reklama

Nenechte se omezovat. I na balkoně můžete zazářit!

Bydlíte v bytě a jediný váš kousek přírody se omezuje maximálně na balkon, který má pouze pár metrů čtverečních? Nevěšte hlavu, i přesto se můžete stát úspěšným pěstitelem bylinek. Sice máte lehce ztížené podmínky, leč není to nic nemožného. Pojďte se s námi podívat, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte bylinky na balkonech a terasách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Balkonové zahrádkářství se postupně stává trendem, který nejen hezky zdobí byt, ale je pro člověka opravdu přínosný. Lidé takto čím dál častěji řeší nedostatek zdravé a kvalitní stravy. A že balkon či pouhý parapet nabízí mnoho možností, o tom není pochyb.

Město. Bydlení v bytě. Hodně práce, málo času. Zelenina a ovoce z dovozu, když se poštěstí, sem tam i tuzemské. Čím lepší, chutnější a zdravější, tím dražší a méně dostupné. Opravdu? Přece jen je tu možnost, jak si nestýskat po babiččině zahrádce a vypěstovat si svoje vlastní přírodní vitamíny. I bez chaty a příměstské zahrádky, které přece jen trošku okrádají vaši peněženku a vás o čas, se můžete každý den těšit z čerstvé, chutné a stoprocentně bio úrody na svých balkonech či oknech.

Zahrádka za oknem? Proč ne!

Je to snazší, než se zdá. Rostlinky můžete pěstovat jak v hliněných, tak v plastových nádobách. Hliněné jsou více prodyšné, ovšem i samy o sobě těžké, plastové jsou lehčí a odolnější, ale náchylnější na vlhkost. Pokud si nebudete moci vybrat, jistě vás potěší kompromis v podobě samozavlažovacích truhlíků, které jsou z plastu – tedy lehké, regulují množství vody, umožňují kořenům dýchat a o rostlinu se starají v podstatě za vás.

„Samozavlažovací systém pečuje o to, aby měly rostliny dostatečný přísun vody, ale zároveň je chrání před přemokřením, které způsobuje uhnívání kořínků,“ vysvětluje specialistka ze společnosti, která se na výrobu samozavlažovacích truhlíků a květináčů specializuje. Navíc nemusíte dát přednost čistě funkci před dekorací. Truhlík je velice stylový, různě barevně kombinovatelný, a přece velice praktický.

Samozavlažovací květináč vám vaši práci usnadní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Samozavlažovací květináč vám vaši práci usnadní

Samozavlažování v truhlících umožňuje pěstovat na balkonech opravdu téměř cokoliv. „Nemusíte se bát na víkend odjet, stačí doplnit nádobku na zásoby vody a truhlík už vše zařídí,“ uklidňuje specialistka. Každá rostlina si sama vezme tolik vody, kolik potřebuje.

Kořenová zelenina – mrkev na scénu

Nebojte se rozmanitosti své balkonové zahrádky. Bezpochyby lákavá je představa čerstvě vytržených mrkví. Do koflíků se doporučuje odrůda Mignon, známá jako baby karotka, která dosahuje malého vzrůstu a oproti běžným odrůdám je křehčí a má výraznější chuť. Ještě méně prostorově náročná je odrůda Rondo, která měří jen 3 až 5 cm, je v podstatě kulatá a stejně jako mrkve Mignon si na ní můžete pochutnat již za tři měsíce po zasetí.

Mrkev je velice zdravá, obsahuje vysoké množství beta-karotenu a mnoho dalších vitamínů. Podporuje organismus, pomáhá se šeroslepostí a vylučováním cholesterolu, přispívá ke zdravým kostem a kloubům, zlepšuje zažívání a zvyšuje chuť k jídlu.

V nádobách vypěstujete i kořenovou zeleninu, třeba mrkev plnou vitamínů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V nádobách vypěstujete i kořenovou zeleninu, třeba mrkev plnou vitamínů

Ředkvičky nesmějí chybět

Další kořenovou zeleninou, která nesmí na vaší zahrádce chybět, je ředkvička. Na organismus působí antibakteriálně, chrání nás tedy před bakteriemi a plísněmi, díky kyselině listové podporuje krvetvorbu a karoten podporuje zdraví očí a kůže. Pěstování není nijak náročné téměř po celý rok, nejlépe se jí daří na jaře či na podzim. Existuje spousta druhů a všechny jsou nenáročné a velmi chutné. Stačí si vybrat, zasít jejich semínka v dostatečné vzdálenosti a za pět až šest týdnů si na ředkvičkách můžete pochutnat.

Zázvor bez obav

Ano, i zázvor se dá pěstovat doma v improvizované zahrádce. Péče o zázvor je složitější, přesto výsledek za trpělivost rozhodně stojí. O jeho léčivých účincích se tradovalo již před třemi tisíci lety. Zázvor celkově posiluje imunitní systém, brání nás proti chřipce a nachlazení, zmírňuje pálení žáhy, zázvorové obklady navíc působí proti bolesti a uvolňují svaly.

Můžete stát i pěstitelem zázvoru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Můžete stát i pěstitelem zázvoru

Oproti jiným běžným kořenovým zeleninám se zázvor rozmnožuje vegetativně za pomoci vyklíčeného oddenku. Nakrájené kousky s pupeny se sázejí těsně pod povrch. Největší odměnu dostanete, když zázvor zasadíte na jaře, kdy se mu daří nejlépe.

Než se pustíte do práce

Ať už se chystáte zasadit do své balkonové zahrádky cokoliv, je potřeba dát si pozor na několik základních věcí. Každá rostlinka má jiné požadavky. Než ji zasadíte, uvědomte si, kolik místa bude během svého života potřebovat. Vyberte si správnou velikost a hloubku květináče, nezapomeňte na různé druhy substrátů, nabízející rozmanité podmínky k životu, a když hnojivo, tak takové, které obsahuje co nejméně chemických složek. Rostlinky mají pár základních požadavků na život. Pokud jim vyhovíme, odmění nás nezastupitelnou dávkou zdravých látek a plnou chutí. A to rozhodně stojí za to.

Zdroj informací: plastia.cz

Vypěstujte si čerstvé bylinky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce