reklama

Pokládání travního koberce

Díky travnímu koberci získáte v krátké době svěží, sytě zelený trávník, který můžete normálním způsobem zatěžovat již za dva měsíce po položení. Na rozdíl od vysévaných trávníků nemusíte čekat několik měsíců, až bude hustý a robustní tak, že se po něm bude dát chodit. Travní koberec si můžete položit sami. Pokud máte připravenou plochu, budete na 50 m² potřebovat méně než dvě hodiny.

i (Zdroj: OBI)
Položit travní koberec je docela snadné (Zdroj: OBI)

​Nákupní seznam:

  • travní písek
  • zavlažovač trávníku
  • jemný zelený kompost
  • rukavice
  • hrábě

Příprava plochy

Travní koberec nelze skladovat déle než jeden den, proto musí být plocha připravena včas. Podklad uhrabávejte tak dlouho, až vznikne jemnozrnný, hladký povrch. Odstraňte kořínky a kameny. U těžkých, jílovitých půd je užitečné na každých 100 m² zapracovat do zeminy jeden až tři kubické metry písku a jeden až dva kubické metry kompostu. Čím pečlivější je příprava, tím hladší a rovnoměrnější bude později plocha trávníku. Jedna role trávníku měří 40 cm×2,5 m a má plochu 1 m².

Tip:

Objednejte si minimálně o 2 m² více, než potřebujete, protože trávníkové role jsou dle povětrnostních podmínek počasí některé o něco menší či větší (při suchém počasí se pásy o něco srazí).

Plochu musíte řádně připravit
i (Zdroj: OBI)
Plochu musíte řádně připravit

Odmotání

Travní koberec je nutno rozložit po dobu 24 hodin po dodání. Vybalte role z palety, aby nebyl tlak na nejspodněji uloženou roli tak velký. Aby vám šlo odmotávání snadněji, rozložte role předem na plochu, pak vám půjde odmotávání rychleji.

Odmotávejte opatrně
i (Zdroj: OBI)
Odmotávejte opatrně

Tip:

Nenechávejte ležet trávníkové role na slunci. Travní koberec lze zavlažovat pouze v odmotané formě, ne v rolích, jinak se tráva uvnitř rolí zkazí.

Pokládání pásů

Pásy travního koberce se nyní pokládají propojeně, aby nevznikly žádné křížové spáry.

Tip:

Travní koberec lze řezat stejně jako koberec pomocí zahradnického nože. Díky tomu můžete travní koberec položit bez přerušení i do zákrut okolo záhonků či cestiček.

Pásy propojujte
i (Zdroj: OBI)
Pásy propojujte

Uzavření podsádkových lemů

Pásy travního koberce pokládejte tak, aby hrany ležely asi 1–2 cm přes sebe. Poté nevzniknou mezery, pokud by se pásy na slunci o něco srazily. Pásy dobře ušlapejte. U větších ploch si můžete za tímto účelem zapůjčit i válec.

Pokládejte hrany asi 1–2 cm na sebe
i (Zdroj: OBI)
Pokládejte hrany asi 1–2 cm na sebe

Zatlačení a zalévání

Nakonec zatlačte spáry na sebe. Do mezer můžete nasypat travní písek. Následně je třeba nechat travní koberec prosáknout vodou pomocí zavlažovačů trávníku tak, aby se kořínky propojily s podkladovou zeminou a ihned mohli dále růst. V dalších dvou až třech týdnech vám trávník nesmí vyschnout, až teprve po uplynutí této doby můžete nastavit zavlažování na normální rytmus.

Pořádně zatlačte a zavlažte
i (Zdroj: OBI)
Pořádně zatlačte a zavlažte

Tip:

Žádná ze spár nesmí zůstat neuzavřená, protože se později jen velmi těžko uzavírá. Zavlažujte ráno nebo večer, ale nikdy ne v poledne při plném slunci. Jakmile působí trávník v jeho růstové fázi matně a zelenošedě, je nutno zkontrolovat vlhkost a trávník zavlažit.

Zdroj informací: OBI

Publikováno: 1. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce