reklama

Chcete si osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů?

Chodníčky z nášlapných kamenů jsou skvělé řešení zpevněné cesty mezi záhony nebo napříč zahradou. Častokrát ale musíme řešit nepříjemné prorůstání trávy a plevele mezi spárami a jejich likvidace nás stojí spoustu času i námahy. Jak tomu zabránit, aniž bychom museli sahat po neoblíbených chemických likvidátorech plevele?

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Chcete si osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů? (Zdroj: archiv FTV Prima)

Nášlapné kameny jako dekorace

Velké ploché kameny, zapuštěné do cesty v zahradě nebo okolo záhonů, jinak zvané "šlapáky", jsou velmi příjemnou dekorací a účelně plní svou funkci. Ovšem jen do té doby, než jimi začne prorůstat tráva a všudypřítomné plevely. Pokud je cestička uprostřed zahrady, s trávou bychom se asi smířili, ale okolo záhonů působí neupraveně a chaoticky. Plevele i tráva navíc mají tendenci prorůstat i do záhonů a nám nezbývá nic jiného než pečlivě nevítané rostlinky odstraňovat a plevelit. Abychom jednoduše a bez použití chemie zabránili prorůstání plevele, nabízíme vám nápad. Nášlapné kameny se pokládají na trávu a proto se velmi hodí jako cesta mezi záhony a při nepříznivém počasí budete jistě rádi, že nášlapné kameny máte, protože projdete suchou nohou a nerozbahníte si pěstovaný trávník.

Osázení chodníčků květinami

Okraje nášlapných kamenů stačí hustě osázet nízce rostoucími rostlinami - silenky, mateřídouška, lomikámen nebo zvonky. V první řadě si zjistíme, jaké složení půda okolo nášlapných kamenů má,  měření můžete provést použitím PH papírků. Další kritérium výběru trvalek je, zda na zahradu svítí převážně sluníčko nebo je zde polostín až stín. Pokud je více kyselá, volíme odpovídající rostliny kyselomilné - vřesy, borůvky nebo azalky. Půda zásaditá bude vyhovovat téměř všem květinám. Dbáme na výběr rostlin, které nejsou vysoké vzrůstem, takové by na okrajích cestiček více překážely, než splňovaly svůj účel. 

Příprava rostlinek
Můžeme vybrat i kvetoucí rostlinky (Zdroj: archiv FTV Prima)
Rostlinky
Vybereme vhodné nízce rostoucí rostliny (Zdroj: archiv FTV Prima)

Po výběru rostlinek se pustíme do samotné přípravy na osázení. Nejprve musíme celé prostranství uklidit od nečistot, spadaného listí, vytrhat nežádoucí plevele a připravit jamky pro sázení. Samotné osázení šlapáků předchází upravení půdy, zhutnělá půda se vyrýpne a dá se do větší nádoby nebo do zahradního kolečka. Vytěženou zeminu ale neodstraňujeme, nýbrž jí smícháme s trochou nadrceného štěrku, abychom vytvořili zpevňující podloží. 

Pro kvalitnější půdu přidáme štěrk s frakcí 4/8 a smícháme dohromady, mícháme poměrem 1/3 štěrku při propustné zemině. Při výběru rostlin je dobré si pamatovat, že by měly snést občasný sešlap, tím je třeba filenka, pulnočník a mateřídouška úzkolistá. Do okrajových částí kamenů zas můžete vysázet trvalky s vyšším květem, například lomikámen, zvonky a dáváme důraz, aby mezi šlapáky byla proměnlivost.

Připravení jamek
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Okolo nášlapných kamenů odebereme vrstvu zeminy a uděláme jamky

Poté rostlinky nasázíme do připravených jamek a nebojíme se provést výsadbu hustě. Tak zabráníme opětovnému prorůstání plevele mezi květinami, které vytvoří přirozenou a kvetoucí bariéru. Na slunné místo se zejména hodí jahodník, mochnička, pomněnka a lomikámen, na polostinná až stinná zase barvínek, který má více barevných variant. Dále třeba vrbinka penízková a pupkovec jarní, tyto trvalky se hodí pro zásaditější půdu.

Směs půdy a štěrku
Nadrcený štěrk se zeminou nám vytvoří zpevněné podloží okolo nášlapů (Zdroj: archiv FTV Prima)
Štěrk
Připravíme si štěrk, který smícháme se zeminou (Zdroj: archiv FTV Prima)

Usazené rostlinky zasypeme připravenou zeminou, smíchanou se štěrkem a velmi pečlivě a důkladně prolijeme. Pokud máme velké mezery mezi nášlapnými kameny a i zde se zachycují trsy rostlin, můžeme některé nízké rostlinky vysázet i sem. Dáváme ovšem pozor, abychom je nevysadili příliš blízko u "šlapáků", kde bychom je mohli při chůzi poškodit a pošlapat.

Zasázení
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Rostlinky zasadíme a dosypeme směsí zeminy a štěrku

Ještě pár rad při osazování chodníčků: Mezi šlapáky vysazujte takové kytičky, které jsou nižší než došlap, sázení je ideální 1-2 cm pod povrch nášlapných kamenů. Při sázení dáváme pozor, abychom utvářeli směsi a nejlépe tyto skupinky trvalek opakovali i podél chodníčku. U nově vysazených rostlin může trvat až dva roky, než se cesta zcela sjednotí s okolním záhonem a zabrání prorůstání plevelu, ale za tu krásu to určitě stojí. Bude radost chodit do zahrady a vidět, jak se cesta z nášlapných kamenů mění a večerní posezení při vůni květin bude relax.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová