reklama

Jak připravit zazimované balkónové květiny na novou sezónu

Možná jste i vy zazimovali balkónové květiny, nejčastěji se z balkónovek zazimují muškáty. Teď je doba, kdy bychom je měli pomyslně probudit ze zimního spánku a připravit na další sezónu. Pokud byly muškáty zazimované správně a nyní se jim dostane vhodné péče, budou nám i tuto sezónu dělat radost záplavou bohatých květů. Jak na přípravu zazimovaných muškátů na další sezónu vám poradí zkušená pěstitelka paní Ludmila Dušková.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Příprava zazimovaných balkónových rostlin na novou sezónu (Zdroj: archiv FTV Prima)

Základem je správné zazimování balkonových rostlin

Balkónové rostliny zazimováváme a uchováváme při teplotě okolo 10 °C. Také to v době vegetačního klidu nepřeháníme se zálivkou a květiny nepřihnojujeme.

O správném přezimování balkónovek nám napoví právě jejich aktuální stav. Ten také rozhodne o tom, zda nám budou dělat radost bohatým kvetením i tuto sezónu. Nebo zda bude vhodnější raději pořídit sazenice nové a do záchrany těch stávajících se nepouštět.

přezimované muškáty
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Péči věnujeme dobře zazimovaným rostlinám bez známek napadení chorobami a škůdci
  • Substrát – nesmí být během zazimování přemokřený. To zjistíme pohmatem nebo zarýpnutím sadební lopatky nebo malých sadebních vidlí do substrátu. Přemokřené rostliny jsou paradoxně povadlé, nemají žádné výhony a mohou také zahnívat.
  • Škůdci – prohlédneme pečlivě listy muškátů. Ty musí být v dobré kondici, neměli by být napadené škůdci a chorobami. K častým chorobám patří například rzivost muškátů. Jedná se o houbové onemocnění, které napadá listy. Poznáme ji podle soustředných výtrusových kruhů, které jsou patrné na spodní straně listů. Takto napadené rostliny nebudou prospívat, a navíc se nákaza může dále šířit.

Pokud tedy u přezimovaných muškátů zjistíme tyto nedostatky, bude lépe pořídit novou sadbu, než se pouštět do marné záchrany stávajících rostlinek.

Jak připravit zazimované balkónové rostliny na další sezónu

Pokud jsou tedy rostliny v pořádku, je nyní ideální doba pro jejich přípravu na další sezónu.

1. Sestřih – nejprve rostliny sestříháme, střihu se nebojíme, měl by být poměrně razantní. Ideální je využít dvoučepelové zahradnické nůžky, které jsou určené pro střih čerstvých rostlin. Zaručí, že střih bude přesný, rovný a bez otřepů. Výhony sestřiháváme nad kolínkem, tedy nad místem, kde se budou vytvářet nové listy a následně výhony.

2. Přesazení – rostliny určitě přesadíme, nenecháme je v původní vyčerpané zemině. Rostliny opatrně vyjmeme ze stávajícího truhlíku nebo květináče. Po vyjmutí z rostlin odstraníme všechny suché listy a zahradnickými nůžkami zakrátíme kořeny.

zastřižení kořínků
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Rostliny vyjmeme z pěstební nádoby, odstraníme suché listy a zastřihneme kořeny

3. Pěstební nádoba – z truhlíku či květináče odstraníme veškerý starý substrát. Pokud budeme rostliny sázet do stejné nádoby, určitě není od věci ji vydezinfikovat. Postačí na to octová voda. Roztokem vody a octa v poměru 1:1 nádobu dokonale vytřeme. Případně, pokud již stará nádoba nevyhovuje – je popraskaná nebo jinak poničená, nemá vhodnou velikost apod., tak pořídíme nádobu novou.

přesazovací lopatka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Přezimované rostliny nikdy nepřesazujeme do starého substrátu, vždy připravíme substrát nový, pod který umístíme drenážní vrstvu

4. Substrát – nový pěstební substrát nesypeme do nádoby přímo. Na dno vždy vložíme drenážní vrstvu, ideální je použít známý keramzit. Drenážní vrstva by měla být vysoká 3 – 4 centimetry a zajistí, aby rostliny nebyly přemokřené. Aby substrát nepropadal přímo do drenáže, položíme na ni pruh černé netkané textilie. Teprve potom dáme vrstvu substrátu, do které zasadíme připravené rostliny.

přesazování muškátů
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Připravené rostliny zasadíme do nového substrátu

5. Zálivka - nakonec rostliny zalijeme. S přihnojením ještě počkáme až do doby, kdy se přesazené květiny dobře ujmou.

muškáty před sezónou
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Takto připravené muškáty a další balkónovky nám krásně pokvetou celou další sezónu

Takto do další sezóny připravené přezimované balkónovky se nám odmění bohatým kvetením po celé léto.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2021, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková