reklama

Zelená zástěna

Živé ploty se dají využít nejen k ohraničení pozemků, ale velmi dobře se osvědčují i při zkrášlení a doladění celkového vzhledu zahrady. Jeho kvality bezpochyby oceníme hned v několika ohledech. Živý plot nás ochrání před zvědavými pohledy daleko lépe než třeba pletivo, poslouží jako bariéra proti větru, hluku a prachu z přilehlých komunikací nebo slunečnímu žáru. Ovšem také z ekologického hlediska je podstatně přijatelnější než zděná či dřevěná oplocení.

Zelená zástěna

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

Stříhanému plotu můžeme v průběhu let vnuknout tvar dle vlastních představ. Dodržovat bychom však měli vždy zásadu, že jeho základna by měla být širší než vrchol. Pokud bychom toto pravidlo porušili, živý plot by postupně odspodu ztratil svůj zelený obrost a působil by velmi nevzhledným dojmem. Pro tvarování doporučujeme použít elektrické nůžky na živý plot. Zmenšit množství takto vzniklého zahradního odpadu vám zaručeně pomůže zahradní drtič a výborně jej zužitkujete pomocí termokompostéru.I když je se živým plotem více práce a na jeho finální krásu budete čekat přibližně deset let, působí v celkovém dojmu velmi uklidňujícím dojmem a podporuje celkový ráz zahrady. Jako svůj úkryt si jej jistě vybere i drobné ptactvo, které se vám za tuto ochranu odvděčí svým melodickým zpěvem.

Upozornění: Při zakládání živého plotu je nutno dbát i na polohu a velikost zahrady, zákonem předepsané vzdálenosti od sousedních pozemků, nároky vysazovaných dřevin či rostlin na stanoviště, i formu a výšku růstu jednotlivých druhů.

Zelený živý plot
Zelený živý plot
Zelený živý plot
Zelený živý plot

Příklady pro kvetoucí nestříhané živé ploty

Dřevina Výška Barva květu Doba květu
Trojpuk 1–2 m bílá/růžová červen
Šeřík 1–5 m bílá/fialová květen/červen
Zlatice 2–3 m žlutá duben/květen
Zlatý déšť 5–7 m žlutá květen/červen
Kolkwitzie 2–3 m růžovobílá květen/červen
Tavolník 1–2 m bílá/červená květen – srpen
Waigelie 1–3 m bílá/červená květen/červen
Kdoulec do 1 m oranž./červená březen/duben

Příklady pro stříhané živé ploty

Dřevina Výška Barva květu Upozornění
Zimostráz do 1 m žlutavá neopadavý
Tis 1–2 m - bobule
Habr 1–4 m - vápenné půdy
Ptačí zob do 2 m bílá opadavý
Buk 2–3 m - podzimní zbarvení
Bobkovišeň 1–1,5 m bílá neopadavý
Dřišťál do 1 m žlutá bobule
Cypřiš 1–3 m - neopadavý
Túje 1–3 m - neopadavý

Váš nákupní seznam

Příklad pro 10 metrů:Túje (Thuja Brabant) s balem, výška rostliny: 80/100 cm, 25–30 rostlinvýsadbová zeminahnojivo pro okrasné dřevinykompostmulčovací kůra

Vaše potřeby:nůžky na živý plotzahradnické nůžkypevný provázekrýčhrábězahradní hadice nebo konev

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Postup

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Optimální dobou k vysazování živého plotu je jaro a začátek podzimu. Habr, buk lesní a bobkovišeň lékařská by se měly vysazovat raději na jaře.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Vzdálenost vysazovaných dřevin od ostatních zahradních rostlin závisí na očekávaném objemu plotu. U volně rostoucích plotů se pohybuje kolem 1,5 až 2 metrů, u silně rozrůstajících se i více.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Podle druhu a velikosti mladých sazenic vysazujeme na jeden metr 1–5 kusů rostlin. U nestříhaných volně rostoucích plotů doporučujeme 1–2 rostliny, u jehličnanů 2–3, u tvarovaných plotů 3–5 kusů.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Sazenice před vysazením důkladně prolijeme. Prostokořenné rostliny a rostliny z kontejnerů ponoříme do vody na 15 minut. Rostliny s kořenovým balem krytým jutou opatrně, ale vydatně zvlhčíme.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Dřeviny nesázíme hlouběji, než byly vysazeny předtím. Příslušnou výšku poznáme podle hnědavého zabarvení kořenového krčku. Kořenový bal zakryjeme minimálně 2 cm zahradní zeminy.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Jámy pro sazenice by měly být 1,5 až 2krát větší než objem kořenového systému, příp. kořenového balu či kontejneru. U tvarovaných plotů by měl být příkop zhruba 50 cm široký a 30 cm hluboký.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    U těžkých půd je nutno prokypřit půdu na hloubku rýče a pokud možno ji zkvalitnit vyzrálým kompostem, stejně jako výkop pro sázení.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Sazenice z kontejnerů před vysazením vyjmeme z nádoby. Sazenice s kořenovým balem se vysazují i s ochranným krytím. Jámu zasypeme ze 2/3 zeminou, ochranný obal rozvážeme a přehneme.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Sazenice narovnáme, jámu zasypeme zahradní zeminou nebo speciálním substrátem – viz TIP!, důkladně a pevně ji upěchujeme a poté vydatně zalijeme.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    U listnatých dřevin seřízneme po vysazení jednoletý výhonek na polovinu délky.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Jakmile dokončíme vysazování, pokryjeme vysázený pruh přibližně 7 cm vysokou vrstvou mulče na ochranu před vysycháním půdy a zaplevelením – viz TIP!.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Listnaté dřeviny (habr, buk, ptačí zob apod.) se stříhají zpravidla dvakrát do roka, a to v červnu a v srpnu, popřípadě v září.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Jehličnany se většinou stříhají jen jednou do roka, nejlépe v květnu, krátce předtím, než začnou nasazovat nové výhonky, přičemž se zpravidla sestříhávají pouze jednoleté výhonky.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Pro stejnoměrně hustý a krásný růst by se měly živé ploty sestříhávat do lichoběžníku. Pravidlem je směrem vzhůru střih zužovat. Šířka nejvyšší části živého plotu má být o 1/10 užší než výška.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    V suchém létě je nezbytné plot důkladně zalévat. V období od března do srpna můžeme živý plot přihnojovat speciálním hnojivem.

  • Zelený živý plot
    Zelený živý plot

    Jehličnany jsou při špatné výživě ohroženy plísní hnědou – reznutím jehličí. Prevencí je pravidelné hnojení – viz TIP!. Rozsekaný odpad z drtičky (ze stříhání živého plotu) poslouží jako půdní kryt.

  • Publikováno: 19. 7. 2015, Autor: OBI (text, foto), Profil autora: Redakce