reklama

Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy

Neusněte na vavřínech. Přestože venku je stále ještě pořádná kosa, vaše zahrada už vyžaduje zvýšenou pozornost. Pokud se o ní začnete s péčí starat, ještě než jaro plně propukne, odvděčí se vám svými plody a krásou po celý rok. Ideálními měsíci pro začátek zahrádkářské práce jsou únor a březen. Půdu, která několik měsíců bojovala s přízemními mrazíky, je důležité náležitě zkultivovat a provzdušnit. A jaké konkrétní práce vás čekají? Neměli byste se vyhýbat vertikutaci, prořezu stromů, úpravě záhonků a živého plotu a sázení prvních trvalek a zeleniny. Proto neztrácejte čas a s chutí do práce!

Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy

Péče o promrzlý trávník

Prvním důležitým krokem je nejen počkat, až sníh plně roztaje, ale také aby byly teploty již trvale nad nulou, a půda tak byla dostatečně suchá. Do té doby na trávník příliš nešlapejte, zbytečně byste ho zatěžovali. Než se pustíte do samotného zušlechťování, povrch si vyčistěte od listí, větviček či suché trávy. Pokud máte přípravné kroky za sebou, je načase začít s vertikutací. Ta slouží k provzdušnění silné vrstvy mechu, plevele a zbytků posekané trávy, která po zimním období vznikla a zabraňuje průniku vzduchu a vody do půdy. Pokud by se trávník neprovzdušnil, hrozilo by mu udušení. Nejsnadnějším způsobem, jak půdu zkultivovat, je pomocí elektrického vertikutátoru. Vertikutátor Gardena EVC 1000 zajišťuje velkou průtažnou sílu a intenzivní práci, díky čemuž trávník důkladně pročistí. Vertikutaci provádíme pravidelně na jaře a na podzim.

Péče o promrzlý trávník
Péče o promrzlý trávník

Prořez stromů a živého plotu

V únoru nastává období prořezávání stromů, které následně po celý rok ovlivňuje jejich zdraví a kvalitu úrody. Díky prořezu získá strom dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá kvalitní sklizeň. S úpravou začněte v době, kdy pominou největší mrazy. Zpravidla to bývá únor a březen – tedy období vegetačního klidu. Nejdříve prostříhejte odrůdy, které jsou odolnější vůči mrazům. Při samotném prořezu se zbavte především větví, které nadměrně zahušťují korunu a větví, které si navzájem odírají kůru. Samozřejmostí je také odstranění nemocných a poškozených větví, které strom zbytečně zatěžují.

Prořez stromů a živého plotu
Prořez stromů a živého plotu

Živý plot je po zimě tedy v období vegetačního klidu vhodné zbavit přerostlých částí. Začnete pomocí mechanických nůžek či ruční zahradní pilky se střihem silných větví. Následně využijte plotostřihu, jehož pomocí upravíte živý plot na požadovanou výšku. Na případné estetické dolaďování tvarů živého plotu je možné použít buď mechanické nůžky na živý plot nebo jejich elektrickou příp. akumulátorovou variantu.

Prořez stromů a živého plotu
Prořez stromů a živého plotu

Nepromeškejte výsadbu trvalek a dejte sbohem plevelu

Ať už máte z mírné zimy radost či nikoliv, bující plevel si ji nemůže vynachválit. Pro zahrádkáře je to však zpráva pozitivní. Dá se ho tak snadněji zbavit ještě dříve, než se pustíte do výsadby nových rostlin. Pokud se chcete při hubení vyvarovat chemických prostředků, je možné plevel odstranit manuálně pomocí šikovných nástrojů. Na výběr máte klasické vyrývače kořínků a motyčky i moderní vytrhávače plevele, díky kterým se při úpravě trávníku nebudete muset ohýbat.

Nepromeškejte výsadbu trvalek a dejte sbohem plevelu
Nepromeškejte výsadbu trvalek a dejte sbohem plevelu

Pokud chcete, aby vám rostliny vykvetly ještě tentýž rok, pusťte se do jejich sázení časně zjara. Pravidlo platí pro rychle rostoucí trvalky, záhonové rostliny vyznačující se dlouhou dobou klíčení, ale i pro výsadbu některých druhů zeleniny. Zazimované trvalky budou s jarem naopak potřebovat přihnojit. Pak už nic nebrání tomu mít krásnou a plodnou zahradu po celý rok!

Publikováno: 5. 3. 2016, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce