reklama

Několik tipů pro začínající skalničkáře

Je máj, měsíc zasvěcený nejen zamilovaným, ale také všem náruživým zahrádkářům. Ne nadarmo je jeho začátek spojen se známým pořekadlem „na Prvního máje půda úrodná je“. Své o tom vědí i pořadatelé tradiční celostátní výstavy všech pěstitelů Floria Jaro, která se v Kroměříži konala letos již po osmatřicáté. Desítky let se na ní podílí i paní Hana Králová, která svůj zájem o zahradu přenesla i do soukromí. Pěstování květin a péče o skalky se jí staly příjemným koníčkem. O své tipy na zakládání skalek se s vámi nyní podělí.

Několik tipů pro začínající skalničkáře

Jak začít

Pokud ještě nemáte žádné zkušenosti se skalkami, určitě bude zpočátku potřeba držet se trochu při zemi. Nemusíte si hned stavět repliku Himalájí, postačí něco menšího, na čem si vyzkoušíte své schopnosti a získáte zkušenosti. Nejdříve si ale musíte odpovědět na základní otázky. Předně si udělejte jasno v tom, co chcete pěstovat. V dnešní době si vedle tradičních skalničkových stálic můžete vybrat z širokého spektra vhodných květin, ať už se jedná o sukulenty, cibuloviny nebo suchomilné trvalky – záleží jen na vás. Obecně ale platí, že byste měli na skalce pěstovat rostliny, které vyžadují stejnou péči. Skalka bude dobře vypadat a vy se o ni budete moci lehce postarat.

Nemusíte se snažit pěstovat pouze vzácné a exotické rostliny. I „obyčejný“ rmen skalku dokáže nádherně rozjasnit.
Nemusíte se snažit pěstovat pouze vzácné a exotické rostliny. I „obyčejný“ rmen skalku dokáže nádherně rozjasnit.

Pokud už víte, jakým rostlinám dáte přednost, bude potřeba zvolit vhodné místo. Poloha je důležitá především kvůli slunečnímu svitu, který rostliny vyžadují. Pokud si chcete vysadit teplomilné rostliny, které potřebují hodně slunce, umístěte ji na jižní nebo západní stranu zahrady. Pokud jsou určeny spíše do stínu, zvolte raději stranu severní. Tradiční skalničky pak můžete pěstovat na východní straně zahrady, kde na ně bude svítit zejména dopoledne. Skalka ve stínu listnatých stromů by možná mohla být poetická, ale dejte si pozor, spadané listy její údržbu ztěžují.

Pokud nemáte na údržbu skalky příliš času, je třeba vysázet rostliny nenáročné. Pokud je zbudována na slunečném místě, pak byste na ní mohli pěstovat například pupalku, netřesk, mateřídoušku, rozrazil nebo třeba lomikámen. V případě, že se skalka nachází v polostínu, doporučuji vyzkoušet prvosenku, hosta nebo dymnivku žlutou. Na vlhčí stanoviště se pak hodí kupříkladu prvosenka japonská nebo hořec čínský.

Japonská mokrá zahrada zahrnuje i vodní plochy.
Japonská mokrá zahrada zahrnuje i vodní plochy.

Tip:

Vedle květin zkuste skalku osázet i travinami. Ozdobnice čínská, vousatec nebo kostřava jsou traviny, které se na skalku výborně hodí a milují slunce.

Příprava skalky

Když už máte vybráno, kde a co budete pěstovat, můžete se směle pustit do díla. Vzhledem k tomu, že vytváříte skalku, bude potřeba zajistit dostatek vhodných nerostů. A možná už tušíte, že není kámen jako kámen. Předně vyberte jeden druh nerostu a z toho pak učiňte základ skalky. Ideální je použít kameny, které se nacházejí v místě budování. Pokud si chcete koupit kameny z lomu, bude trvat delší čas, než získají patinu. Čerstvě nalámané a „čisté“ kameny nebudou na zahradě působit přirozeně.

Pěstovat v rámci skalky i vodní rostliny není nemožné, budování vodní plochy však doporučuji až po získání prvních skalničkářských zkušeností.
Pěstovat v rámci skalky i vodní rostliny není nemožné, budování vodní plochy však doporučuji až po získání prvních skalničkářských zkušeností.

Po výběru kamenů přichází prostor na vaši seberealizaci. Je jen na vás, jak bude výsledná skalka vypadat, jakou výšku bude mít, jaké rozměry kamenů do ní zařadíte. Určitých pravidel je ale přece jen potřeba se držet. Kameny pokládejte na plocho, zarážet je jako patníky do země by nevypadalo přirozeně. Kameny také musejí být v zemi pevně zapuštěny tak, aby byla celá skalka stabilní a vy jste se mohli bez problému dostat ke všem květinkám, aniž by vám hrozilo zřícení se důvodu uvolněného kamene. Skalka by měla budit kompaktní dojem, proto si dejte na čas a kameny skládejte tak, aby tvořily jeden celek a žádný výrazně nevyčníval.

Pokud se rozhodnete do skalky zakomponovat kameny na výšku, dbejte na to, aby byly pořádně ukotvené.
Pokud se rozhodnete do skalky zakomponovat kameny na výšku, dbejte na to, aby byly pořádně ukotvené.

Tip:

Než se vrhnete do skládání kamenů, nezapomeňte celý prostor zbavit veškerého plevelu! Nebudete se pak potýkat s nepřiměřeným růstem nežádoucích rostlinek.

Jak skalku založit?

Po zrytí a očištění půdy, na níž bude skalka stát, můžete přistoupit k samotnému budování. Protože je třeba dobrý odtok vody, základ tvoří drenážní vrstva, jež se skládá z drobných kamínků, štěrku, suti, písku, jílu nebo rašeliny. Na tuto vrstvu položíte kameny, přičemž mezi nimi ponechávejte rozestupy alespoň 5 centimetrů.

Tip:

Pokud rostliny potřebují dostatek slunce a větší odtok vody, použijte na drenáž hodně písku a štěrku, pokud naopak vyžadují stinnější stanoviště a vlhko, je třeba vytvořit drenáž z většího množství rašeliny a jílu.

Takto může vypadat Japonská zahrada i u vás. Vše záleží na trpělivosti a dobrém plánování.
Takto může vypadat Japonská zahrada i u vás. Vše záleží na trpělivosti a dobrém plánování.

Věřím, že vás bude pěstování na skalce bavit a vytvoříte si ji přesně podle svých představ. Vedle tradičních skalek se dnes nabízí nespočet „pokročilejších“ možností, jakými jsou například japonské nebo provensálské zahrady. Abyste načerpali inspiraci, můžete se přijít podívat na Výstaviště Floria, jehož trvalou součástí je šest ukázkových zahrad.

Publikováno: 30. 5. 2014, Autor: Hana Králová (text a foto), Profil autora: Redakce