reklama

Přinášíme rady, jak pečovat o vodu v zahradě

Zahradní jezírko, rybníček nebo biotop se v posledních letech stávají součástí všech typů zahrad. Nejde jen o módní trendy. Voda přináší do zahrady život, klid pro rozjímání, ale také luxus. A to vše si můžeme dovolit díky široké nabídce produktů, které nám pomohou jak s jejich založením, tak s následnou údržbou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jezírko je ozdobou zahrady, je třeba o něj ale správně pečovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Všichni se chceme z krásy vodní hladiny v zahradě těšit, a tak se snažíme mít s ní co nejméně práce a starostí, k nimž patří čištění, údržba, péče o „zdravou“ vodu a výběr vhodných rostlin do vody i kolem ní. Jezírko je přece jen finančně nákladná záležitost a produkty samotné, byť špičkové kvality, k jeho kráse a prosperitě nestačí. Ovšem vybudováním jezírka, rybníčku či biotopu to teprve začíná.

V horkých dnech bývají všechny vodní plochy ohrožené řasami a kalem. Pokud se rozhodnete pro odbornou pomoc, s péči o vodu ve vaší zahradě vám pomůže renomovaná firma.

Na to, jak o vodu v zahradě pečovat, aby byla skutečným zrcadlem naší zahrady, nikoliv páchnoucí kaluží, jsme se zeptali odborníka Martina Hrkala:

Co dělat, když v jezírku začnou růst řasy?

Vypadají jako zelené chmýří nebo vata, drží se u dna. Síťkou vybrat nejdou. Jak je odstranit? Pokud to nejde mechanickou cestou – síťka, vysavač, ruce atd., je možné použít biologické, chemické nebo kombinované přípravky na potlačení růstu řas. Cílem je samozřejmě vždy zachovat přírodní procesy v jezírku, a výskyt řas omezovat co možná nejvíce kvalitní filtrací vody.

O čistotu vody se postará i výběr vhodných rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
O čistotu vody se postará i výběr vhodných rostlin

V teplých dnech se ze zahradního jezírka ztrácí více než 1cm výšky vody za den. Může to být způsobené odpařováním?

Pokud ne, jak majitelé zjistí příčinu, proč voda uniká? Pokud v nádrži není nějaký velký vodotrysk, potůček, či vodopád, je to neobvyklé. Veškerá pohybující se voda způsobuje zvýšený odpar a záleží pak i na ploše nádrže, do jaké míry klesne z tohoto důvodu. Na jezírku bez výše zmíněných efektů se při teplém a větrném dnu může odpařit kolem 0,5 cm vody, své udělají i vodní rostliny.

Poraďte, jak co nejefektivněji a nejšetrněji odsávat kal a nečistoty ze dna jezírka?

Sedimenty ze dna jezírka lze odsávat několika způsoby – spodní výpustí, tzv. gulí, sacím košem čerpadla nebo čerpadlem samotným – zde se obvykle používá odsávaná voda k nasycení filtrů. Další způsob je použití jezírkových vysavačů. Zde je možné při běžné údržbě zahradního jezírka odsávat sedimenty nejen ze dna jezírka, ale i z mělkých, příbřežních zón jezírka, přímo z kačírku. Na trhu je spousta typů, úplně hrubé rozdělení je na jednokomorové a dvoukomorové typy. Ty druhé jsou obvykle výkonnější, sají z větších hloubek a nepřetržitě.

V zahradním jezírku se může hnědě zakalit voda tak, že není ani vidět na dno. Jak se dá zákal odstranit a co je jeho příčinou?

Příčina zakalení je obvykle způsobena eutrofizací vody a špatnou činností filtru. Možné způsoby odstranění jsou: posílení filtrace, zvýšení výkonu UV lamp nebo částečná výměna vody. Z chemických cest pak použití přípravků na pročištění vodního sloupce. Zákal může být i zelený a postup na jeho potlačení je stejný jako u toho hnědého. Oba jsou způsobeny výskytem řasy.

Dá se nějak zabránit „usazení“ komárů a žab v zahradním jezírku?

Jistě, třeba pomocí ryb. Na komáry stačí rybky typu jelec, jesen atd., se žábami si poradí spíše dravější druhy, například okoun. Je ale běžné, že v nádrži nějaká žába vždycky je – konec konců se jedná o přírodní jezírko, ne o bazén.

Když si lidé chtějí na zahradě postavit jezírko s rybkami, podle čeho ryby vybírat a dá se nějak určit poměr počtu ryb/množství vody?

Obecné poučky typu 1 kg ryb na 1 kubík vody jsou zavádějící. Nádrž může být i s velkým počtem ryb, a pokud je osazena dostatečně výkonným filtrem, není problém s růstem či úhynem. Za sebe říkám, nedělat nádrže menší než 3 kubíky, ty malé se hůře čistí, ale to je na diskuzi. Vím o nádržích s objemem necelých 2000 l, kde majiteli krásně prosperují desítky barevných karasů a jsou spokojeni jak oni, tak majitel.

Ryby nás zbaví nepříjemného hmyzu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ryby nás zbaví nepříjemného hmyzu

Jak vybrat správné místo pro vybudování zahradního jezírka?

Opět neplatí obecné teze, málokdo si může vybírat na zahradě z několika míst. Nejhorší problém jsou listnaté stromy kolem nádrže. Listí je na podzim opravdu problémem. Na druhou stranu, takové nádrže jsou esteticky krásné, takže stojíte před problémem funkčnost – estetika. A to má každý postavené jinak. Každé jezírko jde vyčistit a udržet v dobrém stavu, liší se jen míra znečištění, výkon filtrů a ochota majitele nádrže to řešit.

Jaké základní vybavení a chemii bude potřeba koupit při založení jezírka?

Ideálně žádné. Chemii berte jako poslední možný krok. Zapomeňte na chemické rozbory vody, běžný laik je stejně nedokáže správně interpretovat nebo si je vysvětlí špatně. A mezi profesionály je to podobné. Přípravků na úpravu vody je na trhu velké množství, od čistě biologických po čistě chemické. Na málokterém z nich ale najdete, co vlastně obsahuje. I proto mě napadá kacířská myšlenka, zda jsou vůbec potřeba a do jaké míry je jejich nákup pro dobrý stav jezírka vlastně důležitý.

Můžete zájemcům doporučit vhodné rostliny a případně jejich počet do jezírka, (cca 1500 l), které by pomohly čistit vodu i např. proti řasám?

S tím neporadím, necítím se v tom moc kovaný. Pro čištění vody se používají obvykle zblochan vodní a rákos obecný, používají se i kvetoucí druhy – kosatce. Obecně jsem skeptik, co se týče dlouhodobé funkčnosti čištění jezírek pomocí vodních rostlin.

Podle čeho se má vybírat filtr a čerpadlo pro zahradní jezírko?

Základní parametr je vždy objem nádrže, kterou chceme čistit. Dalším důležitým údajem je pak (ne)přítomnost ryb a jejich případné množství v nádrži. Platí přímá úměra čím více ryb, tím výkonnější čerpadlo a filtr. Výkony čerpadla a schopnosti filtru musí být v souladu, není vhodné extrémně výkonné čerpadlo ke slabšímu filtru.

Zdroj informací: oase-filtrace.cz; vladeko.cz

Publikováno: 11. 8. 2022, Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko, Jiří (foto), Profil autora: Redakce