Pěstování kaméli je tak trochu oříšek, avšak při správném zacházení získáte vděčnou pokojovku, která váš domov doslova rozzáří. Její květy, které jsou podobné malým růžičkám, se stanou vaší chloubou a ozdobou.

O kaméliích se říká, že jsou náročné na pěstování. Pokud je však nepěstujeme v bytě, kde je teplota 20 °C, tak je jejich pěstování celkem snadné. Vyžadují kyselou půdu (podobně jako azalky) a nemají rády vysychání substrátu. Hnojíme je během vegetace běžnými hnojivy na pokojové rostliny.
Podmínkou úspěšného zimování je studená světlá místnost s teplotou do 15 °C, nebo raději ještě méně. Ve skleníku mívám v zimě teplotu (když kamélie kvetou) i kolem 0 °C a kaméliím to nevadí. Vím také o kamélii pěstované řadu let v nevytápěném skleníku. Tato rostlina však nekvete. U kamélií platí, že čím více mají tepla, tím více potřebují světla.

Opadání květů a pupenů je většinou způsobeno nerovnováhou světla a tepla. Při teplotách nad 15 °C pupeny většinou opadávají. Rostliny kvetou (podle odrůd) od listopadu do dubna. Pokud má však ještě v dubnu rostlina pupeny a teploty dosahují již kolem 20 °C, většina pupenů již nedokvete.
Existuje spousta odrůd, barev a typů květů. Květy mohou být prázdné i plnokvěté. Barvy: bílá, růžová, červená i různé kombinace těchto barev. Rostliny rostou velmi pomalu. Například 20 let stará kamélie nemívá více jak 1 m. Od jara do podzimu je dobré je letnit na zahradě v polostínu stromu.

Příbuzným kamélie je i čajovník čínský – Camellia sinensis, který vyžaduje stejné podmínky jako kamélie, má však menší květy bílé barvy, které kvetou také v zimních měsících.
Zdroj informací: Stanislav Rek; tropichukvaldy.cz
Podívejte se, jak letnit kamélie:
Publikováno: 4. 2. 2022, Autor: Tropic Hukvaldy (text a foto), Profil autora: Redakce