reklama

Tento keř vládne našim zahrádkám. Víte, jak se o něj starat?

Zerav západní je známý jako túje. Tento oblíbený keř si již dávno získal srdce českých zahrádkářů. Hodí se do živých plotů pro svůj kompaktní a rychlý růst a sytou barvu. Lze jej ale také pěstovat jako solitéru.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zerav západní, túje, je možno pěstovat i jako solitéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování rychlerostoucích tújí na živé ploty

Při výsadbě hloubíme jámy alespoň 30×30 cm. Zeminu, kterou jsme vykopali, je ideální nahradit rašelinou s 30 % kompostu nebo rozleželého hnoje, popřípadě použít substrát pro jehličnany. Po výsadbě je ideální natáhnout pod rostliny černou netkanou textilii (k dostání v zahrádkářských obchodech) v šířce 50 cm a na ni dát 3cm vrstvu mulčovací kůry.

Omezíme tím odpařování vody a zabráníme prorůstání plevelů. Navíc nemusíme zajíždět sekačkou těsně k rostlinám, takže je nepoškodíme. A také to vypadá esteticky. Túje předpěstované v kontejnerech můžeme vysazovat od března až do listopadu. Vykopané rostliny zabalené v transportních plachetkách vysazujeme v dubnu až květnu nebo v září až listopadu.

Rozložené větvičky mají ploché jehlice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozložené větvičky mají ploché jehlice

Základem úspěšného pěstování je hlavně dostatečná zálivka. Hlavně pokud neprší po výsadbě, zaléváme jedenkrát týdně. Pokud vysazujeme v letních měsících, tak i častěji. Důkladnou zálivku dopřejeme rostlinám před zamrznutím půdy (pokud neprší), a to i starším, již zakořenělým rostlinám. Neopadavé jehličnany totiž stále odpařují vodu, i v zimě, hlavně pokud na ně svítí slunce. Půda je však zamrzlá, takže rostliny nemůžou vodu přijímat a trpí suchem. Pokud během zimy půda rozmrzne, je dobré rostliny znovu zalít.

Túje hnojíme hnojivy na jehličnany (k dostání v zahrádkářských obchodech). Řez provádíme až když rostliny dorostou do velikosti, kterou požadujeme, a to v březnu, nebo až v srpnu/září. Čím důsledněji dodržíte tento návod, tím větší budou mít rostliny přírůstky. Pěstitelé se často ptají, proč jim túje nerostou, proč zrezivěly nebo hned první zimu zmrzly, popřípadě zaschly brzy po výsadbě i když je řádně vysadili a důkladně zalili.

V živých plotech rychle roste a snadno se udržuje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V živých plotech rychle roste a snadno se udržuje

Nejenom túje, ale i spousta jiných venkovních okrasných rostlin (jehličnanů i listnáčů) se vozí například z Itálie, kde jsou velké školky na venkovní rostliny. Okrasné rostliny, které nejsou zvyklé na větší mrazy, moc nevydrží. U nás jim někteří zahradníci říkají „letničky“, protože v našich podmínkách většinou vydrží jen do první zimy. Také si všímejte, jak některé supermarkety túje prodávají – rostliny jsou naskládané v kontejneru, naležato, ve velké vrstvě. Takto jsou umístěny tak dlouho, dokud se neprodají.

Těmto tújím zaschnou kořeny nebo jim jehličí napadnou houby a plísně. Také se nenechte zlákat na různé akce. Na podzim se většinou vyprodávají rostliny, které v zimně nejvíce vymrzají. Ani „superceny“ nejsou až tak moc super. Metr vysoké túje se sice prodávají už od 85 Kč, ale nikdy to není odrůda Smaragd, ale spíš Maloniana nebo Brabant. Smaragdy jsou v celé Evropě mnohem více ceněny a jeden metr vysoká rostlina se většinou prodává od 180 Kč. Nakupujte tam, kde vám s výběrem poradí zkušený zahradník.

Zdroj informací: Stanislav Rek, tropichukvaldy.cz

Podívejte se, jak omladit živý plot:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce