reklama

Pěstujte tyto překrásné rostliny, dodají vaší zahradě punc elegance

Kdo by neznal lilie, elegantní rostliny s nádhernými květy. S nimi zahrada ožívá barvami a stává se rájem pro užitečný hmyz. Pokud při jejich pěstování dodržíte pár zásad, úspěch je zaručen. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lilie, pěstované na zahradě, dodají punc elegance (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdo by neznal lilie. Elegantní květiny s čarokrásnou omamnou vůní. Existují v mnoha barevných odrůdách. Zkoušeli jste někdy lilie na své zahradě pěstovat? Pokud ano, ale první pokusy patřily k těm méně zdařilým, nenechte se odradit. Výsledek vaší snahy bude stát rozhodně za to.

Vypadají nádherně jak na zahradě, tak v květináčích. Hodí se i na řez do vázy. Skvěle působí mezi trvalkami, stromky i keři. Po výkvětu mohou zůstat v zemi a příští rok vám opět pokvetou.

Jejich nádherné barevné květy lákají hmyz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jejich nádherné barevné květy lákají hmyz

Jak pěstovat lilie?

Cibulky lilií by se měly zasadit do hloubky 10-15 cm. Můžete je zasadit na podzim nebo na jaře. Zasaďte cibulky do lehké, vlhké půdy. Ideálním místem bude před větrem kryté zákoutí, podél plotu, popř. mezi jiné rostliny, keře a stromky. Nejlépe se jim daří na plném slunci nebo v polostínu. V případě výskytu mrazíků, chraňte cibulky a veškeré výhonky jak jen můžete. Použijte spadané listí nebo chvojí. Pak se budete opět moci z lilií těšit.

Lilie můžete přemístit po čtyřech až pěti letech. Z nové půdy získají novou energii a pokvetou vám po dlouhá léta znovu a znovu. Pokud často řežete květiny do vázy, neberte je vždy ze stejné skupiny, rostlina by byla příliš vyčerpaná. Stonek vždy uřízněte od poloviny dolů, jinak by lilii stálo příliš mnoho úsilí, aby znovu získala svou sílu.

Existuje spousta barevných variant
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Existuje spousta barevných variant

Pozor na oranžové Chřestovníčky liliové - je to největší nepřítel lilií! Nejúčinnější zbraní proti těmto tvorům je jejich ruční vysbírání a odstranění. Existuje rovněž několik postřiků. Bohužel, Chřestovníček liliový si na ně rychle zvyká a po čase se stává proti postřikům imunní.

Překrásné lilie do svatebních kytic

Lilie jsou nádherné i pro svatební kytice. V tomto případě doporučujeme odstranit prašník s pylem, aby nedošlo ke znečištění svatebních šatů. Pokud byste chtěli lilie do svatební kytice kombinovat, obzvláště pěkně vypadají například s růžemi a fréziemi.

Překrásné lilie se hodí do svatebních kytic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Překrásné lilie se hodí do svatebních kytic

Lilie na řez do vázy

Chcete si liliemi ozdobit domov a dát je do vázy? Pak vám vydrží mnohem déle, pokud je neumístíte vedle mísy s ovocem. Mnoho druhů ovoce totiž uvolňuje látku zvanou ethylen, jež urychluje zrání. Z lilií odstraňte pyl ihned, jakmile si je přinesete domů. Ten může způsobit nepříjemné skvrny. Pestík a vlákna neodstraňujte, lilie si tím uchovají svůj přirozený a elegantní vzhled.

Zdroj informací: Bakker

Lilie můžete pěstovat i jako hrnkové rostliny na balkonech a tersách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 2. 2022, Autor: Bakker (text a foto), Profil autora: Redakce