reklama

Rajčenka (Cyphomandra betacea )

Tato vytrvalá rostlina patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae) a pochází z vysokohorských oblastí And, kde roste až do výšky 2000 m.n.m.

Rajčenka (Cyphomandra betacea )

Rajčenka se pěstuje i na plantážích pod obchodním názvem Tamarillo, a to v Austrálii a na Novém Zélandě. Plody se občas objeví i u nás. Rajčenka je nízký, stálezelený strom s bylinnými větvemi. V květináči dorůstá do výšky 2 m, na plantážích až do 5 m. V tropech kvete rajčenka po celý rok, takže má najednou květy, nezralé i zralé plody. Plody, které mají červenou barvu, jsou velké asi jako slepičí vejce. Rostou ve shlucích po 3 až 12 kusech a dozrávají postupně od září až do jarních měsíců. Plod je sladkokyselé chuti, něco mezi jahodami a ananasem s příchutí černého rybízu. Plody sklízíme až když jsou nejenom vybarvené, ale už začínají měknout. Plod je nejlepší rozříznout a dužinu vybrat lžičkou. Dužinu můžeme také podávat se šlehačkou, čímž získáme atraktivní pohoštění vynikající chuti.

Rajčenku pěstujeme v lehké humózní půdě. Velikost nádoby pro dospělou rostlinu by měla být minimálně 10 litrů. Rajčenka roste v dobrých podmínkách velmi rychle a začíná plodit už ve stáří dvou let a při první úrodě (pokud je nádoba dostatečně veliká) můžeme sklízet až 40 plodů. Rajčenku můžeme pěstovat od jara do podzimu venku na zahradě, kde je opylována hmyzem, při pěstování v bytě musíme květy opylovat sami. Během vegetace dostatečně zaléváme a jedenkrát za 14 dnů přihnojujeme běžnými tekutými hnojivy, popřípadě vykvašeným kravincem ředěným před zálivkou v poměru 1:10. Rajčenka je velmi odolná nízkým teplotám. Můžeme ji tedy nechat venku tak dlouho, dokud nehrozí první mrazíky. Rajčenku zimujeme nejlépe ve světlé, chladné místnosti, při teplotě 5 až 15 °C. Pokud tuto možnost nemáme, umístíme ji těsně u okna, aby nerovnováha světla a tepla nezpůsobila opad listů.

Kdysi jsem jednu rostlinu pěstoval v koši z umělé hmoty o průměru 50 cm. V půlce května jsem ji zakopal i s košem na zahradě a jámu vyhnojil kompostem. Kořeny rychle prorostly do okolní zeminy a rostlina potom rychleji rostla a více plodila. Na podzim, když už hrozily mrazíky, jsem rajčenku vykopal a kořeny, které prorostly košem, uříznul. Koš jsem obalil folií, aby kořenový bal příliš nevysychal, a rajčenku jsem přenesl na zimoviště. Rajčenka pěstovaná tímto způsobem dávala kolem 100 plodů. Jeden plod rajčenky (prodávaný pod názvem Tamarillo) stojí na našem trhu 30 až 40 Kč.

Rajčenka se dá velmi dobře upravovat řezem, který dobře snáší. Na Rajčenku můžeme naroubovat rajče, které se tímto stává trvalou rostlinou.

Stanislav Rek, www.tropichukvaldy.cz

Publikováno: 9. 7. 2022, Autor: Tropic Hukvaldy (text a foto), Profil autora: Redakce