reklama

Podle čeho vybírat zahradní sekačku

Výběr sekačky na trávu není zcela jednoduchou záležitostí. Aby váš nový pomocník správně plnil svou funkci řadu let, je třeba při jeho výběru zohlednit několik důležitých faktorů. Na co se při koupi nové sekačky zaměřit?

i (Zdroj: HECHT)
Podle čeho vybírat zahradní sekačku (Zdroj: HECHT)

Při výběru zahradní sekačky je třeba zohlednit nejrůznější faktory. Které to jsou?

Velikost sečené plochy

Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Pro menší plochy zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady. Na větší plochy je vhodnější zvolit benzínovou sekačku. Tyto sekačky zpravidla mají vyšší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, která usnadní práci. 

Pro sečení velké plochy nad cca 1200 m2 je nejvhodnější zvolit rider nebo zahradní traktor. Tyto stroje nabídnou nejen minimální námahu s maximálním pohodlím, ale také širší záběr, vyšší rychlost a objemnější koš než klasické sekačky.

Podstatným rozdílem v komfortu práce na velké ploše může být také velikost sběrného koše na trávu nebo objem palivové nádrže u benzínového stroje – obojí předpokládá přerušení práce na nezbytnou dobu, a tím i celkové zpomalení.

Sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
I malé zahrádky si zaslouží kvalitně posečený trávník

Členitost sečené plochy

Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit benzínovou nebo akumulátorovou sekačku na trávu s menším záběrem, případně některou ze sekaček s otočnými koly.

Svažitost sečené plochy

I mírný sklon pozemku anebo nerovnosti mohou tlačení sekačky, zvláště je-li těžší anebo má naplněný koš, značně znepříjemnit. Pro tyto plochy se vyplatí investovat do sekačky s kvalitním pojezdem. Pojezdem jsou opatřeny vybrané modely jak benzínových, tak akumulátorových i elektrických sekaček. Mezi špičkové výrobce pojezdů pro sekačky patří např. francouzská firma General Transmissions, také někdy označená zkratkou GT.

Výběr sekačky podle toho, jak často sečete 

Pokud sečete pravidelně, postačí vám sekačka s nižším krouticím momentem. Pro vyšší a hustější trávu a nepravidelné sečení jsou vhodné výkonnější benzínové modely s vysokým krouticím momentem, a to ideálně 10 Nm a více, ideálně s bočním výhozem – díky kterému vám odpadne časté vysypávání koše. Bohužel však posečená plocha pak nemůže plnit reprezentativní funkci. Pokud chcete trávu použít na sušení, musíte zvolit lištovou sekačku nebo ještě lépe bubnovou sekačku. Kromě extra velkého záběru, vhodného na větší plochy, nedochází k rozemletí trávy, a tak je na seno přímo ideální.

TIP: Pro časté a pravidelné sečení využijete sekačku s funkcí mulčování – při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Pokud však tuto funkci chcete používat pro udržovaný trávník, musíte sekat více než jednou týdně a doporučujeme si zakoupit speciální pouze mulčovací sekačku.

Zahradní sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekačku využívá téměř každý zahrádkář

Fyzická dispozice obsluhy

Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická či akumulátorová sekačka nebo benzínová s elektrickým startérem, kde je třeba ke spuštění motoru pouze stisknout spínací tlačítko. Vhodné je také posoudit objem koše na trávu – čím je koš větší, tím je pak namáhavější manipulace s ním při jeho naplnění.

Možnosti uskladnění

Pokud máte omezenou možnost skladovacích prostor, zaměřte se při výběru stroje na ty, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy.

Zahradní sekačka na trávu
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud vybíráte sekačku, zvažte, kolik práce a na jaké ploše s ní uděláte

TIPY na sekačky

Elektrická sekačka

Elektrická sekačka HECHT 1638 R bez pojezdu je osazená motorem o příkonu 1600 W a vysokým točivým momentem. Při záběru 38 cm je tato sekačka vhodná pro sečení ploch do velikosti 750 m2. Výška zdvihu je snadno nastavitelná pomocí jedné páky v rozmezí 25–65 mm. Elektrický motor se snadno startuje a sekačka celkově vyžaduje pouze minimální údržbu. Navíc je poměrně lehká, váží pouhých 13 kg. Starší osoby a ženy tak nebudou mít problémy s jejím užíváním. Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky jako bezpečnostní spínač či odlehčovač pnutí přívodního kabelu. Rukojeť je navíc polstrovaná a práce je tak ještě pohodlnější. Sekačku je možné snadno složit a pomocí madel ji přenést na požadované místo. Dodávaný koš je celoplastový o objemu 45 l. 

HECHT 1638 R
i (Zdroj: HECHT)
Elektrická sekačka bez pojezdu s motorem

Benzínová sekačka

Výkonná sekačka HECHT 551 SX má benzínový motor o obsahu 173 cm3 a 9,5 Nm točivým momentem. Díky pojezdu je práce se sekačkou snadná. Sekačka je vybavena centrálním nastavením výšky zdvihu od 25 do 75 mm pomocí šikovné páky na pravé zadní straně sekačky. Patentovaný dezén kol zajišťuje dokonalou trakci, aniž by ve vzorku kola ulpívala posekaná tráva nebo nečistoty. Koš z odolné textilie umožňuje dokonalé naplnění a má objem 70 l.

HECHT 5046
i (Zdroj: HECHT)
Akumulátorová sekačka s pojezdem

Accu sekačka s pojezdem

Akumulátorová sekačka s pojezdem HECHT 5046 5in1 má maximální dobu práce na jedno nabití až 80 minut, což by mělo postačit na posečení až 600 m2 plochy pravidelně udržovaného trávníku. Sekačka v sobě snoubí výhody elektrického motoru, který neprodukuje žádné emise, je tichý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, s výhodami sekaček se spalovacím motorem, které jsou nezávislé na zdroji energie. Není tedy třeba složitě připravovat přívodní kabely a tahat je za sekačkou nebo startovat složitý spalovací motor. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena.

Sekačka má dva sloty na akumulátory – a lze přikoupit i více akumulátorů pro sečení pozemků větších než 600 m2. Sekačku je možné provozovat i s jedním akumulátorem, zatímco se druhý nabíjí. Díky velice snadnému ovládání a údržbě omezující se prakticky jen na nabíjení akumulátoru a pravidelné broušení nože je sekačka vhodná i pro seniory. Sekačka je součástí akumulátorového programu HECHT 5040, kde je jeden typ akumulátoru kompatibilní s velkou řadou 25 zahradních strojů Hecht.

HECHT 551 SX
i (Zdroj: HECHT)
Výkonná sekačka s benzínovým motorem

Tyto sekačky a další stroje jsou k dostání na www.hecht.cz a v kamenných prodejnách HECHT – specialista na zahradu.

Publikováno: 21. 3. 2020, Autor: Redakce (text), HECHT (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce