Možná jste i vy zazimovali balkónové květiny, nejčastěji se z balkónovek zazimují muškáty. Teď je doba, kdy bychom je měli pomyslně probudit ze zimního spánku a připravit na další sezónu. Pokud byly muškáty zazimované správně a nyní se jim dostane vhodné péče, budou nám i tuto sezónu dělat radost záplavou bohatých květů. Jak na přípravu zazimovaných muškátů na další sezónu vám poradí zkušená pěstitelka paní Ludmila Dušková.
Základem je správné zazimování balkonových rostlin
Balkónové rostliny zazimováváme a uchováváme při teplotě okolo 10 °C. Také to v době vegetačního klidu nepřeháníme se zálivkou a květiny nepřihnojujeme.
O správném přezimování balkónovek nám napoví právě jejich aktuální stav. Ten také rozhodne o tom, zda nám budou dělat radost bohatým kvetením i tuto sezónu. Nebo zda bude vhodnější raději pořídit sazenice nové a do záchrany těch stávajících se nepouštět.

- Substrát – nesmí být během zazimování přemokřený. To zjistíme pohmatem nebo zarýpnutím sadební lopatky nebo malých sadebních vidlí do substrátu. Přemokřené rostliny jsou paradoxně povadlé, nemají žádné výhony a mohou také zahnívat.
- Škůdci – prohlédneme pečlivě listy muškátů. Ty musí být v dobré kondici, neměli by být napadené škůdci a chorobami. K častým chorobám patří například rzivost muškátů. Jedná se o houbové onemocnění, které napadá listy. Poznáme ji podle soustředných výtrusových kruhů, které jsou patrné na spodní straně listů. Takto napadené rostliny nebudou prospívat, a navíc se nákaza může dále šířit.
Pokud tedy u přezimovaných muškátů zjistíme tyto nedostatky, bude lépe pořídit novou sadbu, než se pouštět do marné záchrany stávajících rostlinek.
Jak připravit zazimované balkónové rostliny na další sezónu
Pokud jsou tedy rostliny v pořádku, je nyní ideální doba pro jejich přípravu na další sezónu.
1. Sestřih – nejprve rostliny sestříháme, střihu se nebojíme, měl by být poměrně razantní. Ideální je využít dvoučepelové zahradnické nůžky, které jsou určené pro střih čerstvých rostlin. Zaručí, že střih bude přesný, rovný a bez otřepů. Výhony sestřiháváme nad kolínkem, tedy nad místem, kde se budou vytvářet nové listy a následně výhony.
2. Přesazení – rostliny určitě přesadíme, nenecháme je v původní vyčerpané zemině. Rostliny opatrně vyjmeme ze stávajícího truhlíku nebo květináče. Po vyjmutí z rostlin odstraníme všechny suché listy a zahradnickými nůžkami zakrátíme kořeny.

3. Pěstební nádoba – z truhlíku či květináče odstraníme veškerý starý substrát. Pokud budeme rostliny sázet do stejné nádoby, určitě není od věci ji vydezinfikovat. Postačí na to octová voda. Roztokem vody a octa v poměru 1:1 nádobu dokonale vytřeme. Případně, pokud již stará nádoba nevyhovuje – je popraskaná nebo jinak poničená, nemá vhodnou velikost apod., tak pořídíme nádobu novou.

4. Substrát – nový pěstební substrát nesypeme do nádoby přímo. Na dno vždy vložíme drenážní vrstvu, ideální je použít známý keramzit. Drenážní vrstva by měla být vysoká 3 – 4 centimetry a zajistí, aby rostliny nebyly přemokřené. Aby substrát nepropadal přímo do drenáže, položíme na ni pruh černé netkané textilie. Teprve potom dáme vrstvu substrátu, do které zasadíme připravené rostliny.

5. Zálivka - nakonec rostliny zalijeme. S přihnojením ještě počkáme až do doby, kdy se přesazené květiny dobře ujmou.

Takto do další sezóny připravené přezimované balkónovky se nám odmění bohatým kvetením po celé léto.
Publikováno: 11. 3. 2021, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková