Světlo – nejlépe je mít rostliny přímo u nezakrytého okna, množství světla větší vzdáleností od okna rapidně klesá.
Rostlinky na okně
i (Zdroj: Depositphotos)
Rostliny, které bude předpěstovávat, umístěte na vhodné místo – s vhodnou teplotou, světlem a vlhkostí

Které rostliny předpěstovat?

Předpěstovat můžete mnoho druhů zeleniny:

  • Salát – nejranější zelenina, kterou je vhodné předpěstovat, a to již od února. Je nutné zajistit teplotu 16 až 20 °C přes den, přes noc by měla být zhruba o 5 °C nižší. Vysadit pak můžete rostliny z raných výsevů po dvou měsících, z pozdních zhruba za měsíc. Rostlinka by měla mít 4 až 6 pravých listů.
  • Polníček – oblíbená listová zelenina, kterou lze předpěstovat i přímo sázet. Zajistěte mu teplotu kolem 15 °C, vyšší bude spíše na škodu.
  • Celer bulvový – na přelomu února a března je vhodné začít vysévat celer ze semen, na vysazení do záhonu jsou potom sazeničky připraveny zhruba v půlce května. Osivo vzchází poměrně dlouhou dobu – tomu lze pomoci namočením semen po 24 hodin do 30 °C teplé vody, nebo na půl hodinku do vody o teplotě 50 °C. Sadbu pak udržujte při teplotě 18 až 25 °C. Dlouhodobá nízká teplota způsobuje předčasné kvetení, toho se tedy vyvarujte.
  • Kedlubna – polovina února je vhodná také pro vysetí kedluben, ven je potom můžete přemístit na přelomu března a dubna. Poskytněte jim teplotu mezi 14 a 17 °C, stejně jako u celeru se vyvarujte dlouhodobých teplot pod 12 °C.
  • Lilek vejcoplodý – pro výsev je vhodný celý únor, do záhonu potom přijde v druhé půlce května. Potřebuje teplotu kolem 20 °C ve dne, v noci o 4 °C méně.
  • Okurky – salátovky vysejte na přelomu dubna a května, vysadit je potom můžete už zhruba za dva týdny. Rostliny by měly mít maximálně jeden až dva pravé listy.
Sazeničky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zdravé sazenice přesaďte do volné půdy

Jak na to

Potom, co si opatříte vhodné nádoby a substrát pro předpěstování, můžete se pustit do výsevu.

  • Substrát navlhčete, podpoříte tím jeho příjem vody.
  • Naplňte nádobu substrátem téměř k okraji.
  • Položte na něj semínka a lehce zasypte zeminou.
  • Navlhčete pomocí rozprašovače, aby se osivo nevyplavilo.
  • Sadbovače umístěte do vhodných podmínek – aby měly budoucí rostlinky příznivou teplotu a dostatek světla.

Publikováno: 4. 3. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová