reklama

Víte, jak správně pečovat o zahradní nábytek?

Zima se letos ještě vlády nechce vzdát, ale my už se nemůžeme dočkat svých zahrádek a posezení na terase. Prozatím můžeme plánovat, těšit se a připravit si třeba zahradní nábytek. Pokud kupujete nový, poptejte se hned na vhodnou péči. Pokud už máte nábytek z minulé sezóny, nebojte se ho vytáhnout a pořádně ho na novou sezónu připravit. Jak o zahradní nábytek po zimě pečovat vám poradíme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak správně pečovat o zahradní nábytek? (Zdroj: Depositphotos)

Péče o zahradní nábytek po zimě

Pokud jste nábytek z terasy a zahrady uklidili na suché a čisté místo, bude vaše příprava na první jarní posezení rychlá a snadná. Pravděpodobně postačí, když nábytek vybalíte, lehce otřete od prachu a můžete zahájit novou grilovací sezónu. Doporučujeme také překontrolovat celý povrch nábytku, zda se třeba někde neodštípl kousek, který by vás mohl nepříjemně poškrábat nebo zničit oblečení. Určitě také dotáhněte všechny šrouby, panty a ověřte stabilitu každého jednotlivého kusu.

Venkovní křesla
i (Zdroj: Depositphotos)
Při správné údržbě nám zahradní nábytek vydrží dlouho

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný nábytek je asi nejoblíbenější a nejlépe zapadne do prostředí zahrady. Dřevo působí přirozeně, skvěle odolává povětrnostním vlivům a při správné péči může opravdu hodně dlouho vydržet a vypadat jako nové.

Pravidelně jej čistěte od velkých nečistot, jako jsou bláto, zbytky jídla, mastné skvrny od jídla či od opalovacího krému. Zaschlé nánosy můžete odstranit jemným kartáčkem, dřevo to snese a neměly by zůstat žádné vážnější stopy. Pro základní čištění postačí vhodný saponát a čistá voda. Klidně nábytek pravidelně sprchujte proudem vody. Odolnější skvrny vyčistíte speciálními prostředky, které můžou dřevo jemně i vybělit, nebojte se toho. Případnou světlou skvrnu po čištění opraví čas a sluníčko. Dřevo rychle získává zpátky svou patinu a vzhled se tak samovolně opět sjednotí. Nábytek ošetřujte vhodnými ochrannými oleji, nejlépe 2-3 x ročně, tedy při zahájení sezóny, v případě častějšího čištění a poté po skončení sezóny, než nábytek uskladníte na zimu. 

Pokud máte už starší a více opotřebovaný zahradní nábytek, ale pořád je stabilní a funkční, dejte mu také druhou šanci. Celý povrch očistěte jemnějším kartáčem a vyhlaďte smirkovým papírem. Poté povrch odmastěte a opláchněte čistou vodou. Můžete použít i speciální prostředek, který připraví povrch pro další úpravu. Poté celý nábytek natřete vhodným olejem nebo mu vylepšete vzhled mořením. Při olejování a moření se řiďte pokyny uvedenými od výrobce pro daný výrobek.

Ošetření zahradního nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Povrchové ošetření dřevěného nábytku prodlouží jeho trvanlivost

Klasické lakování pro venkovní nábytek vhodné není, rychleji vlivem vlhka a sluníčka povrchová úprava popraská, a také pod lakem dřevo nemůže přirozeně pracovat a „dýchat“. Pokud chcete venkovní nábytek nalakovat, zvolte opravdu kvalitní speciální lak vhodný pro exteriér. Důkladné olejování bude ale určitě dostatečnou volbou pro celou sezónu a přirozeně podtrhne vzhled krásného přírodního materiálu.

Exotické dřeviny v exteriéru

Nábytek z exotického dřeva má výhodu v tom, že je jemný, trvanlivější a má krásné a zajímavé barevné odstíny. Základní údržba je podobná jako u venkovního nábytku z našich evropských dřevin, ale pro zachování původní barvy a vzhledu je potřeba používat speciální prostředky. Tyto dřeviny jsou zvyklé na jiné povětrnostní podmínky a klima, ale velmi dobře snáší i naše prostředí, záleží pak na druhu dřeviny.

Pro čištění nikdy nepoužívejte drátěnku, vždy jenom jemnější kartáček. Pravidelně a důkladně zahradní nábytek z exotických dřevin čistěte vlažnou vodou. Skvrny od jídla, oleje či vína odstraňte vždy co nejdříve, pomůže jemný saponát, čištění můžete opakovat. Podobně jako u evropských dřevin i tady pomůže s opravou vzhledu a případných odbarvených míst po čištění sluníčko a čas.

Exotické dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní nábytek z exotického dřeva působí útulně a luxusně

Pro nábytek z teakového dřeva používejte určený speciální ochranný prostředek, který udrží dlouhou dobu toto krásné dřevo v dobré kondici. Pro udržení původní medové barvy používejte také speciální olej, který seženete běžně v hobby prodejnách. Při použití standardního oleje by mohl teak časem ztratit svůj původní medově hnědý odstín.

Zahradní nábytek z mahagonu by měl být ošetřený už od výrobce speciálním lakem s vysokou UV ochranou. Tuto vrstvu je nutné při používaní nábytku ve venkovním prostředí pravidelně obnovovat, ideálně 2x za sezónu, díky čemuž bude dřevo vypadat pořád jako nové.

Krásný je i nábytek z eukalyptového dřeva. Tady je také vhodná speciální ochrana proti UV záření a povětrnostním vlivům. Zahradní nábytek z exotických dřevin není nejlevnější, dopřejte mu tedy kvalitní ochranu a péči, aby vám mohl dlouho dělat radost.

Teakový nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní nábytek z exotických dřevin je podstatně odolnější než tuzemské dřeviny

Nábytek z proutí

Často jsou sedací částí a opěradlo pro záda vyplétané proutím, nebo je vyplétaný celý nábytek, převážně křesla. Většinou se jedná o ratan, který pochází z Asie. Tyto proutky nejsou tak odolné jako třeba naše vrbové proutí. Teploty nad 40 °C nebo pod bodem mrazu tomuto materiálu nedělají dobře, přesuší se a může snadno praskat.

Čištění a ošetření je stejné jako u dřevěného nábytku - jemný saponát a čistá voda. Proutěný nábytek můžete dokonce celý důkladně vysprchovat a zbavit ho tak nečistot a prachu. Oceníte to hlavně, když potřebujete vyčistit jednotlivé záhyby výpletu. Určitě nepoužívejte kartáč ani nic drsnějšího, proutí byste mohli nenávratně poškodit, raději jenom proud vody, případně hadr nebo houbičku.

Pro dlouhodobé ošetření můžete použít oleje na dřevo, ale skvělou službu udělá v tomto případě i kuchyňský jedlý olej. Vyzkoušejte ho na skrytém místě a poté můžete aplikovat na celý výplet. Ochráníte ho tak hlavně před vysušováním, což tenkým proutkům dělá nejvíce problémů. Nenechávejte zbytečně dlouho tento nábytek na přímém sluníčku, pokud jsou dlouhodobě teploty nad 36 °C.

Houpací křeslo
i (Zdroj: Depositphotos)
Houpací křeslo z ratanového proutí nevystavujte přímému sluníčku ani mrazu

Plastový zahradní nábytek

Plastový nábytek je levný a velmi snadný na údržbu. Záleží ale také na typu plastu a kvalitě provedení. Vysoké teploty a velké mrazy můžou poškodit levnější a méně odolný nábytek z plastu. Každý kus tedy raději překontrolujte, najděte případné poškození a praskliny. Pokud jsou praskliny menší, můžete je opravit speciálními lepidly a tmely určenými pro opravy těchto materiálů. Pokud je poškození závažnější, zvažte raději výměnu nábytku z důvodu stability a bezpečí (například prasklé nohy nebo opěrky).

Plastový nábytek můžete vyčistit neagresivním saponátem a horkou vodou. Nebojte se použít silnější kartáč, ale ne kovový a drátěnku, tím byste plast mohli poškodit. Žádná další povrchová úprava není nutná ani možná. Plastový nábytek nám umí posloužit tak, jak je připravený od výrobce.

Plastové židle
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní nábytek z plastu na slunci a mrazu ztrácí svou životnost a láme se

Kovový zahradní nábytek

Pro venkovní účely se skvěle hodí nábytek z kovu. Je často bytelný a hodně trvanlivý a skoro bez údržbový. Skvěle odolává povětrnostním vlivům a vydrží i horší zacházení, záleží na konkrétním materiálu a povrchové úpravě. Při nákupu si vždy zjistěte použitý materiál a konečnou úpravu, aby byl nábytek opravdu vhodný do exteriéru. Nevhodný materiál nebo bez ochranné vrstvy vám bude venku rychle korodovat a rozpadat se.

Pro údržbu kovového nábytku pak stačí jenom čistá voda a hadr.

Kovové křeslo
i (Zdroj: Depositphotos)
Kovový zahradní nábytek je na údržbu nejlepší

Nábytek z tahokovu

Skoro zcela bezúdržbový je nábytek z tzv. tahokovu, co je velmi odolný materiál využívaný pro průmyslové a stavební účely. Díky svým vlastnostem a odolnosti se využívá i pro architektonické prvky v exteriéru a s oblibou také právě pro zahradní nábytek. Většinou se jedná o slitiny oceli, hliníku a nerezu, ale vyrábí se také z mědi, duralu, titanu a také plastu. Principem je výroba „tahostřihem“, kdy je tabule z daného materiálu nastřižena a následně protažena. Při tomto procesu nevzniká žádný odpad materiálu a výsledný materiál je navíc lehčí než materiál před tímto procesem. 

Zahradní nábytek z tahokovu je často od výrobce opatřený vrstvou elothermu, co chrání materiál před korozí a povětrnostními vlivy. Pokud je výrobek ošetřený vrstvou thermositu, co je směs speciálních polymerů a hliníku, tak nábytek díky této úpravě udržuje konstantní teplotu povrchu, tedy na slunci se nerozpálí a ve stínu nestudí. Takový nábytek pak nabízí nejen příjemně posezení, ale i velmi pohodlný komfort.

Slitina tahokov
i (Zdroj: Depositphotos)
Nábytek z tahokovu je odolný a lehký zároveň

Jak připravit dřevěný nábytek na novou sezónu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 3. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná