reklama

Vypěstujte si v bytě chlupatý pomeranč

Máte rádi exotické ovoce? I v našich podmínkách se dá vypěstovat a může dokonce plodit. Stačí jen vědět, jaké rostlina potřebuje podmínky. Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny narančily jsou považovány za velmi dekorativní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Rostlina je asi 1 m vysoká, má velké vykrajované listy pokryté červenými ostny a trichomy. Pochází z Andských oblastí Kolumbie a Ekvádoru, kde se pěstuje i na plantážích. Tato vytrvalá dřevnatějící bylina patří k nejkrásnějším rostlinám z čeledi lilkovitých (Solanaceae).

Pěstování

Narančilu pěstujeme ve větší nádobě o průměru minimálně 30 cm, v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Od konce května můžeme narančilu pěstovat i venku. Narančila snáší pokles teploty do asi +5 °C. Někdy se špatně opyluje. Pokud chceme mít dostatek plodů, je dobré jí v tomto pomoci. Děláme to tak, že z květů vytrhneme prašník, který pak rozřízneme a pyl naneseme na bliznu.

Listy jsou velké měkké chloupkaté
Listy jsou velké měkké chloupkaté (Zdroj: tropichukvaldy.cz)
Plody chutnají jako směs lesních malin, jahod a ananasu
Plody chutnají jako směs lesních malin, jahod a ananasu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plody jsou kulaté, mají průměr cca 5 cm a jsou rovněž pokryty jemnými trichomy. Ve zralosti mají sytě oranžovou barvu. Jsou sladkokyselé chuti s drobnými semeny, které při jídle nevadí. Zralé plody, které dozrávají během zimních měsíců, voní po jahodách. Narančilu je nejlepší zimovat při teplotě 10 až 18 °C, na světlém místě s omezenou zálivkou.

Hnojení

Hnojíme během vegetace běžnými hnojivy.

Zdroj informací: Stanislav Rek; tropichukvaldy.cz

Publikováno: 18. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce