reklama

Škůdci a jejich oblíbené barvy

Někdo má rád zelenou barvu, jiný má radši modrou. Stejné je to i u škůdců. Toho se dá velice dobře využít při nalákání škůdců na optické lepové desky. Jejich barvy škůdce doslova přitahují a naštěstí se od nich už také nedokážou odlepit.

i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Škůdci se dají nachytat na jejich oblíbené barvy na lepových deskách (Zdroj: Jan Kopřiva)

Jaké barvy škůdce lákají?

I škůdci mají své oblíbené barvy. Až půjdete do skleníku, oblečte si na sebe žluté tričko. Pokud jsou na rostlinách mšice, molice nebo smutnice, uvidíte jejich výskyt nejprve na tričku. Právě výše jmenovaní škůdci mají rádi žlutou. A tak na základě pozorování byly vyvinuty vizuální lapače. Pomocí nich je možné monitorovat výskyt škůdců dřív, než se přemnoží. Jsou k dispozici ve třech základních barvách, přesně podle citlivosti jednotlivých škůdců na určitou barvu. A to žluté, modré a bílé. Vizuální lapače můžeme použít nejen ve skleníku, bytech, zimních zahradách, ale i na záhonech a ovocných stromech. Dostanou se v podobě desek opatřených nevysychavým lepem.

Smutnice
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Molice jasně žlutou barvu milují

Žluté lepové desky

Jejich využití je široké, a to jak v interiéru, tak v exteriéru.

Lepové desky žluté interiérové - jsou určené ke sledování a k částečnému snižování populační hustoty škodlivých organismů. Svou zářivě žlutou barvou lákají škůdce, kteří se následně přilepí na nevysychavý lep. Slouží jako biologicky šetrný pomocný prostředek na ochranu rostlin před napadením škůdci (mšice, molice, smutnice, vrtalky, dřepčíci a další). Desky jsou opatřeny lepem a přizpůsobené tak, aby je bylo možno použít k ochraně zeleniny ve skleníku a k ochraně pokojových květin.

Skleník-využití žlutých desek
Ve sklenících slouží lepové desky k ochraně zeleniny a květin (Zdroj: Jan Kopřiva)
Žluté lapače v květináčích
V květináčích lepové desky lákají mšice nebo molice (Zdroj: Jan Kopřiva)

Lepové desky žluté v exteriéru slouží k ochraně zeleniny a květin. Při jejich aplikaci zavěsíme lepové desky těsně nad porost (ne v přímém styku s rostlinou). Jedna deska postačí na 2 - 5 m². K ochraně zeleniny aplikujeme nejlépe ihned po vysazení nebo vzejití rostlin. Lze je také aplikovat preventivně ihned po přesazení, aby nedošlo k přemnožení škůdců. Slouží k redukci počtu dřepčíků, blýskáčků, krytonosců, bejlomorek ad.

Žluté lepové desky je možné kombinovat s živými bioagens Aphidius, Encarsia a Steinernema.

Žluté lepové desky v záhonu
Do záhonu umístíme lepové desky kvůli dřepčíkům nebo krytonoscům (Zdroj: Jan Kopřiva)
Žluté lepové desky
Venkovní žluté desky zachycují například mšice (Zdroj: Jan Kopřiva)

Modré lepové desky

Využití najdou především ve sklenících, fóliovnících a zimních zahradách. Slouží k odchytu třásněnky západní a zahradní, která poškozuje hlízy, květy a listy na okrasných květinách a na zelenině. Dospělci sají na květech a listech, květy se nerozvíjejí a listy usychají. Larvy napadají hlízy, které potom neraší.

Modrá barva těchto lepových desek přitahuje dospělce třásněnek, kteří se následně nalepí v nevysychavém lepu. Desky se zavěšují nad porost, cca 10 cm nad rostliny nebo k větracím otvorům. Desky vyvěste do týdne po výsevu a ponechejte v prostoru po celou sezónu. Modré lepové desky je možné účinně kombinovat s dalšími prostředky biologické ochrany, jako je dravý roztoč Amblyseius cucumeris či Orius.

Modré lepové desky
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Modré desky lákají především třásněnky

Bílé lepové desky

Využití najdou především v sadech k odchytu a monitorování pilatek. Samice pilatek vyhledávají bílé květy švestek a sliv, resp. jabloní, meruněk a třešní a kladou do nich vajíčka. Láká je bílá barva desek, které jsou natřeny nevysychavým lepidlem a pilatky se na ně nachytají. Takto se výrazně sníží množství pilatek, které by jinak nalétaly do květů a poškodily je.

Lapače se vyvěšují asi týden před začátkem kvetení. Rozvěšují se rovnoměrně po obvodu koruny stromů na východní, jižní a západní stranu koruny stromu. Když jsou lapače silně pokryty hmyzem či nečistotou, vyměňují se za nové. Lapače se aplikují v množství 2 desky na každý metr výšky stromu.

Bílé lapače
i (Zdroj: Depositphotos)
Bílé lapače slouží na zachycení hmyzu

Všechny typy optických lapačů lze kombinovat s dalšími prostředky biologické ochrany rostlin. Minimální doba použitelnosti je 5 let od data výroby. Výhodou desek je i možnost nanesení nového lepidla po odstranění již nefunkčního nátěru s přilepenými škůdci.

Publikováno: 7. 3. 2021, Autor: Jan Kopřiva (text a foto), Profil autora: Jan Kopřiva

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na obaleče jablečného

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V některých letech dochází k extrémní červivosti jablek. Taková jablka se špatně skladují a musíme je předčasně zpracovat. Příčinou je škůdce obaleč jablečný. Vhodnou redukcí je umístění feromonových lapačů na stromy. Feromony lákají samečky, kteří se při