V zahradách vše kvete, ale nejen okrasné zahradě bychom v květnu měli věnovat svoji pozornost. Nezapomínejme ani na zahrádku ovocnou. Zahrádkáři se v tuto dobu obávají namrznutí květů ovocných stromů. Jak tomu zabránit? Pokud jsou stromky menší, obalte korunky bílou netkanou textilií. Větší stromy je možno ochránit rosením – rosa se promění v led, uvolňuje malé skupenství tepla a tenká vrstva ledu, která vznikne, konce větévek před mrazem ochrání. Při rosení musí být teplota pod bodem mrazu.
Nově vysazeným stromkům upravte úvazky ke kůlům, aby nebyly ani příliš volné, ani nesmí být příliš těsné, aby nedošlo k zaškrcování kmínku. Půdu pod stromy podle potřeby kypřete, vyplejte a zavlažte. Zálivku pravidelně opakujte.Jsou již broskvoně po odkvětu? Měli byste již zahlédnout plůdky velikost hrachu. Zkraťte letorosty a ponechte jim jen dva až tři pupeny.Hledáte správný termín postřiku proti obaleči jablečnému či švestkovému? Vyvěste do korun jabloní a slivoní feromonové lapače ke sledování náletu motýlků. V teplejších polohách doručujeme tak učinit počátkem měsíce a ve vyšších, chladnějších místech o 1 - 2 týdny později.


Tam, kde ořešáky trpí skvrnitostí listů a plodů, je při vlhkém a teplém počasí preventivně ošetřete před kvetením a po odkvětu 0,4-0,5% Kuprikolem. Ke zlepšení výživy stromů, které bohatě kvetly, je vhodné přidávat do ochranného postřiku proti chorobám a škůdcům některé z vhodných kapalných hnojiv.

Angrešt a černý rybíz, zejména pokud jsou ve stínu, při vlhkém počasí a teplotě nad 20 ºC ošetříme proti americkému padlí vhodným přípravkem.Jahodníky zbavte plevele, dobře je okopejte, zalijte a pohnojte vhodným hnojivem. Až spatříte první květy, okopávejte již minimálně. Nežádoucími pohyby s rostlinkami můžete zapříčinit nekvalitní plody. Abyste zamezili růstu plevelů, použijte vhodnou textilii, která zamezí růstu plevelů, urdží vláhu v zemi a ochrání plody před chorobami. Nezapomeňte jahodníky ošetřit proti plísni šedé.




Rozrůstá se réví. Při velké násadě plůdků přihnojíme ledkem zejména starší, málo přirůstající stromy. Jakmile bude zřetelná květná násada, začněte s vylamováním letorostů. Také nezapomeňte prokypřit půdu okolo keřů do hloubky 5 až 10 cm a posekat trávu v meziřadí. Je také pravý čas na postřiky proti plísni révové.Je třeba dbát na pravidelnou kontrolu rostlin, mohou se objevit mšice. Napadané rostliny postřikujte vhodným přípravkem a průběžně kontrolujte, zda se škůdce neobjevil jinde.




V květnu a červnu dosahují největšího počtu slimáci a plzáci. Proto zahradu kontrolujte a za pomocí vhodných prostředků škůdce likvidujte. Plzáci v červnu kladou vajíčka, tak je zapotřebí včasného zásahu. Zabráníte tím likvidaci Vaší úrody.

Publikováno: 17. 5. 2015, Autor: Agro CS (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce