reklama

Regenerace trávníku po zimě

Každý rok se většinou na jaře zděsíme, když vidíme v jakém stavu se nachází trávník na naší zahradě. Na podzim vypadá skvěle, ale zima mu vždy dá zabrat. A pokud je dokonce dlouhou dobu pod sněhem, je to ještě horší. Na povrchu jsou holá místa, zbytky odumřelé či zahnívající trávy a listí, mnohde se objevuje plíseň.

i (Zdroj: Lovela)
Poradíme vám, jak na regeneraci trávníku po zimě (Zdroj: Lovela)

Ideální čas na jeho regeneraci pak nastává na konci března či na začátku dubna. Trávník je potřeba v prvé řadě vyhrabat ručně hráběmi nebo prořezávacím strojem, tzv. vertikutátor, kdy dosáhneme výrazně lepšího výsledku než při ručním hrabání. Musíme totiž odstranit zbytky odumřelé trávy - tzv. plsť. To je nepropustná vrstva, která zabraňuje pronikání vody a živin do půdy a vytváří příznivé podmínky pro růst plísní a hub.

mech v trávníku
i (Zdroj: Lovela)
Nejprve je nutné trávník pořádně provzdušnit a zbavit travní plsti

Druhým důležitým krokem je přihnojit trávník. Hnojivo by mělo obsahovat dostatečné množství dusíku (N). Tento prvek je v tomto období pro trávník nejdůležitější, protože podporuje růst a odnožování trávníku. Takovýmto hnojivem bychom měli hnojit od konce března až do srpna.

Pokud nám trávník zdecimovala i plíseň, je ještě vhodné provést postřik proti houbovým chorobám. Používá se přípravek ORTIVA v dávce 10 ml / 10 l vody.Pokud se v trávníku vytvoří drobné nezarostlé mezery, většinou postačí právě zmíněné hnojení dusíkatým hnojivem a pravidelné sekání, které nám také podpoří odnožování. Tím trávník zhoustne a znovu zaplní volné místo. Pokud jsou však mezery větší, je vhodnější daná místa znovu dosít.

holá místa v trávníku
i (Zdroj: Lovela)
Pokud je trávník napadený plísní, je vhodné provést ošetření a postřik proti houbovým chorobám

Od dubna je také ideální doba zbavit se plevelů, které nám v trávníku mohou nejen vzhledově vadit, ale také odčerpávají trávníku vodu a živiny a omezují ho v růstu. Zde je vhodné provést postřik přípravky proti dvouděložným plevelům, které nehubí trávu, ale likvidují právě plevel, např. Ranger nebo Bofix.

hubení plevele
Ranger je selektivní herbicid proti dvouděložným plevelům v trávníku (Zdroj: Lovela)
hubení plevelů v trávníku
Bofix je herbicid určený k hubení dvouděložných plevelů v okrasných a účelových trávnících (Zdroj: Lovela)

Jarní péče se vždy vyplatí. Pokud věnujete svůj čas i námahu tak běžné věci, jakou je trávník, odměnou vám bude krásný prostor kolem domu. Říká se, že zelená barva uklidňuje. Věřte, že při pohledu na svěžest a hustotu travního porostu okamžitě zapomenete na všechny problémy a starosti a každodenní relax se stane součástí běžného dne.

Více o přípravcích na ošetření trávníku, ale i dalších rostlin na jdete na www.lovela.cz.

Péče o trávník na jaře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 4. 2020, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce