reklama

Nikdy není pozdě na to stát se skalničkářem. Máme pro vás rady do začátku

Správně založená skalka dodá vaší zahradě další zajímavý rozměr. Pokud o skalce uvažujete a stále ještě váháte, už nemusíte. Poradíme vám, jak vybírat rostliny i ostatní prvky, které dělají skalku skalkou. A na vás je už jen vybrat správné místo a bez obav se pustit do práce.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Propadli jste kouzlu skalek? Staňte se skalničkářem. Poradíme vám, jak skalku založit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak založit skalku?

Pokud ještě nemáte žádné zkušenosti se skalkami, určitě bude zpočátku potřeba držet se trochu při zemi. Nemusíte si hned stavět repliku Himalájí, postačí něco menšího, na čem si vyzkoušíte své schopnosti a získáte zkušenosti. Nejdříve si ale musíte odpovědět na základní otázky. Předně si udělejte jasno v tom, co chcete pěstovat.

V dnešní době si vedle tradičních skalničkových stálic můžete vybrat z širokého spektra vhodných květin, ať už se jedná o sukulenty, cibuloviny nebo suchomilné trvalky – záleží jen na vás. Obecně ale platí, že byste měli na skalce pěstovat rostliny, které vyžadují stejnou péči. Skalka bude dobře vypadat a vy se o ni budete moci lehce postarat.

Pěstovat v rámci skalky i vodní rostliny není nemožné, budování vodní plochy však doporučuji až po získání prvních skalničkářských zkušeností
Pěstovat v rámci skalky i vodní rostliny není nemožné (Zdroj: Hana Králová)
Takto může vypadat Japonská zahrada i u vás. Vše záleží na trpělivosti a dobrém plánování
Takto může vypadat Japonská zahrada i u vás. Vše záleží na trpělivosti a dobrém plánování (Zdroj: Hana Králová)

Pokud už víte, jakým rostlinám dáte přednost, bude potřeba zvolit vhodné místo. Poloha je důležitá především kvůli slunečnímu svitu, který rostliny vyžadují. Pokud si chcete vysadit teplomilné rostliny, které potřebují hodně slunce, umístěte ji na jižní nebo západní stranu zahrady. Pokud jsou určeny spíše do stínu, zvolte raději stranu severní.

Tradiční skalničky pak můžete pěstovat na východní straně zahrady, kde na ně bude svítit zejména dopoledne. Skalka ve stínu listnatých stromů by možná mohla být poetická, ale dejte si pozor, spadané listy její údržbu ztěžují.

Pokud nemáte na údržbu skalky příliš času, je třeba vysázet rostliny nenáročné. Pokud je zbudována na slunečném místě, pak byste na ní mohli pěstovat například pupalku, netřesk, mateřídoušku, rozrazil nebo třeba lomikámen. V případě, že se skalka nachází v polostínu, doporučuji vyzkoušet prvosenku, hosta nebo dymnivku žlutou. Na vlhčí stanoviště se pak hodí kupříkladu prvosenka japonská nebo hořec čínský.

Nemusíte se snažit pěstovat pouze vzácné a exotické rostliny. I „obyčejný“ rmen skalku dokáže nádherně rozjasnit
i (Zdroj: Hana Králová)
Nemusíte se snažit pěstovat pouze vzácné a exotické rostliny. I „obyčejný“ rmen skalku umí rozjasnit

Tip:

Vedle květin zkuste skalku osázet i travinami. Ozdobnice čínská, vousatec nebo kostřava jsou traviny, které se na skalku výborně hodí a milují slunce.

Příprava skalky

Když už máte vybráno, kde a co budete pěstovat, můžete se směle pustit do díla. Vzhledem k tomu, že vytváříte skalku, bude potřeba zajistit dostatek vhodných nerostů. A možná už tušíte, že není kámen jako kámen. Předně vyberte jeden druh nerostu a z toho pak učiňte základ skalky. Ideální je použít kameny, které se nacházejí v místě budování. Pokud si chcete koupit kameny z lomu, bude trvat delší čas, než získají patinu. Čerstvě nalámané a „čisté“ kameny nebudou na zahradě působit přirozeně.

Po výběru kamenů přichází prostor na vaši seberealizaci. Je jen na vás, jak bude výsledná skalka vypadat, jakou výšku bude mít, jaké rozměry kamenů do ní zařadíte. Určitých pravidel je ale přece jen potřeba se držet. Kameny pokládejte na plocho, zarážet je jako patníky do země by nevypadalo přirozeně.

Kameny také musejí být v zemi pevně zapuštěny tak, aby byla celá skalka stabilní, a vy jste se mohli bez problému dostat ke všem květinkám, aniž by vám hrozilo zřícení se důvodu uvolněného kamene. Skalka by měla budit kompaktní dojem, proto si dejte na čas a kameny skládejte tak, aby tvořily jeden celek a žádný výrazně nevyčníval.

Pokud se rozhodnete do skalky zakomponovat kameny na výšku, dbejte na to, aby byly pořádně ukotvené
Výškové kameny ve skalce musí být pořádně ukotvené (Zdroj: Hana Králová)
Japonská mokrá zahrada zahrnuje kromě kamenů i vodní plochy
Japonská mokrá zahrada zahrnuje kromě kamenů i vodní plochy (Zdroj: Hana Králová)

Tip:

Než se vrhnete do skládání kamenů, nezapomeňte celý prostor zbavit veškerého plevelu! Nebudete se pak potýkat s nepřiměřeným růstem nežádoucích rostlinek.

Jak skalku založit?

Po zrytí a očištění půdy, na níž bude skalka stát, můžete přistoupit k samotnému budování. Protože je třeba dobrý odtok vody, základ tvoří drenážní vrstva, jež se skládá z drobných kamínků, štěrku, suti, písku, jílu nebo rašeliny. Na tuto vrstvu položíte kameny, přičemž mezi nimi ponechávejte rozestupy alespoň 5 cm.

Tip:

Pokud rostliny potřebují dostatek slunce a větší odtok vody, použijte na drenáž hodně písku a štěrku, pokud naopak vyžadují stinnější stanoviště a vlhko, je třeba vytvořit drenáž z většího množství rašeliny a jílu.

Zdroj informací: Hana Králová

Plevely se nevyhýbají ani skalkám. Jak si s nimi poradit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: Hana Králová (text a foto)r, Profil autora: Redakce