reklama

Na co nezapomenout při pěstování venkovních i pokojových rostlin v nádobách?

Abychom rostliny v nádobách správně „nastartovali“ pro přicházející letní sezonu, je velmi důležité držet se několika zásad. Ať už pokojové nebo i nádobové rostliny pro balkony a terasy, všechny jsou náročné na příjem živin a správné zásobení vodou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádobové rostliny si správnou péči zaslouží. Víte, jak je správně pěstovat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základní podmínky pro růst a květ zajistíme rostlinám při přesazení. Nový substrát obsahuje zásobu živin přibližně na dva týdny a o něco větší nová nádoba umožní růst nových kořenů, které budou přijímat bez problémů potřebnou vláhu. Do výsadbových substrátů můžete přidat i pomalu rozpustné hnojivo (např. Osmocote), které dodává rostlinám živiny až po dobu 6 měsíců.

Rostliny pro balkony, terasy a zahrady

Název rostliny Výška (cm) Kvetení Otužilá Neotužilá
Acer (javor) 180 - ano -
Aquilegia (orlíček) 45–60 květen – červen ano -
Buxus (zimostráz) 120 stálezelená ano -
Camellia (kamélie) 120–150 prosinec – květen - ano
Hemerocallis (denivka) 60–90 červen – srpen ano -
Hosta (bohyška) 45–75 červen – srpen ano -
Hydrangea (hortenzie) 90–120 červenec – září ano -
Chamaecyparis (cypřišek) 180 stálezelená ano -
Chrysanthemum frutescens (kopretina) 30 červen – září - ano
Laurus (vavřín) 180 stálezelená - ano
Magnolia stellata (šácholan) 120–150 březen – duben ano -
Oleander (oleandr) 200 květen – září - ano
Pinus mugo (borovice) 50 stálezelená ano -
Salix (vrba) 150 - ano -

Rostliny do bytu

Název rostliny Stanoviště Kvetení Kvetení Léto na balkoně Neotužilá
Begonia (begonie, kysala) stín – polostín ano - ano
Bromeliaceae (bromélie) světlé, bez přímého slunce ano - ano
Cyclamen (brambořík) chlad a světlo ano ano ano
Dracaena (dračinec) světlo až polostín ozdobné listem - ano
Epipremnum (scindapsus) polostín až stín ozdobné listem - ano
Filicatae (kapradiny) polostín a vzdušná vlhkost ozdobné listem ano ano
Hibiscus (ibišek) světlo a slunce ano ano ano
Chlorophytum (zelenec) slunce i stín ozdobné listem - ano
Orchidaceae (orchideje) světlé, bez přímého slunce - ano -

Váš nákupní seznam

  • nádoby pro venkovní a venku přezimující nádobové rostliny, květináče a ozdobné obaly pro pokojové rostliny
  • pěstební substráty podle typu rostliny: pro balkonové rostliny, pro pokojové rostliny, pro bylinky (chudší obsah živin), pro kaktusy pomalu rozpustné hnojivo
  • výsadbová lopatka
  • konývka
  • ostrý nůž
  • pracovní rukavice
  • odpadkový koš

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Nádobové rostliny pravidelně přesazujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádobové rostliny pravidelně přesazujte

Postup práce při přesazování

Rostlinu před přesazováním důkladně zalijeme. Kořenový bal se tak uvolní z květináče mnohem snáze – stačí lehce klepnout o nějakou hranu – a odpadne z něj i část staré, vyčerpané hlíny. Ostrým nožem odstraníme odumřelé nebo zahnívající kořeny. Tím se rostlina celkově ozdraví a napomůžeme růstu nových, zdravých kořínků.

Nový květináč by měl mít přiměřenou velikost: měl by být tak široký, aby mezi stávajícím kořenovým balem a stěnou květináče zůstala mezera na šířku palce. Tuto mezeru vyplníme čerstvým substrátem. Vnitřní stranu květináče před výsadbou navlhčíme.

Odtokový otvor květináče zakryjte hliněným střepem, aby se neucpal zeminou nebo kořeny. K výsadbě využívejte výhradně kvalitních substrátů pro pokojové či balkonové rostliny. Vašim květinám zajistí dostatečnou dávku živin pro zdárný růst.

Dno květináče poté zasypte 2–3 cm silnou odvodňovací vrstvou drobných kamínků nebo keramzitu – zakoupíte v hobbymarketech či potřebách pro zahrádkáře. Poté do květináče nasyptme substrát a usadíte v něm rostlinu tak, aby byla ve stejné výši jako v původním květináči. Zeminu dosypte, květináčem poklepte, aby se zemina dostala do všech míst, a znovu dosypte. Přesazenou rostlinu samozřejmě vydatně zalijte, aby změnu pocítila co nejméně. I při nejšetrnějším postupu se totiž vždy lehce naruší nejjemnější kořínky.

Při přesazování dbejte na to, abyste nepoškodili kořenový bal. Odumřelé kořínky odatraňte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při přesazování dbejte na to, abyste nepoškodili kořenový bal. Odumřelé kořínky odatraňte

Pro zdravý vývoj rostliny po přesazení je samozřejmě důležité zvolit substrát vhodný pro daný druh rostliny. Zemina by vždy měla mít přiměřené složení i obsah živin. Pokud si například pěstujeme bylinky, musíme mít na paměti, že potřebují méně živin než ostatní kvetoucí rostliny. V přírodě totiž většinou rostou na sušších, výše položených stanovištích, kde je půda spíše chudá. Podstatně lépe se jim tudíž bude dařit ve speciálním substrátu pro bylinky. Avšak například ibišek, který neustále nasazuje nové květy, by na nedostatek vláhy a živin reagoval opadem poupat.

Tipy:

  • Rostlinu přesazujeme, když se kořenový bal už nerozpadá a kořeny zemní bal zcela prorostly. Doba přesazování je vždy závislá na druhu rostliny, její velikosti, stanovišti a ošetřování.
  • Při přesazení do nové zeminy nemusíte rostliny nějakou dobu přihnojovat, protože zemina určité množství hnojiv obsahuje. Další hnojení provádějte nejdříve čtyři týdny po přesazení. Živiny můžete rostlinám dodávat např. v podobě hnojivé zálivky. Typ hnojiva volte vždy s ohledem na druh rostliny a dbejte pokynů uvedených výrobcem.

Výhody nádobových rostlin:

  • bez problémů se s vámi budou stěhovat
  • vyplní nevzhledná místa na balkonech, terasách i v zahradě
  • odkvetlé rostliny můžete přemístit
  • při správném přezimování nezmrznou
  • k jejich pěstování není třeba zahrady, postačí balkon či parapet

Transport: Snazší manipulaci s těžkými nádobovými rostlinami (ať už v bytě či zahradě) si zajistíte, když květináče usadíte na pojízdné vozíčky.

Letnění: Pokud se rozhodnete vaše pokojové rostliny letnit na balkoně či terase, vyvarujte se vystavení rostlin na přímé slunce. Vaše rostliny si na sluneční svit musejí zvykat velmi pozvolna. S jejich letněním začněte vždy ve stínu!

Přezimování:

  • Pokojové rostliny a rostliny náchylné na mráz odneseme do bezmrazých prostor. Vždy zajistíme podmínky pro přezimování podle pěstebních nároků jednotlivých rostlin.
  • Rostliny zimovzdorné: nádoby můžeme zapustit do půdy, obalit pytlovinou nebo bublinkovou folií. Nadzemní části kryjeme slámou, pytlovinou nebo speciální geotextilií. Nezapomínejte na zálivku v době oblevy!

Zdroj informací: OBI

Ozdobte svoji terasu či zahradu růžemi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 2. 2022, Autor: OBI (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce