reklama

Plíseň sněžná v trávníku

Plíseň sněžná je nejčastější a nejvážnější onemocnění trávníků, se kterým se setkáváme. Nejvíce se projevuje brzo na jaře po sejití sněhu. Typickým příznakem je výskyt bílého až narůžovělého vatovitého povrchu, nadzemní hmota je zahnědlá, uschlá a většinou zcela odumřelá. Takto napadený trávník špatně regeneruje a ve většině případů pak musíme na napadených místech provést nový výsev.

Plíseň sněžná v trávníku

Proti této plísni musíme začít bojovat už na podzim, protože jarní ošetření nemají potřebný efekt.

Rozšíření plísně napomáhá rosa, zastíněné polohy a dlouho ležící a hlavně pomalu tající sněhová pokrývka. Tyto faktory můžeme jen těžko ovlivnit, ale existuje i řada faktorů, které ovlivnit můžeme a tím zabránit plísni sněžné v destrukci našeho trávníku.

Plíseň sněžná v trávníku
Plíseň sněžná v trávníku

Z tohoto důvodu bychom měli trávník před zimou řádně vyhrabat a odstranit z něj všechny organické zbytky tzn. hlavně zbytky posečené trávy a spadaného listí z okolních stromů. Dále bychom na podzim již neměli používat dusíkatá hnojiva, která podporují růst, ale naopak přihnojit trávník draselným hnojivem, které zesiluje buněčné stěny a trávník je poté odolnější. Můžeme použít klasický síran draselný nebo některé speciální hnojivo určené pro podzimní hnojení trávníků.

Třetím důležitým faktorem je provést preventivní postřik proti plísni sněžné vhodným fungicidem. Velmi osvědčená je aplikace přípravku Ortiva v dávce 10 ml / 5 l vody. Tato dávka by nám měla vystačit na cca 100 m2 trávníku. Postřik provádíme v druhé polovině října až začátkem listopadu, ale teplota by neměla být nižší než 10°C, protože poté účinek přípravku klesá.

Plíseň sněžná v trávníku
Plíseň sněžná v trávníku

Více se dozvíte na www.lovela.cz, kde můžete např. v Zahrádkářské poradně najít i další odpovědi na své dotazy, či se dozvědět ze seznamu škůdců o dalších problémech, které trápí vaši zahradu nebo zahrádku a najít zde řešení.

Publikováno: 6. 12. 2015, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce