reklama

Živý plot potřebuje šikovné nůžky

Ještě před koncem léta jste živému plotu kolem zahrady pořídili nový sestřih, který obdivují kolemjdoucí i vaši přátelé. Vy ale po té dřině s ručními nůžkami schováváte unavené a mozolnaté ruce do kapes. Nenastal pravý čas pořídit si na to nekonečné a úmorné stříhání, zastřihování a upravování bujných větviček akumulátorové nůžky? Jsou samozřejmě mnohem lehčí než nůžky s benzinovým motorem a rozhodně se vám nestane, že se při stříhání zamotáte do šňůry elektrického přívodu, jako se to občas přihodí u nůžek elektrických.

Živý plot potřebuje šikovné nůžky

Práce bez námahy vás bude mnohem více bavit. Tak se podívejte po obchodech, jakého pomocníka byste si mohli pořídit. Například společnost Bosch v srpnu 2009 rozšířila svůj sortiment akumulátorových nůžek na živý plot o další, obzvláště výkonný model, akumulátorové nůžky AHS 54-20 LI, který je se svým 36-voltovým lithium-iontovým akumulátorem skutečnou alternativou k benzinovým nůžkám na živé ploty. Jeho 54 centimetrů dlouhá čepel dokáže s přehledem odstřihávat větve o průměru do dvou centimetrů.

Přední část lišty umožňuje stříhat větve, které mají průměr až dva a půl centimetru. Nové nůžky na živý plot přesto váží pouhých 3,5 kilogramu, což je asi o 30 % méně než model s benzinovým pohonem. Tato dispozice umožňuje nůžkám rychle a pohodlně stříhat i rozsáhlé živé ploty, aniž by bylo potřeba startovat motor zatažením za šňůru, vláčet s sebou kanystry s benzinem nebo být nucen vdechovat nepříjemný zápach.

Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20
Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20
Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20
Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20

Akumulátorové nůžky AHS 54-20 LI slučuje výhody benzinových a elektrických nůžek na živý plot, aniž by sdílel jejich stinné stránky. Toto nové akumulátorové nářadí stříhá se stejným výkonem jako elektrické nůžky na živý plot se síťovým napájením, nemá však kabel, který je občas zapotřebí rozmotávat, ani nehrozí riziko přestřihnutí kabelu. Akumulátorové nůžky AHS 54-20 LI nabízí největší možnou mobilitu, protože není závislý na zásuvce, což mu umožňuje stříhat živé ploty v rozlehlých zahradách nebo parcích. Nůžky jsou rovněž obzvláště dobře uzpůsobené prostorům citlivým na hluk, například v blízkosti kanceláří, škol nebo v obytných čtvrtích, protože se svou hlučností 89 db(A) je model AHS 54-20 LI znatelně tišší než benzinové nůžky na živý plot. Toto nářadí společnosti Bosch také vychází jako vítěz, jde-li o slučitelnost s životním prostředím: díky výkonu akumulátorů uvolňuje model AHS 54-20 LI citelně nižší emise CO2 a žádné benzinové plyny.

Tyto nové akumulátorové nůžky AHS 54-20 LI na živý plot jsou vybaveny řadou technických inovací, které usnadňují a zpříjemňují péči o zahradu. Inteligentní protiblokovací systém Anti-Blocking na modelu AHS 54-20 LI například zajišťuje nepřerušovaný postup prací i v hustějším větvoví. Mikroelektronika v motoru zaznamenává stav, kdy lišty nůžek na živý plot nedokáží na první pokus prostřihnout husté větvoví nebo přestřihnout obzvláště houževnatou větev a hrozí, že se zaseknou. V takovém případě nůžky seřídí směr běhu nožů tak, aby byl proveden opakovaný střih v téže poloze, dokud nebude větev přestřižena. Pokud se mezi noži nechtěně zachytí například tvrdý drátěný plot, nůžky na živý plot se po třech sekundách automaticky zastaví s rozevřenými noži. S modelem AHS 54-20 LI proto můžete zcela nepřerušovaně stříhat živý plot a více se těšit z práce.

Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20
Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20
Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20
Živý plot potřebuje šikovné akumulátorové nůžky AHS 54-20

Silný střih

Dalším novým rysem akumulátorových nůžek AHS 54-20 LI na živý plot je jejich funkce silného střihu, která umožňuje stříhat větve o průměru až dva a půl centimetru. Pravidelná rozteč zubů modelu AHS 54-20 LI jsou dva centimetry, ale v přední části čepele byl počet zubů snížen, aby se mohly přímo o lištu nožů opřít i silnější větve. Pohyb nůžek na této části lišty v tomto úseku čepele pak zajišťuje postupné prostřihávání dřeviny.

Jedno plné nabití 36V lithium-iontového akumulátoru vystačí až na 50 minutnepřerušovaného stříhání živého plotu. Díky systému rychlého nabíjení seakumulátory modelu AHS 54-20 LI plně nabijí po pouhých pětačtyřiceti minutách a 80procentního nabití se dosáhne po pouhých 25 minutách nabíjení. Lithium-iontová technologie má také mnohé další výhody: tyto akumulátory nemají totiž sklon k samovybíjení, což znamená, že nůžky na živý plot jsou okamžitě připraveny k použití i v případě, že nebyly dlouhou dobu používány. Dalším praktickým rysem je skutečnost, že akumulátory je možné dobíjet v jakémkoliv stavu nabití, protože paměťový efekt baterií je v tomto případě také věcí minulosti.

S novým modelem akumulátorových nůžek AHS 54-20 LI, který je ideální pro velké živé ploty, nyní společnost Bosch nabízí kompletní sortiment aku nářadí pro každou zahradu: nůžky AHS 48/52 LI s 18V lithium-iontovými akumulátory pro středně veliké živé ploty a aku nůžky na živý plot AHS 41/52 Accu s 14,4V niklovým akumulátorem pro menší živé ploty. Ze sítě napájené elektrické nůžky na živý plot, které patří do rodiny nářadí Pro, Power a Comfort, budou také nadále k dostání.

Více informací naleznete na www.bosch-pt.cz.

Publikováno: 26. 10. 2012, Autor: Elena a Bosch (text), Bosch (foto), Profil autora: Redakce