reklama

Zahradničení pro začátečníky

Jaro je za dveřmi. Konečně přichází čas výsevů. Kdo nepodcení jarní péči, může se v létě radovat z bohaté úrody. Nechte se inspirovat praktickými tipy, jak na setí a sázení zeleniny.

i (Zdroj: Hornbach)
Předpěstování zeleniny a zahradničení pro začátečníky (Zdroj: Hornbach)

Předpěstování zeleniny pro zahrádkáře začátečníky

Vypěstovat domácí zeleninu chce trpělivost. S předpěstováním zeleniny a výsadbou semínek by se mělo začít už na konci února nebo v březnu, doba sklizně je většinou červenec, srpen a září. Pokud si nejste jisti správným načasováním, zeptejte se odborníků v zahradnictvích, personálu hobbymarketů v oddělení zahrady nebo se řiďte návodem na balení. Přímo do půdy lze většinou vysévat nenáročné druhy zeleniny, které dobře klíčí a rychle rostou – jako například ředkvičky, mrkev nebo třeba okurky. Na předpěstování jsou vhodné citlivé druhy – rajčata, papriky, saláty apod.

výsev do záhonu
i (Zdroj: Hornbach)
Pro přímý výsev na záhon jsou vhodné nenáročné druhy jako třeba ředkvičky, mrkev nebo okurky

Předpěstování sazenic

Pomalu rostoucí a teplomilné druhy rostlin, jako jsou právě rajčata, papriky nebo okurky, se předpěstovávají doma. Velkým pomocníkem mohou být pěstební zaručující rychlý růst výsadby. Jednoduše je naplňte výsevním substrátem, přidejte semínka a zalijte. Semínko by mělo být zakryto přibližně dvojnásobnou vrstvou, než je jeho velikost. Cílem správně provedeného setí je, aby semena měla odspodu dostatek vláhy a nahoře dostatek prostoru pro růst mladé rostliny. Jakmile kořeny proniknou skrz stěny květináče, zasadí se rostlinka i s květináčem do půdy.

předpěstování zeleniny
Pro výsadbu je důležité použít kvalitní sadební substrát (Zdroj: Hornbach)
sadební kontejner
Předpěstovat zeleninu zvládne v domácích podmínkách i pěstitel začátečník (Zdroj: Hornbach)

Pro pěstování všech druhů zeleniny – rajčat, paprik, okurek i různých salátů – je ideální speciální vyhnojený substrát. Ten je zpravidla vyhnojen organickým NPK hnojivem pro zdravý růst kořenů a rostlin. Měl by se skládat z takových surovin, které zaručí optimální provzdušnění a dobrou drenáž. Navíc by měl mít vysoký obsah organické složky, která aktivuje půdní život.

Přesazení do záhonu

Do záhonu sázejte pouze silné a zdravé rostliny, neporušujte jejich kořenový obal, ale rašící mladé rostlinky vysaďte do záhonu i včetně rašelinového květináče. Pokud poškodíte nebo přetrhnete citlivý kořínek, mladá rostlina se už nemusí vzpamatovat. Při sázení dodržujte správnou vzdálenost a hloubku, aby si dospělé rostliny navzájem nepřekážely. Po vysazení sazenice dobře zalejte, v prvních několika týdnech by rostliny neměly vyschnout, protože nejsou ještě prokořeněné. Pro rychlejší růst k nim můžete přidat trochu vyzrálého kompostu.

předpěstované sazenice
i (Zdroj: Hornbach)
Sazenice umisťuje na záhon až při stabilním počasí, přízemní mrazíky by je mohly poškodit

Optimální venkovní teplota pro přesazení je pro většinu zeleniny je alespoň 15 stupňů Celsia. Až do poloviny května mohou mladé rostlinky ohrožovat přízemní mrazíky, proto je především v prvních týdnech na noc chraňte netkanou textilií. Alternativou jsou fólie na rajčata, které podporují růst rostliny díky skleníkovému efektu. Fólie se uřízne na požadovanou délku, nahoře se přiváže ke spirálové tyči a přes vysazená rajčata se fólie ohrne.

fólie na rajčata
i (Zdroj: Hornbach)
Jako ochranu před mrazem využijte netkanou textílii, naopak fólie zaručí díky skleníkovému efektu dobrou úrodu

Zahradní plánování

Každý rok by se na záhonech měly střídat určité skupiny plodin. Pěstování stále stejné zeleniny na jednom záhonu by totiž vedlo k postupně horší úrodě, půda se totiž odčerpáváním stále stejných živin časem unaví. Pokud na záhoně minulý rok byly například luštěniny, tentokrát tam vysázejte košťáloviny, místo kořenové zeleniny umístěte plodovou apod. Různé druhy mají různé nároky na živiny, listová zelenina potřebuje více dusíku, kořenová více fosforu, plodová zelenina je náročná na kvalitní, slunnou půdu plnou živin. Střídání plodin na zahradě také chrání půdu proti škůdcům a houbovitým chorobám, které většinou napadají určitý druh rostlin.

přesazování sazenic do záhonu
i (Zdroj: Hornbach)
Do záhonu přesazujte pouze silné a zdravé sazenice

Velikost záhonu je dobré volit podle požadavků každé rostliny – ať už na světlo, orientaci ke světové straně, druhu půdy, množství vláhy či hnojení. Na malé zahrádce je možné kombinovat některé rostliny dohromady, v úvahu ale musíte brát jejich rozdílnou výšku a vzájemnou konkurenci na světlo. Například mrkev a cibule se vzájemně chrání před škůdci. Česnek je velmi silná rostlina, odpuzuje hmyz, působí proti plísním, bakteriím a myším, proto je dobrým sousedem pro téměř všechny rostliny – jahody, špenát, brambory či salát, chuť jahod dokonce zlepšuje. Majoránka zase odpuzuje mravence a slimáky, hodí se tak vedle zelí a mrkve. Může vám tak trvat i několik let, než si najdete ten nejlepší systém, který bude veškeré zelenině a bylinkám vyhovovat.

Jak vybrat kvalitní osivo?

Poznat na první pohled kvalitní či prošlá semena je prakticky nemožné, proto byste měli nakupovat pouze u prodejců seriózních značek. Kvalita semene je také většinou dána cenou, za tradiční kvalitní značky si připlatíte, vývoj stabilní odrůdy je totiž prací na několik let a tak pouze u značek, které na trhu působí několik let, získáváte záruku, že si kupujete spolehlivá semena. 

Více informací na www.hornbach.cz.

 

Víte jak správně pěstovat petržel a jak předejít jejím nemocem? 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 3. 2020, Autor: Text a foto: HORNBACH, Profil autora: Redakce