Růže do našich zahrad neodmyslitelně patří a jejich pěstování má u nás dlouho tradici. Jejich pěstování nám, ale mohou znepříjemnit houbové choroby, které růže napadají zvláště za vlhkého a teplého počasí, které panuje v průběhu léta.
Nejčastější chorobou je černá skvrnitost růží, jejímž typickým příznakem jsou velké, černé, paprsčité skvrny na horní straně listů. Skvrny mohou postupně splývat a listy zasychají a opadávají. Provést postřik vhodným fungicidem bychom měli ihned při zjištění prvních příznaků. V průběhu roku je pak potřeba ošetření několikrát opakovat a střídat použité přípravky např. Delan, Discus, Dithane DG Neotec, Merpan, Syllit, Zato.


Další neméně významnou chorobou, která se na růžích vyskytuje padlí – na listech, poupatech i letorostech se vytváří typické bílé vatovité skvrny, které postupně šednou a silně napadené listy se kroutí. Poupata se ohýbají a často nevykvétají. Houba se za příznivých podmínek (teploty nad 15 °C a vysoká vzdušná vlhkost) velmi rychle šíří. Ošetření musíme také v průběhu roku několikrát opakovat a střídat použité přípravky např. Discus, Score 250 EC, Zato.


Třetí významnou chorobou na růží je rez růžová – od počátku června se na horní straně listů objevují drobné žluté skvrny, na spodní straně se vytváří oranžové kupky výtrusů. V průběhu podzimu se pak barva těchto kupek mění hnědočerné. Na jaře při rašení se na starších větévkách objevují oranžovočervené drobné tečky – plodničky hub, ty to napadené větévky je vhodné na jaře při řezu odstranit. V průběhu vegetace je pak vhodné provést ošetřením některým z fungicidních přípravků, lze použít stejné, jako jsou určené proti černé skvrnitosti, tedy Delan, Discus, Dithane DG Neotec, Merpan, Syllit, Zato.


Proti všem chorobám musíme začít bojovat včas a obrnit se tpělivostí.
Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.
Publikováno: 8. 8. 2015, Autor: Lovela (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce