reklama

Vhodné nářadí na zahradu neznamená jen rýč a hrábě

Nářadí na zahradu existuje celá spousta. Od původního s dřevěnou násadou se ale v posledních letech upouští a celý vývoj směřuje k uhlíkovým vláknům, která mají vynikající mechanické vlastnosti, a především nabízí nízkou váhu. Jaké nářadí na zahradu bychom rozhodně neměli opomenout? Například jaké nůžky a jaký rýč jsou pro naši zahradu nejvhodnější?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jaké nářadí by měl mít každý zahrádkář? (Zdroj: Depositphotos)

Nářadí na zahradu

Nářadí na zahradu existuje celá spousta. Původní řešení, kde byly části pro ruce dřevěné, broušené a různě dále upravované, aby byly při práci příjemné, jsou však definitivně pryč. Dnešní doba přeje především velmi lehkým a tuhým řešením v podobě uhlíkových vláken. Například takto provedená rýčová rukojeť je velice lehká, ale zároveň pevná a díky UV stabilizaci odolává slunečnímu záření bez ztráty zabarvení. Naopak pracovní části, které přicházejí do styku s půdou a rostlinami, mají požadavek na velkou otěruvzdornost a odolnost proti ohybu, proto se často vyrábějí z kvalitní oceli, procházející nejen procesem kování, ale i kalením a závěrečnou povrchovou úpravou.

Zahradní náčiní
i (Zdroj: Depositphotos)
Klasickému nářadí pomalu odzvonilo, lehké nářadí je mnohem žádanější

Rýč a rycí vidle

Rýč a rycí vidle patří ke zcela základnímu vybavení, co se zpracování a přípravy půdy týká. Druhy rýčů existují v zásadě dva, typ s rovným koncem využijeme při rytí lehkých a středně těžkých půd, provedení se středovou špičkou pak přijde vhod tehdy, když se chystáme rýt záhony s těžší půdou, kde rytí bývá o něco namáhavější. Úzký a špičatý rýč potom využijeme nejen při zpracování půdy, ale také při dobývání hluboko zakořeněné zeleniny, jako například křenu, petržele nebo mrkve. Konec násady rýče, respektive část pro naše ruce, by měl být vybaven koncovkou, která umožní i páčení. Například na velmi ztvrdlé půdě nebo tehdy, když zakládáme ručně nové záhony, je zapotřebí zabrat. Rýč vždy na podzim po posledním rytí dokonale očistíme, pracovní část pronikající do půdy natřeme rostlinným nebo biologicky odbouratelným olejem a uložíme na suché a chladné místo.

Rýč
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní rýč patří k základnímu vybavení každé zahrady

Lopata nikde nesmí chybět

Nedílnou součástí vybavení každého zahrádkáře a pěstitele je minimálně jedna lopata. Bez ní bychom nemohli přeházet kompost, upravit roh v zahradě nebo rozházet vápenec na jaře, když se toužíme zbavit mechu. Pro těžší práce ale nezapomínáme ani na motyku nebo krumpáč, ty potřebujeme při náročnějších pracích, kdy nám pouze lopata a rýč již nebudou stačit.

Zahradní kolečko
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní kolečko výrazně usnadní přesuny většího množství materiálu

Hrábě na několik způsobů

Klasické hrábě s ocelovými hroty nesmí žádnému zahrádkáři chybět. Můžeme s nimi na jaře vyhrabat mech z trávníku, rozhrabat záhony v rámci jarní přípravy nebo zlikvidovat plevel u brambor před sklizní biologicky nezávadných hlíz. V dřívější době velmi hojně zastoupené dřevěné hrábě z našich zahrad poněkud vymizely. Je to z toho důvodu, že už dnes málokdo z nás suší seno a seká trávu pro hospodářské účely, jako je krmení drobných zvířat. Avšak tyto hrábě perfektně poslouží při jarním rozhrabávání záhonů, kdy se s nimi půda krásně nakypří nebo poslouží i na podzim při úklidu listí. Lehké hrábě z pérové oceli jsou určeny především pro shrabování nakrátko posekané trávy na menší hromádky, ekvivalentem k nim jsou dnešní moderní plastové typy, které se ale pyšní solidní trvanlivostí vzhledem k použití kvalitních materiálů. Volba jednotlivých druhů hrábí je tak pouze na nás a našich požadavcích.

Hrábě
i (Zdroj: Depositphotos)
Úprava záhonu s pomocí železných hrábí

Zahradní nůžky

Zahradní nůžky použijeme během celého roku k stříhání nejrůznějších rostlin, keříků a stromků v zahradě. Nemělo by nám chybět hned několik provedení. Základní ruční nůžky s kalenou a broušenou pracovní částí a poplastovanou rukojetí jsou určeny pro nejdrobnější zastřihovací činnosti. Velké pákové nůžky s převodem a teleskopickým mechanismem jsou pak vhodné pro jarní průklest ovocných stromů, především pak silnějších větví. Převodový mechanismus brání zvýšení fyzické námahy při práci. Pokud vlastníme živý plot, pak by nám neměly chybět delší nůžky, speciálně určené pro stříhání živého plotu. Podobně jako rýč i nůžky bychom měli před ukončením sezony očistit a ošetřit olejem proti korozi.

Zahradnické nůžky
i (Zdroj: Depositphotos)
Použití malých ručních nůžek

Tipy pro praktické uskladnění nářadí

  • Nářadí zavěsíme na zeď jednoduchým způsobem pomocí šroubu a hmoždinky.
  • Větší nářadí uložíme v praktických svařovaných stojanech v rohu kůlny nebo garáže.
  • Nářadí skladujeme vždy na suchém místě ve smyslu prevence proti korozi.

Publikováno: 10. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček