reklama

Nejvhodnější popínavé rostliny pro pergoly

Konstrukce zahradní pergoly přímo vyzývá k osazení popínavými rostlinami, které svými listy tuto lehkou stavbu zastřeší a ochrání její uživatele před pálícím sluncem. Popínavé rostliny pro pergoly se nabízejí v zahradnictvích i v hobby marketech v opravdu slušném výběru, ať již se jedná o letničky, které každým rokem vysadíte znovu, nebo o trvalky či desítky let rostoucí dřeviny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vistárie krásně kvete a voní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výška a šířka popínavých rostlin je dána podmínkami místa a opěry. Plamének může dorůst v korunách stromů až do 10m výšky, ale do šířky naroste jen něco přes 1 m. Opletka čínská zase dokáže během jediného léta pokrýt celou střechu pergoly.

Některé popínavé rostliny (úponkovité) se o oporu uchycují úponky a jsou schopny pevně se udržet na vhodném podkladu bez vyvazování. Patří mezi ně jednoletý hrachor, fazol šarlatový, plamének i vinná réva. K uskutečnění jedné otočky potřebují rostliny pouze několik hodin.

Popínavé víno přinese stín v parném létě a můžete se dočkat i vlastní úrody hroznů
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Popínavé víno přinese stín v parném létě a můžete se dočkat i vlastní úrody hroznů

Ovíjivé rostliny se kolem opory obtáčejí celými výhony. Patří k nim chmel, zimolez, vistárie čínská, aktinidie, podražec velkolistý, rdesno, z jednoletých druhů dlouhatec, povíjnice a další. Pro ovíjivé popínavé rostliny jsou vhodné především konstrukce s převažujícím vertikálním uspořádáním, např. tyče, opěrné sloupky a špalíry, tedy především pergoly. K pergolám můžete zasadit i pnoucí růže nebo ostružiníky.

Zdroj informací: JARA

Publikováno: 14. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce