reklama

Zerav západní (Thuja occidentalis)

Na živé ploty se používá několik odrůd tújí Maloniana, Brabant, Honstrup. Nejhezčí odrůda, která se používá na živé ploty, je odrůda Smaragd, která má kompaktní růst a svěží, sytě zelenou barvu. Díky tomu se tato odrůda používá nejen na živé ploty, ale i jako solitéra.

Zerav západní (Thuja occidentalis)

Pěstování rychlerostoucích tújí na živé ploty

Při výsadbě hloubíme jámy alespoň 30×30 cm. Zeminu, kterou jsme vykopali, je ideální nahradit rašelinou s 30 % kompostu nebo rozleželého hnoje, popřípadě použít substrát pro jehličnany. Po výsadbě je ideální natáhnout pod rostliny černou netkanou textilii (k dostání v zahrádkářských obchodech) v šířce 50 cm a na ni dát 3cm vrstvu mulčovací kůry. Omezíme tím odpařování vody a zabráníme prorůstání plevelů. Navíc nemusíme zajíždět sekačkou těsně k rostlinám, takže je nepoškodíme. A také to vypadá esteticky.

Túje předpěstované v kontejnerech můžeme vysazovat od března až do listopadu. Vykopané rostliny zabalené v transportních plachetkách vysazujeme v dubnu až květnu nebo v září až listopadu.

Základem úspěšného pěstování je hlavně dostatečná zálivka. Hlavně pokud neprší po výsadbě, zaléváme jedenkrát týdně. Pokud vysazujeme v letních měsících, tak i častěji. Důkladnou zálivku dopřejeme rostlinám před zamrznutím půdy (pokud neprší), a to i starším, již zakořenělým rostlinám. Neopadavé jehličnany totiž stále odpařují vodu, i v zimě, hlavně pokud na ně svítí slunce. Půda je však zamrzlá, takže rostliny nemůžou vodu přijímat a trpí suchem. Pokud během zimy půda rozmrzne, je dobré rostliny znovu zalít.

Túje hnojíme hnojivy na jehličnany (k dostání v zahrádkářských obchodech). Řez provádíme až když rostliny dorostou do velikosti, kterou požadujeme, a to v březnu, nebo až v srpnu/září.

Čím důsledněji dodržíte tento návod, tím větší budou mít rostliny přírůstky. Pěstitelé se často ptají, proč jim túje nerostou, proč zrezivěly nebo hned první zimu zmrzly, popřípadě zaschly brzy po výsadbě i když je řádně vysadili a důkladně zalili. Kdysi jsem tvrdil, že túje vydrží –30 °C a nemůže zmrznout. Ovšem od té doby, co u nás túje prodávají i některé supermarkety, už to netvrdím. Nejenom túje, ale i spousta jiných venkovních okrasných rostlin (jehličnanů i listnáčů) se totiž vozí například z Itálie, kde jsou velké školky na venkovní rostliny. Okrasné rostliny, které nejsou zvyklé na větší mrazy, opravdu moc nevydrží. U nás jim někteří zahradníci říkají „letničky“, protože v našich podmínkách většinou vydrží jen do první zimy. Také si všímejte, jak některé supermarkety túje prodávají – rostliny jsou naskládané v kontejneru, naležato, ve velké vrstvě. Takto jsou umístěny tak dlouho, dokud se neprodají. Těmto tújím zaschnou kořeny nebo jim jehličí napadnou houby a plísně. Znám zákazníka, který si koupil 100 tújí a nepřežila mu ani jedna. Také se nenechte zlákat na různé akce. Na podzim se většinou vyprodávají rostliny, které v zimně nejvíce vymrzají. Ani „superceny“ nejsou až tak moc super. Metr vysoké túje se sice prodávají už od 85 Kč, ale nikdy to není odrůda Smaragd, ale spíš Maloniana nebo Brabant. Smaragdy jsou v celé Evropě mnohem více ceněny a jeden metr vysoká rostlina se většinou prodává od 180 Kč. Námi vypěstované Smaragdy výšky 1 m prodáváme většinou za 95 Kč. Námi prodávané túje a všechny ostatní venkovní rostliny jsou vypěstovány v našich klimatických podmínkách. Nakupujte tam, kde vám s výběrem poradí zkušený zahradník.Viděl jsem prodávat takový mix jehličnanů, který se sem běžně vozí – jalovce, cypříšky, túje, některé dorůstají 30 cm, jiné 4 m, asi pět různých tvarů a velikostí. Byly mezi nimi i plazivé jalovce a bylo u nich napsáno – vhodné na živé ploty. Pokud by tento „zázrak“ nezmrzl, tak by z toho mohl být opravdu netradiční živý plot.

Stanislav Rek, www.tropichukvaldy.cz

Publikováno: 28. 2. 2014, Autor: Tropic Hukvaldy (text a foto), Profil autora: Redakce