reklama

Péče o trávník - Jak na to?

Také si na jaře lámete hlavu, co s vaším trávníkem? Pokusíme se Vám dát pár rad, jak o trávník správně pečovat a co je pro krásně zelený a hustý trávník nutné udělat.

Péče o trávník - Jak na to?

Část 1 - Vertikutace

Vertikutace je jedním z nezbytných úkonů přípravy trávníku na novou sezónu.V průběhu vegetace a v zimním období se ze zbytků pokosené trávy, plevele a mechu vytvoří ve vašem trávníku nepropustná vrstva. Tato vrstva se nazývá travní plsť. Ta zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Vašemu trávníku hrozí udušení. Žlutý a vyschlý trávník je v létě možné spatřit na nejedné zahradě, tvoří se místa s řídkým zárůstem, kde se může jednoduše usazovat plevel. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění.

K zajištění zdravého, silného a hlubokého zakořenění je odstraňování travní plsti nezbytné. Jarní vertikutační období začíná v březnu a trvá až do května. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do trávníkového drnu a odstraňují z něj odumřelé části rostlin, takzvanou travní plsť. Vertikutaci provádíme do hloubky cca 3mm (vertikutace nemá nic společného s úpravou zeminy!). Ideální je vertikutační válec vybaven kombinací nožů a pružinek, tento systém odstraní travní plsť zvláště pečlivě například model vertikutátoru UV-35 B určený na plochy 400m2 a více. Pro menší plochy je vhodný elektrický vertikutátor, například model Campus 1000 V. Pro menší plochy do 50m2 nebo hůře dostupná místa jsou obzvláště vhodné vertikutační hrábě UR-M3 .

Část 1 - Vertikutace
Část 1 - Vertikutace

Část 2 - Hnojení

Pokusíme se Vám přiblížit proč, jak a čím hnojit Váš trávník. Také Vám vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi hnojivem „za pár korun“ a mezi hnojivem několikanásobně dražším. Pro optimální výživu trávníku doporučujeme používat dlouhodobě působící trávníková hnojiva. Pozor – výrobci často matou názvem „dlouhodobé hnojivo“ a pokud si přečtete popis, zjistíte něco úplně jiného (cca 30 dní, cca 60 dní atd.) Kvalitní trávníková hnojiva obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku - tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, přičemž jejich obsah a vzájemný poměr je speciálně upraven pro potřeby optimálního vyživení v daném období. Výživa trávníku je pevnou součástí pravidelné péče o travnatou plochu. Ovlivňuje nejen vzhled plochy a barvu trávníku, ale i užitné vlastnosti, které se odvíjejí od zakořenění až po regenerační schopnosti trávníků.

Část 2 - Hnojení
Část 2 - Hnojení

Pro optimální výživu trávníku jsou důležité následující základní živiny:

Dusík jako základní stavební prvek - podporuje růst a regenerační vlastnosti, draslík podporuje odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám, fosfor je důležitou živinou pro tvorbu a růst kořenového systému.

Hořčík je velmi důležitý pro tvorbu chlorofylu (zelené barvivo), který je potřebný pro optimální průběh fotosyntézy. Pro hnojení trávníku je výhodné používat dlouhodobá hnojiva speciálně vyvinutá pro travnaté plochy. Většina lidí, kteří již trávník hnojí, ví, jak důležitou roli hraje správná výživa travnaté plochy. Vědí také o problémech, které jsou spojeny s používáním běžných průmyslových hnojiv pro trávník, tj. nevyvážený obsah živin, vysoký obsah fosforu, vysoká ztrátovost způsobená vyplavováním, větší nebezpečí spálení trávníku a úzký sortiment druhů hnojiv.

Část 2 - Hnojení
Část 2 - Hnojení

Nespornou výhodou je i úspora času: hnojení trávníku průmyslovým hnojivem vyžaduje interval cca. 14 dnů, naproti tomu optimální hnojení dlouhodobým hnojivem, bez nežádoucích efektů jako je spálení trávníku nebo nárazový růst, je pouze 3x za sezónu! Například dlouhodobá hnojiva WOLF-Garten LX-MU800 pro 800 m2 nebo LX-MU250 pro 250 m2 se aplikují pouze 3x za sezónu a mají více jak 70denní účinek. Výrobce těchto hnojiv uvádí přímo na balení přesné nezavádějící informace. Důležitá je i velikost granulace, která je upravena tak, aby se hnojivo dostalo i do nejhustšího a nejjemnějšího porostu a nespálilo listovou část trávníku. Je nutné uvést, že takovéto trávníkové hnojivo obsahuje ve 25 g/m2 (doporučená aplikační dávka) mnohonásobně více granulí než průmyslová hnojiva.

Publikováno: 28. 5. 2013, Autor: Pavel Šoula (text a foto), WOLF-Garten (foto), Profil autora: Redakce