reklama

Pokládání trávníkového koberce

Díky trávníkovému koberci získáte v krátké době svěží, sytě zelený trávník, který můžete normálním způsobem zatěžovat již za dva měsíce po položení. Na rozdíl od vysévaných trávníků nemusíte čekat několik měsíců, až bude hustý a robustní tak, že se po něm bude dát chodit. Trávníkový koberec si můžete položit sami. Pokud máte připravenou plochu, budete na 50 čtverečních metrů potřebovat méně než dvě hodiny.

Pokládání trávníkového koberce

​Nákupní seznam

  • Travní písek
  • Zavlažovač trávníku
  • Jemný zelený kompost
  • Rukavice
  • Hrábě

Příprava plochy

Trávníkový koberec nelze skladovat déle než jeden den, proto musí být plocha připravena včas. Podklad uhrabávejte tak dlouho, až vznikne jemnozrnný, hladký povrch. Odstraňte kořínky a kameny. U těžkých, jílovitých půd je užitečné na každých 100 čtverečních metrů zapracovat do zeminy jeden až tři kubické metry písku a jeden až dva kubické metry kompostu. Čím pečlivější je příprava, tím hladší a rovnoměrnější bude později plocha trávníku.

Praktická rada: Jedna role trávníku měří 40 cm x 2,5 m a má plochu jednoho metru čtverečního.

Důležité: Objednejte si minimálně dva čtvereční metry více, než potřebujete, protože trávníkové role jsou dle povětrnostních podmínek počasí některé o něco menší či větší (při suchém počasí se pásy o něco srazí).

Příprava plochy
Příprava plochy

Odmotání

Trávníkový koberec je nutno rozložit po dobu 24 hodin po dodání. Vybalte role z palety, aby nebyl tlak na nejspodněji uloženou roli tak velký. Aby Vám šlo odmotávání snadněji, rozložte role předem na plochu, pak Vám půjde odmotávání rychleji.

Důležité: Nenechávejte ležet trávníkové role na slunci. Trávníkový koberec lze zavlažovat pouze v odmotané formě, ne v rolích. Jinak se tráva uvnitř rolí zkazí.

Odmotání
Odmotání

Pokládání pásů

Pásy trávníkového koberce se nyní pokládají propojeně, aby nevznikly žádné křížové spáry.

Praktická rada: Trávníkový koberec lze řezat stejně jako koberec pomocí zahradnického nože. Díky tomu můžete trávníkový koberec položit bez přerušení i do zákrut okolo záhonků či cestiček.

Pokládání pásů
Pokládání pásů

Uzavření podsádkových lemů

Pásy trávníkového koberce pokládejte tak, aby hrany ležely asi jeden až dva centimetry přes sebe. Poté nevzniknou mezery, pokud by se pásy na slunci o něco srazily. Pásy dobře ušlapejte. U větších ploch si můžete v OBI zahradnickém ráji za tímto účelem zapůjčit i válec.

Uzavření podsádkových lemů
Uzavření podsádkových lemů

Zatlačení a zalévání

Nakonec zatlačte spáry na sebe. Do mezer můžete nasypat travní písek. Následně je třeba nechat trávníkový koberec prosáknout vodou pomocí zavlažovačů trávníku tak, aby se kořínky propojily s podkladovou zeminou a ihned mohli dále růst. V dalších dvou až třech týdnech Vám trávník nesmí vyschnout, až teprve po uplynutí této doby můžete nastavit zavlažování na normální rytmus.

Důležité: Žádná ze spár nesmí zůstat neuzavřená, protože se později jen velmi těžko uzavírá. Zavlažujte ráno nebo večer, ale nikdy ne v poledne při plném slunci. Jakmile působí trávník v jeho růstové fázi matně a zelenošedě, je nutno zkontrolovat vlhkost a trávník zavlažit.

Zatlačení a zalévání
Zatlačení a zalévání

Článek byl vyroben ve spolupráci s hobbymarketem OBI.

Publikováno: 20. 5. 2016, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce