reklama

Jak vydesinfikovat skleník? Použijte dýmovnici!

Pokud je zima teplá, jako tomu bylo letos, je větší pravděpodobnost výskytu škůdců nejen na zahradě, ale také ve skleníku a pařeništi. Především molice a mšice nás mohou později hodně potrápit. Při velkých mrazech dochází k vymrznutí skleníku a tím i k zahubení přezimujících škůdců. Pokud je zima bez trvalejších mrazů, musíme se o škůdce postarat sami.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Skleník můžete vydezinfikovat pomocí česnekové dýmovnice (Zdroj: Prima DOMA)

Dezinfekce skleníku je po mírné zimě důležitá

Zimu příroda potřebuje, stejně tak všichni pěstitelé a zahrádkáři. A to zimu pořádnou, s dlouhodobými mrazy. Ty nám pomáhají v boji se škůdci. Pokud je však zima mírná, dochází na jaře k rychlému rozmnožení nežádoucích parazitů a následnému napadení první výsadby. Skleník je proto vhodné vydezinfikovat

Skleník v zahrádce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Skleník v zahrádce je potřeba po mírné zimě vydezinfikovat

K tomu si pomůžeme česnekovou dýmovnicí. Ta obsahuje přírodní česnekový olej, který podporuje přirozené obranné mechanismy rostlin. Vytváří lehký film na povrchu rostliny, škůdcům pak taková rostlina moc nevoní a nechutná. Působí především na molice, mšice nebo třeba svilušky. Dýmovnice nemá za úkol škůdce usmrtit, ale vyhnat je ze všech koutů skleníku či foliovníku. Je to tedy biologický způsob likvidace. Jeden takový přípravek je vhodný pro skleník velký až 10 m3.

Návod k použití si uživatel přečte na etiketě, přesto je dobré několik rad vědět dopředu. Před použitím je potřeba utěsnit všechny větrací otvory, aby dým nemohl uniknout. Aplikaci je dobré provést v podvečer a nechat dým působit přes noc. Teplota musí být vyšší než 16 °C. Rostliny, které jsou umístěné ve skleníku, ať už v zemi nebo v truhlíkách a květináčích, musíme několik hodin před aplikací dýmovnice důkladně zalít. Kořeny musí být mokré, ale listy suché.

květináče ve skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do skleníku můžeme umístit i květináče a truhlíky s přezimovanými rostlinami

V takto připraveném skleníku můžeme zapálit dýmovnici. Je vhodné postavit ji na nehořlavou podložku, ať už přímo do hlíny, kde ale nebude hrozit překlopení dýmovnice, nebo například na starý talíř. Dýmovnici protřepeme, odstraníme plastové víčko a zapálíme knot.

Zapálení dýmovnice
Dýmovnici opatrně zapálíme (Zdroj: Prima DOMA)
Dýmovnice v záhonu
Celou nádobu umístíme do záhonu (Zdroj: Prima DOMA)

Urychleně opustíme skleník a pečlivě zavřeme dveře. Dým postupně zaplní prostor skleníku. Do takového prostoru nesmíme minimálně 4 hodiny vstoupit, ideální ovšem je nechat dým působit přes noc. Druhý den skleník řádně vyvětráme a teprve poté můžeme vstoupit. 

dým ve skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kouř se rozptýlí a vyžene škodlivý hmyz

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 3. 2021, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková