reklama

Choroby se nevyhýbají ani vznešeným růžím

Růže do našich zahrad neodmyslitelně patří a jejich pěstování má u nás dlouho tradici. Jejich pěstování nám, ale mohou znepříjemnit houbové choroby, které růže napadají zvláště za vlhkého a teplého počasí, které panuje v průběhu léta.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Poradíme, jak léčit nejčastější choroby růží (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nejčastější chorobou je černá skvrnitost růží, jejímž typickým příznakem jsou velké, černé, paprsčité skvrny na horní straně listů. Skvrny mohou postupně splývat a listy zasychají a opadávají. Provést postřik vhodným fungicidem bychom měli ihned při zjištění prvních příznaků. V průběhu roku je pak potřeba ošetření několikrát opakovat a střídat použité přípravky např. Discus, Merpan 80 WG, Ortiva, Magnicur Core, dále Magnicur Fungimat dodávaný i ve formě rozprašovače k okamžitému použití a kombinovaný přípravek Multirose.

Nejčastější chorobou je černá skvrnitost růží
Nejčastější chorobou je černá skvrnitost růží (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Příznakem černé skvrnitosti jsou velké, černé, paprsčité skvrny na horní straně listů
Příznakem černé skvrnitosti jsou velké, černé, paprsčité skvrny na horní straně listů (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Další neméně významnou chorobou, která se na růžích vyskytuje je padlí – na listech, poupatech i letorostech se vytváří typické bílé vatovité skvrny, které postupně šednou a silně napadené listy se kroutí. Poupata se ohýbají a často nevykvétají. Houba se za příznivých podmínek (teploty nad 15 °C a vysoká vzdušná vlhkost) velmi rychle šíří. Ošetření musíme také v průběhu roku několikrát opakovat a střídat použité přípravky např. Discus, Score 250 EC, Sulfurus, Magnicur Core, dále Magnicur Fungimat dodávaný i ve formě rozprašovače k okamžitému použití a kombinovaný přípravek Multirose.

Padlí se vyskytuje na listech, poupatech i letorostech
Padlí se vyskytuje na listech, poupatech i letorostech (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Typické bílé vatovité skvrny postupně šednou a silně napadené listy se kroutí
Typické bílé vatovité skvrny postupně šednou a silně napadené listy se kroutí (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Třetí významnou chorobou na růží je rez růžová – od počátku června se na horní straně listů objevují drobné žluté skvrny, na spodní straně se vytváří oranžové kupky výtrusů. V průběhu podzimu se pak barva těchto kupek mění hnědočerné. Na jaře při rašení se na starších větévkách objevují oranžovočervené drobné tečky – plodničky hub, ty to napadené větévky je vhodné na jaře při řezu odstranit. V průběhu vegetace je pak vhodné provést ošetřením některým z fungicidních přípravků, lze použít stejné, jako jsou určené proti černé skvrnitosti, tedy Discus, Merpan 80 WG, Ortiva, Magnicur Core, dále Magnicur Fungimat dodávaný i ve formě rozprašovače k okamžitému použití a kombinovaný přípravek Multirose.

Rez růžová se projevuje žlutými skvrnami na horní straně listů
Rez růžová se projevuje žlutými skvrnami na horní straně listů (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Vyskytuje se již od počátku června
Vyskytuje se již od počátku června (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Proti všem chorobám musíme začít bojovat včas a obrnit se trpělivostí.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 17. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce