V minulém dílu jsme upravili terén řečiště potoka podle našich představ a plánů, položili spodní ochrannou geotextilii a svařili jezírkovou fólii. V tomto druhém dílu stavbu potoka dokončíme.
Takhle vypadá hotový potok
Postup
Na jezírkovou fólii položíme vrchní geotextilii, která fólii chrání proti případnému poškození svrchu a slouží jako přívod vody pro rostliny nad hranicí hladiny. Na ni potom navážíme propraný štěrk kačírek (zbavený bláta a nečistot).
Vytvořením malých tůněk a kaskád zpestříme koryto potoka a zbrzdíme proud vody.
Do potoka dále rozmisťujeme větší kameny. Využíváme je také jako oporu v krajích, kde by mohlo docházet k shrnování folie.
Mezi kameny sázíme nakonec i rostliny. I v tomto případě slouží kameny jako ochrana před vymýváním kořenových balů rostlin vodou.
Rozmístíme také větší valouny, případně kamenné lávky z desek a plochých kamenů …
Po usazení prameniště, které může být z naskládaných kamenů nebo v dutém či vydlabaném kameni, můžeme potok začít napouštět. Až se napustí, koloběh začne fungovat a hladina se ustálí, začistíme přečnívající okraje geotextilie (možno řezat horkovzdušnou pistolí) a fólie (řežeme nožem).
Horní geotextilie nesmí přesahovat do okolního trávníku nebo země! Odváděla by tak vodu ze systému. Okraj fólie vztyčíme kolmo vzhůru (oněch 20 cm zářezu okraje potoka) a přehrneme přes ni kačírek. Tím ji zamaskujeme a hrana je tak začištěna.
Návštěvník zahrady pak na první pohled nepozná, že je potok vyložen fólií.
Nakonec osázíme potok rostlinami. Předem si zjistíme, kam se který druh rostlin hodí.
Některé rostou hlouběji, některé při hladině a jiné mají své stanoviště nad úrovní hladiny a vodu jim dodává vrchní textilie, musí být vysázeny na ni!
Publikováno: 24. 7. 2020, Autor: FOX (text a foto), Profil autora: Redakce