reklama

Jak odzimovat sekačku a na co nezapomenout

Zima se chýlí ke konci a každý správný zahradník a pěstitel už má připravený plán setí a úprav na zahradě. Co nevidět také vyraší tráva a nastane nové kolo jejího sečení. Je právě vhodný čas na to, abychom odzimovali naše zahradní sekačky na trávu a připravili je na další sezónu.

i (Zdroj: HECHT)
Jak odzimovat sekačku a na co nezapomenout (Zdroj: HECHT)

Jak na odzimování zahradní sekačky na trávu

Než vyjedete po zimě poprvé se zahradní sekačkou posekat trávník, věnujte pozornost jejímu předsezónnímu servisu, odzimování sekačky je důležité. Jak ji připravit na novou sezónu, co zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor, aby sekačka spolehlivě sloužila nejen v nadcházející sezóně, ale i řadu dalších let?

Sekání trávy
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekačku je potřeba na novou sezónu pořádně připravit

Nejprve sekačku očistěte

Pokud jste zanedbali očištění sekačky před jejím uložením před zimou, prvním krokem po jejím vyvezení je důkladné očištění. Čistota sekačky bývá často podceňována, přitom důsledky špatné péče v tomto ohledu mohou být fatální. Proto tento důležitý bod nepodceňujte.

Vyměňte olej

Jedním ze základních kroků údržby sekačky je pravidelná výměna motorového oleje. Motor pro hladký a bezproblémový chod potřebuje dobře promazat. Během provozu se do oleje ovšem uvolňují kovové mikročástice, které jeho účinky postupně snižují. Proto je třeba jej vedle doplňování také pravidelně měnit za nový. Četnost výměny u pravidelně používané sekačky je určena výrobcem motoru – u našich motorů doporučujeme olej měnit zpravidla hned po prvních 5 hodinách provozu, následně každých dalších 50 hodin nebo nejméně jednou za rok.

Údržba sekačky
i (Zdroj: Depositphotos)
Promažte řádně všechny části

Vyčistěte nebo vyměňte vzduchový filtr

Vzduchový filtr sekačky je jednou z jejích nejexponovanějších částí. Aby měl motor vysoký výkon, potřebuje dostatečný přísun vzduchu pro kvalitní spalování. Není však možné nasávat vzduch plný prachu a nečistot, které by zanášely palivové cesty a způsobovaly zvýšené opotřebení motoru. Proto je sání sekačky chráněno vzduchovým filtrem, který prach a nečistoty zadržuje.

Na filtru se prachové částice usazují, postupně však snižují jeho průchodnost, a proto je třeba jej pravidelně čistit a měnit. Filtr by se měl čistit každých 25 pracovních hodin a nejlépe 1x za rok úplně vyměnit. Sekačka se zaneseným filtrem špatně startuje, má vysokou spotřebu paliva a nízký výkon.

Zkontrolujte nebo vyměňte svíčky

Zapalovací svíčka by se měla jednou za rok vyměnit, nebo alespoň nechat zkontrolovat odborníkem. Vadná svíčka může být totiž zdrojem mnohých dalších problémů. A bez funkční svíčky motor vůbec nenastartujete. 

Seřízení motoru
i (Zdroj: Depositphotos)
Zkontrolujte, zda nejsou povolené šrouby

Doplňte palivo

Pokud sekačku mimo sezónu nepoužíváte, je nutné vypustit starý benzín a na jaře benzín opět doplnit. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit. 

Promažte pohyblivé části 

Další velmi opomíjenou údržbou sekačky je mazání jejích pohyblivých částí vhodným olejem, nebo vazelínou. „Promažte také ložiska kol a u moderních tříkolových sekaček nezapomeňte promazat čep zatáčení předního kola. Rozhodně také neuškodí prokápnout olejem ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky a podobně. Dobře promazané pohyblivé části se snadněji pohybují, zároveň se tak snižuje jejich opotřebení a prodlužujete i životnost celé sekačky,“ říká Petr Tichý, expert na zahradní techniku ze společnosti HECHT.

Zkontrolujte ostrost nože

Dobře nabroušený nůž je základem kvalitního sečení – sekačka s tupým nožem trávu spíše „trhá“, než seče. Konečky trávníku jsou pak roztřepené, trávník rychle ztrácí vlhkost a zasychá. Tupý nůž je také nejčastější příčinou špatného plnění koše sekačky. Broušení nože se však musí provádět tak, aby byl nůž dobře vyvážen, jinak je zdrojem nadměrných vibrací. Ty zvyšují opotřebení sekačky, a mohou podstatně zkrátit její životnost. Broušení nože je proto vždy lepší svěřit odborníkovi.

Očištění nožů
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekací nože očistěte a nabruste

Tipy na zahradní sekačky:

Výkonná benzínová sekačka 

HECHT 549 SB je výkonná benzínová sekačka s pojezdem a motorem Briggs & Stratton Series 500 E. Jeho vlastnosti zaručují dostatečný výkon pro sečení při celkovém záběru sekačky 46 cm. Sekačka je vhodná pro použití na středně velkých a větších plochách do 1500 m2. Výšku sečení lze nastavit od 25 do 75 mm. Během chvilky lze také změnit režim sekačky z klasického výhozu posekané trávy do 60l koše na boční výhoz nebo mulčování. Na výškově nastavitelné rukojeti jsou snadno dostupné všechny hlavní ovládací prvky. Polstrování snižuje přenos vibrací. Praktický na rukojeti je i panel s úložným prostorem. Pro přepravu nebo uložení se dá madlo velice snadno složit, pro jednoduché přenášení pak poslouží i držadlo na čelní straně šasi.

HECHT 549 SB
i (Zdroj: HECHT)
U této benzínové sekačky nezapomeňte ani na údržbu motoru

Akumulátorová sekačka

Akumulátorová sekačka HECHT 5041 v sobě spojuje výhody elektrických sekaček (které neprodukují žádné emise, jsou tiché a nevyžadují prakticky žádnou údržbu) s výhodami sekaček se spalovacím motorem, které jsou nezávislé na zdroji elektrické energie a přívodním kabelu. Stačí pouze zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena k použití. Technické parametry: záběr 41 cm, napětí 40 V, objem koše 50 l. Cena je bez akumulátoru a nabíječky. Akumulátor pro tuto sekačku můžete chytře kombinovat se všemi stroji HECHT Accu program 5040, a tak můžete ušetřit nezanedbatelnou částku.

HECHT 5041
i (Zdroj: HECHT)
Akumulátorová sekačka nepotřebuje kabel ani pohonné hmoty

Tříkolová benzínová sekačka 

HECHT 5483 SWE 5in1 je motorová sekačka na trávu s elektrickým startérem pro jednoduchý start. Nabízí pojezd, záběr 46 cm a má stabilní a pevné kovové šasi, které je opatřeno otvorem se záslepkou pro boční výhoz. Díky tomu je možné sekat i lehce přerostlou trávu, aniž by se sekačka zahltila a obsluha pak šlapala v posekané trávě. Součástí balení je také mulčovací sada, která zaslepí vyhazovací otvor šasi do koše, a díky speciální konstrukci nože pak dochází k drobnému posekání trávy. Tyto zbytky pak propadnou ke kořenům trávníku, kde tlejí a slouží jako přirozené hnojivo. Pro pohodlnou obsluhu i skladování je sekačka vybavena polstrovaným madlem, které je výškově nastavitelné a lze jej díky rychloupínání snadno složit pro uskladnění nebo přepravu sekačky.

Tříkolová sekačka HECHT 5483
i (Zdroj: HECHT)
Novinkou je tříkolová sekačka na trávu

Všechny sekačky jsou k dostání na www.hecht.cz a ve značkových kamenných prodejnách HECHT.

Publikováno: 16. 3. 2021, Autor: HECHT (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.