reklama

Sekačka na trávu z minulého století je opravdový unikát, sekat s ní ale nezkoušejte!

Většina z nás, kteří jsme vlastníci nemovitosti s pozemkem, má jistě doma i mechanizaci, kterou udržuje výšku rostoucí trávy v mezích. Máme sekačky elektrické, benzínové či robotické a práce s nimi je pro mnoho z nás relaxem. Pokud dodržujeme bezpečnost práce, nemůže se nám prakticky nic stát. Ale tomu tak nebylo vždy.

i (Zdroj: Petra Marková)
Sekačka na trávu z minulého století je unikát (Zdroj: Petra Marková)

Sekačka z minulého století? Jde o klasický případ nedostatku materiálu překonaný kutilem. Ke slovu přišla kolečka ze starého kočárku, silný třífázový motor a bytelná rukojeť. O žádném nastavování výšky nebo čehokoliv jiného nemohla být opravdu řeč.

Sekačku z minulého století tahem zapni, stiskem vypni

Tahem zapni, stiskem vypni, to byl symbol a často legendární vypínač domácích strojů a na koleni vyráběných sekaček. Vypínač byl přidělaný k tyčové rukojeti mohutným šroubem. Kdyby to celé začalo probíjet při příkonu 380 V, bylo by zřejmě o jednoho kutila méně.

Vypínač tahem zapni, stiskem vypni všichni dobře známe
i (Zdroj: Petra Marková)
Vypínač tahem zapni, stiskem vypni všichni dobře známe

Mohutná třífázová zásuvka s kabely dokreslovala jen amatérské zapojení tohoto stroje. Štítek na motoru nám dává informaci o síle stroje. Kryt kabelu přichycený pokaždé jiným šroubem je také unikátní.

S touto sekačkou bylo sekání trávy velkým dobrodružstvím
S touto sekačkou bylo sekání trávy velkým dobrodružstvím (Zdroj: Petra Marková)
Po vyčištění by zaujala tato sekačka čestné místo v nějakém muzeu
Po vyčištění by zaujala tato sekačka čestné místo v nějakém muzeu (Zdroj: Petra Marková)

Celá sekačka měla místo šasí silný trapézový plech, který spolu s motorem značně zvýšil její hmotnost. Myslím, že kočárková kolečka měla dost co dělat. K sekání sloužil naostřený nůž, vyrobený většinou ze silného plechu, připojený přímo na prodlouženou hřídel motoru.

Nůž sekačky si může o bezpečnosti práce nechat jen zdát
i (Zdroj: Petra Marková)
Nůž sekačky si může o bezpečnosti práce nechat jen zdát

Práce s takovým strojem díky jeho síle, nezakrytosti nože a podomácku provedené elektrice jistě nepatřila mezi nejbezpečnější. Cokoliv se dostalo k rotujícímu noži, mohlo být snadno přeseknuté, ale zároveň také vymrštěné na nohy člověka, který sekačku vedl. O koši na sbírání trávy si tento exponát jistě mohl nechat jenom zdát. Šířka samotného záběru nepřesáhla 35 cm.

Zdroj informací: Petra Marková

Podívejte se, jak připravit sekačku na sezonu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 3. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce