reklama

Tento japonský keř s přenádhernými květy pěstujeme jako oslňující pokojovku

Pěstování kaméli je tak trochu oříšek, avšak při správném zacházení získáte vděčnou pokojovku, která váš domov doslova rozzáří. Její květy, které jsou podobné malým růžičkám, se stanou vaší chloubou a ozdobou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování kamélie je poměrně náročná záležitost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

O kaméliích se říká, že jsou náročné na pěstování. Pokud je však nepěstujeme v bytě, kde je teplota 20 °C, tak je jejich pěstování celkem snadné. Vyžadují kyselou půdu (podobně jako azalky) a nemají rády vysychání substrátu. Hnojíme je během vegetace běžnými hnojivy na pokojové rostliny.

Podmínkou úspěšného zimování je studená světlá místnost s teplotou do 15 °C, nebo raději ještě méně. Ve skleníku mívám v zimě teplotu (když kamélie kvetou) i kolem 0 °C a kaméliím to nevadí. Vím také o kamélii pěstované řadu let v nevytápěném skleníku. Tato rostlina však nekvete. U kamélií platí, že čím více mají tepla, tím více potřebují světla.

Její květy se vzhledem podobají růžím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Její květy se vzhledem podobají růžím

Opadání květů a pupenů je většinou způsobeno nerovnováhou světla a tepla. Při teplotách nad 15 °C pupeny většinou opadávají. Rostliny kvetou (podle odrůd) od listopadu do dubna. Pokud má však ještě v dubnu rostlina pupeny a teploty dosahují již kolem 20 °C, většina pupenů již nedokvete.

Existuje spousta odrůd, barev a typů květů. Květy mohou být prázdné i plnokvěté. Barvy: bílá, růžová, červená i různé kombinace těchto barev. Rostliny rostou velmi pomalu. Například 20 let stará kamélie nemívá více jak 1 m. Od jara do podzimu je dobré je letnit na zahradě v polostínu stromu.

Ve své domovině dorůstá velikosti keře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve své domovině dorůstá velikosti keře

Příbuzným kamélie je i čajovník čínskýCamellia sinensis, který vyžaduje stejné podmínky jako kamélie, má však menší květy bílé barvy, které kvetou také v zimních měsících.

Zdroj informací: Stanislav Rek; tropichukvaldy.cz

Podívejte se, jak letnit kamélie:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 2. 2022, Autor: Tropic Hukvaldy (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování kamélií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Do naší sbírky pokojových rostlin přibyla kamélie. Poradíme vám, jak s ní zacházet, aby co nejdřív kvetla.