reklama

Se suchem u rostlin se dá bojovat hned od začátku

Horké léto bez vláhy předpovídají meteorologové už teď a v budoucnu se má tento stav ještě prohlubovat. Země prochází určitými obdobími a my se právě nacházíme v období, kterému vládne sucho. I s tím se však dá rozumně bojovat. Je třeba se novým podmínkám přizpůsobit a sucho u rostlin omezit co nejefektivněji.

i (Zdroj: Rašelina a.s. )
V boji se suchem u rostlin pomůže správná volba substrátu (Zdroj: Rašelina a.s.)

Sucho u rostlin

Rostliny suchem samozřejmě trpí nejvíce a zvláště ty v truhlících nebo v květináčích. Zvykli jsme si vytvářet kolem svých domovů hezké prostředí, ve kterém dominují na oknech muškáty, surfinie a jiné balkónové rostliny a na zahradách záhony s bujně rostoucími kvetoucími trvalkami a okrasnými keři. Pokud jim nedopřejeme dostatek vody a správnou výživu, přijdeme o tu krásu kvetoucích svěže zelených rostlin.

100_7634
i (Zdroj: Rašelina a.s. )
Sucho rostlinám nesvědčí, pro bohaté kvetení je třeba dostatek vláhy

Se suchem u rostlin se dá začít bojovat hned od začátku. Novinkou na trhu je Revitalizační organický substrát proti suchu. Na jeho vývoji se podílel tým vědců z Mendelovi univerzity v Brně a jakostní a výrobní oddělení společnosti Rašelina a.s., jakožto významný výrobce substrátů a hnojiv v České republice. Tento substrát obsahuje řadu vododržných minerálů. Ty díky své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin, které v období sucha pozvolně uvolňují zpět do substrátu. Rostliny tak získají vodu a výživu i v nepříznivé době a jsou mnohem odolnější negativním vlivům, jako jsou například choroby. Jako bonus obsahuje Revitalizační organický substrát dlouhodobá hnojiva, která uvolňují živiny postupně v průběhu celé vegetace. Výrazně se tím sníží náklady na doplňkové hnojení. Pro podporu rychlosti a efektivity příjmu živin rostlinami byl do substrát přidán rašelinový extrakt s mořskou řasou. Rašelinové extrakty s mořskou řasou známé také pod názvem Algahuminy. Hojně se používají jako přírodní rostlinné stimulátory růstu a na podporu regenerace rostlin.

50l_Rev-Org-Subs_2
Na vývoji revitalizačního organického substrátu proti suchu se podíleli i odborníci z Mendelovy univerzity (Zdroj: Rašelina a.s. )
2012-COOP 158 upr
Revitalizační organický substrát mj. usnadňuje přísun vody ke kořenům (Zdroj: Rašelina a.s. )

Revitalizační organický substrát se dá použít také pro zeleninu jak do nádob, do skleníku, tak i vysázenou na záhony, kdy se doporučuje smíchat s původní zeminou v poměru 1:1. Zelenina je velmi náchylná na nedostatek vody. První projevy jsou povadlé listy a v době kvetení ztráta květů. V pozdější době pokud má zelenina, jako jsou například rajčata, papriky nebo okurky, nasazené plody, často se sucho projeví na jejich opadu a následně malému výnosu. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun víc do speciálního Revitalizačního organického substrátu.

2012-COOP 165
i (Zdroj: Rašelina a.s. )
Aby se rostlinám dařilo, potřebují zvláště v době sucha zajistit dostatek vody a živin

Sucho je velký problém a do budoucna ještě bude. Musíme se naučit více hospodařit s vodou a při práci na zahradě i doma s pokojovými rostlinami myslet, jak zlepšit její využívání.

Více informací naleznete na www.raselina.cz nebo eshop.raselina.cz.

2012-COOP 208 upr
i (Zdroj: Rašelina a.s. )
V době kvetení je dostatek vláhy a živin důležitý

Publikováno: 20. 3. 2021, Autor: Rašelina a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce