reklama

Sekání vysoké trávy? Ano, přece se sekačkami a mulčovači od VARI

Pokud patříte mezi majitele zahrad, sadů nebo obecních pozemků, kde je potřeba pravidelně sekat vysokou trávu, pak zvolte osvědčenou českou kvalitu. Sekačky a mulčovačeVARI vynikají důmyslnými konstrukčními prvky, na něž se můžete spolehnout v každém typu terénu.

Sekání vysoké trávy? Ano, přece se sekačkami a mulčovači od VARI

Při výběru bubnové sekačky je třeba zaměřit se nejen na design, budoucího uživatele by měly upoutat i jedinečná technická řešení. Jednobubnové sekačky VARI disponují novým typem rámu se zvýšenou tuhostí v krutu až o 30%, jejich masivní žací disk je vybaven vyztuženým okrajem, celoplošným podběhem a odlitým uložením žacích nožů, tzv.T-BAR. Pohonná soustava sekaček má zastudena tvářené řemenice, převodovku pojezdu s válcovaným šnekem, plným bronzovým šnekovým kolem, tuhou nápravu pro jízdu po vrstevnici a řemeny s kevlarovými vlákny od německé firmy OPTIBELT. Vysoký standard bezpečnosti dotváří dvoučelisťová brzda disku.

Čelisťová brzda disku
Čelisťová brzda disku
Odlévané uložení nožů
Odlévané uložení nožů

Moderní výrobce nezapomíná ani na špičkovou ergonomii svých strojů, takže rukojeti sekaček VARI jsou výškově stavitelné v šesti polohách a mají měkčené gripy se vzduchovými komorami pro snížení únavy rukou. Páčky ovládání pojezdu a pohonu žacího disku překvapí nízkými ovládacími silami.

Bubnové sekačky na vysokou trávu

Vstupní třídou do světa bubnových sekaček VARI jsou modely řady DS-521 Agatha, jež dokonale zatočí se sekáním vysoké trávy na středně velkých zahradách nebo v sadech. Uvedený typ stroje nabídne všechna výše uvedená technická řešení, navíc je vybaven krytem žacího disku ze žárově zinkovaného plechu, jehož nedílnou součástí je i textilní poutko pro snadnou manipulaci, například při nakládání do zavazadelníku osobního automobilu.

Agatha při práci
Agatha při práci

Agatha má záběr 58,5 cm a pohání ji tři různé typy motorů – VARI XP-200; Honda GCV 160 nebo nový BS 675 EXi se systémem Ready Start. Jednorychlostní pojezd, naladěný na 2 km/h je zárukou, že se sekačka ,,prokouše“ i tou nejpřerostlejší trávou. Největší jednoúčelovou bubnovou sekačkou je BDR-1200, vybavená motorem Honda GXV 390, pětirychlostní převodovkou Peerless se zpátečkou a 10“ foukanými koly se směrovými brzdami. Dva žací bubny se záběrem 120 cm, jsou usazeny na výklopném rámu a jejich propojení je řešeno kardanovou hřídelí a dvěma kuželovými převodovkami.

Dvoububnovou sekačku BDR-1200 uplatníte především na velkých plochách
Dvoububnovou sekačku BDR-1200 uplatníte především na velkých plochách

Tento stroj se díky své masivní stavbě a velmi vysokému plošnému hodinovému výkonu perfektně hodí k sečení rozlehlých ploch s vysokou trávou. Pro zpříjemnění práce k němu můžete připojit i bržděnou odpruženou sedačku.

Mulčovače do každého terénu

Základní a velice odolný model Hurricane F-550 se pyšní stejnými prvky jako bubnové sekačky – má prostorový rám se středovou výztuhou, ergonomické rukojeti s měkčenými gripy, zastudena tvářené řemenice z jednoho kusu materiálu, řemeny s kevlarovými vlákny OPTIBELT, dvourychlostní pojezd a čelisťovou brzdu žacího nástroje. Před hnací nápravou se 6“ koly se nachází 5 mm silný mulčovací nůž Oregon GATOR, který je umístěn v nerezové komoře se zkosenými boky, což má za výsledek perfektní nadrcení sečeného materiálu.

,,Pětsetpadesátka“ je stroj k neutahání
,,Pětsetpadesátka“ je stroj k neutahání

Hurricane F-550 pohání dva výkonné motory, Honda GCV 190 nebo BS 850E. Na tomto stroji naleznete i opravdovou technickou lahůdku – vodicí ostruhu, disponující nízkým měrným tlakem na půdu, tudíž neujíždí sečený porost a výšku sečení můžete nastavit v rozmezí 4 až 9 cm, celkově v 16 polohách. Stroj je určen na mulčování porostů s výškou kolem 80 cm, při správném nastavení není problém pokosit 1,5 metru vysoké rákosí nebo zaplevelené pozemky, kde výška porostu dosahuje naprosto extremních hodnot. Hurricane F-550 je natolik propracovaný stroj, že si jej oblíbila nejen soukromí uživatelé, vlastnící zahrady a sady, ale i celá řada obcí, kde spolehlivě odvádí velmi náročnou práci.

Největší a nejvýkonnější jednoúčelový mulčovač VARI prezentuje komunální model Hurricane F-700 Hydro, který prošel pro letošní sezonu velmi důkladnou modernizací, přičemž základní prvky jeho výbavy zůstaly zachovány tak, aby obstál v nejnáročnějších podmínkách. Byl inovován rám stroje, náhon mulčovacího nože GATOR o záběru 70 cm má nyní vyměnitelné uložení pro nižší servisní nároky a výška sečení je nastavitelná z místa obsluhy. Stroj pohání profesionální motor Honda GXV 390, jako převodovka byla využita Tuff Torq K-46 DI s automatickou uzávěrou diferenciálu a automatickou brzdou.

Mulčovač F-700 Hydro
Mulčovač F-700 Hydro

Desetipalcová pojezdová kola jsou nyní širší pro lepší práci v tvrdém terénu, nechybí jim ani odolnost proti proražení. Kompletně byla také přepracována ergonomie řidítek a ovládacích pák včetně lanovodů. Pokud se Vám tento model líbí a přemýšlíte nad tím, jak si práci zpohodlnit, lze k němu přikoupit bržděnou odpruženou sedačku. Na své si přijdou i obce, mulčovač lze doplnit i o shrnovací radlici na sypké hmoty se záběrem 100 cm.

Multifunkční nosiče: tradiční výrobky VARI

Nejdostupnější nosič BDR-620 Lucina MaX je v základní výbavě dodáván jako bubnová sekačka se záběrem 62 cm a dvěma rychlostmi pojezdu 2 a 2,8 km/h. Lucina MaX není jen pouhou sekačkou, můžete si k ní pořídit mulčovací adaptér o záběru 58 cm, sněžný pluh nebo nově také pasivní zametací kartáč PK-950 pro briskní úklid během celého roku. Lucinu pohánějí dva motory – Honda GCV 190 nebo BS 850E, který je vybavený systémem Ready Start. V současnosti však VARI nabízí ještě limitovanou edici s poloprofi motorem Honda GSV 190, který vyniká dvojitým filtrem vzduchu, litinovou vložkou válce, pístními kroužky se sníženým třením nebo valivým uložením klikové hřídele.

Lucina MaX zatočí s přerostlou trávou a umí i uklidit kolem domu
Lucina MaX zatočí s přerostlou trávou a umí i uklidit kolem domu

Úplně odlišný konstrukční přístup ukázal výrobce v případě nového produktu VARI RAPTOR, určeného pro náročnější uživatele či malý obecní komunál. Stroj vyniká vysoce moderními prvky, špičkovou ergonomií a nadčasovým designem.

Vícefunkční nosič RAPTOR je vystavěn na modulárním lisovaném rámu. Do nosníku rukojetí se podařilo adaptovat 4,5 litrovou přídavnou nádrž, která zvyšuje akční rádius v případě nutnosti celodenního nasazení stroje. Spočítáme-li celkový objem obou nádrží, dostaneme se na hodnotu až 5,6 litrů paliva. Srdcem stroje je silný motor BS 950E s rozvodem OHV a zdvihovým objemem 223 ccm; nechybí ani systém Ready Start pro snadné nastartování bez sytiče nebo palivový kohout pro přepínání zdroje paliva.

Raptor je výrobkem, využívajícím nejmodernější technologie
Raptor je výrobkem, využívajícím nejmodernější technologie

8“ kola pohání hydropřevodovka TuffTorq K-46DI s automatickou uzávěrkou diferenciálu, šikovným doplňkem je závaží do kol pro zvýšení adheze v případě náročnějších prací.

Přídavná zařízení (pětinožový žací disk o záběru 70 cm a 58 cm široký nerezový mulčovací adaptér s vodicí ostruhou) jsou poháněna přes spojku NORAM s integrovanou brzdou a plynulým náběhem přenosu hnací síly. Ke stroji je možno pořídit i vozík pro převážení nákladů do 220 kg nebo bržděnou odpruženou sedačku. Další užitečné příslušenství bude brzy následovat.

S jedním strojem více činností: pro majitele TERRA a VARI

Bubnovou sekačku však můžete mít i tehdy, jste-li majitelem stavebnicového VARI systému. Přímopřipojitelný podvozek sečení BDR-650V se záběrem 62 cm si koncepčně zachovává přednosti bubnových sekaček VARI a bez jakýchkoliv úprav jej spojíte jak s 2T, tak 4T motorem se spojkou 80 mm. Pro majitele malotraktorů s převodovkou DSK-316 jsou k dispozici adaptér bubnového sečení Samson-56 nebo mulčovač Tajfun-52, kde náhon od převodovky se děje za pomocí kardanové hřídele a kuželového převodu.

Oblíbená kombinace pohonné jednotky PJXP-200 s podvozkem sečení
Oblíbená kombinace pohonné jednotky PJXP-200 s podvozkem sečení

VARI je Český výrobce s tradicí od roku 1969, který vyrábí a vyvíjí stroje v České Republice poblíž lázeňského města Poděbrady. Nabídka strojů pro sečení vysoké trávy čítá na 12 modelů bubnových sekaček a 7 typů mulčovačů. Více informací naleznete na stránkách www.vari.cz.

Publikováno: 6. 4. 2019, Autor: VARI (text a foto), Profil autora: Redakce