reklama

Urban gardening, nový trend v zahradničení

Stále více se zajímáme o to, co jíme. Spousta z nás dává přednost lokálním potravinám bez chemie a umělých hnojiv. Není nad sluncem provoněné jahody a čerstvé ředkvičky ještě špinavé od hlíny. Dopřejte si takový zážitek, i když bydlíte ve městě a nemáte vlastní zahradu. Urban gardening je řešením, poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Hornbach)
Urban gardening, nový trend v zahradničení (Zdroj: Hornbach)

Urban gardening je nový trend, který umožňuje pěstování rostlin uprostřed města. A nemusí jít pouze o květiny, pěstovat můžete také ovoce, zeleninu nebo bylinky. Urban gardening zakládají a spravují sami obyvatelé. Je tu pro všechny, kteří touží vypěstovat své vlastní plodiny a chtějí do betonových ulic vnést trochu života a svěžesti.

zahrada na terase
i (Zdroj: Hornbach)
Terasa nebo balkón jsou ideálním prostorem pro moderní zahradničení, tzv. urban gardening

Balkón je pro urban gardening ideální

Vlastnoručně vypěstovanou zeleninu, bylinky či ovoce si můžete dopřát, i když bydlíte ve městě a nedisponujete zahradou. Nejjednodušší je využít k tomu vlastní balkón nebo terasu. Pro malé prostory je potom vhodné vertikální pěstování. Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Při zařizování nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování.

pěstujeme bylinky
i (Zdroj: Hornbach)
Péče o rostliny přináší nejen zdravé potraviny, ale také relax od každodenního stresu

Parapety

Nemáte balkon? Nezoufejte. Zeleninu a bylinky můžete pěstovat klidně i na parapetu. Omezený prostor si však žádá přesnější plánování. Proto si nejprve promyslete, jaké rostliny chcete zasadit a kolik místa budou potřebovat. Na okna se hodí samozavlažovací květináče. Pro převislé druhy volte závěsné nádoby nebo ty, které snadno připevníte na okenní parapet.

samozavlažovací květináč
i (Zdroj: Hornbach)
Malou užitkovou zahradu je možné vytvořit i na parapetu, samozavlažovací květináče nám usnadní péči o rostlinky

Vnitroblok

Bydlíte v domě s nevyužitým vnitroblokem? Dohodněte se s ostatními nájemníky a využijte společný prostor na zahradničení. Vlastní květináče si jednoduše vyrobíte z desek a palet. Vypěstujete tak nejen více zeleniny, ale možná i nová přátelství.

Komunitní zahrady

Vždy jste toužili mít zahradu, ale osud vás zavál na panelákové sídliště? Nevěste hlavu. Trendem posledních let jsou tzv. komunitní zahrady, které vznikají ve větších městech. Pronajmete si svůj plac a dle libosti na něm můžete pěstovat květiny, zeleninu, ovoce nebo bylinky. Ani komunitní zahrady ale nejsou jen o pěstování rostlin. Jejich cílem je nabídnout lidem nový způsob trávení volného času a také cestu, jak navázat dobré vztahy.

Jak si vyrobit vysoký záhon z palety

Mít doma kus nábytku vyrobený z palety je v současnosti velmi moderní záležitostí. Z palety si ale můžete vyrobit i jednoduchý vysoký záhon. Připravili jsme si pro vás návod, jak na to. Na vás už je, zda si květináče osadíte květinami nebo bylinkami.

květináč z palet
i (Zdroj: Hornbach)
Pro pěstování bylinek je ideální květináč z vyrobený z palet

1. Nejprve si připravte potřebný materiál. Nařežte si ho sami pomocí okružní pily či děrovky, nebo můžete využít přířezový servis v hobby marketech

  • Topolová překližka: 3 ks v rozměru 1 100 x 100 mm
  • Deska: 2 ks nařezat na 600 mm
  • Překližka se sítotiskem: 6 ks v rozměru 400 x 100 x 21 mm

2. Nejprve odstraňte střední desky z přední i zadní strany. Pokud plánujete vysoký záhon opřít zadní stranou o zeď a květináče budete mít umístěné pouze z přední strany, odstraňte pouze jednu desku zepředu.

3. Předvrtejte dřevěné přířezy 400 x 100 x 20 mm. Poté je můžete přišroubovat jako dno jednotlivých polic s rostlinami, a to pomocí šroubů 3,5 x 35 mm.

4. Pro označení jednotlivých polic s rostlinami přišroubujte dřevěné přířezy 1 100 x 100 mm. Jejich řezné hrany doporučujeme nejprve zapečetit lodním lakem.

5. Paleta potřebuje kvůli své hmotnosti stabilní základ. Sešroubujte zespodu obě nařezané desky tak, aby na obou stranách přečnívaly stejnou částí. Zde předvrtejte otvory pro šrouby a přišroubujte pomocí šroubů 4,5 x 60 mm.

paletový záhon
i (Zdroj: Hornbach)
Paletový záhon můžete umístit ven, ale třeba i do obývacího pokoje

6. Vysoký záhon nyní postavte a osaďte truhlíky. Rostliny bažící po světle by měly být umístěny nahoře, zatímco stínomilné rostliny dole. Tím pro ně vytvoříte ideální podmínky

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Publikováno: 17. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce