reklama

S biokomposterem máte kompost rychle

Každý zahrádkář a kutil, který si vlastnoručně vyráběl ohrádku pro kompost, nám dá jistě za pravdu. Založení a údržba kompostu je věda. Přitom ho potřebujete, protože pokud tedy máte zahrádku nebo jen kousek vlastních záhonků, chcete mít jistotu, že vše, co si zde vypěstujete, bude čistě přírodní a ekologické.

S biokomposterem máte kompost rychle

Kompost patří mezi nejstarší způsoby zkvalitňování půdy. Lze ho vyrobit z organických látek, které máme každý den k dispozici – např. ze slupek od brambor, z listí a posekané trávy… Ty se totiž díky působení nejrůznějších mikroorganizmů, vody a tepla přeměňují na humus. Bohužel za běžných podmínek trvá velmi dlouho, než uzraje.

S biokomposterem máte kompost rychle
S biokomposterem máte kompost rychle

Existují ale možnosti, jak kompost založit a produkovat jednodušeji. Potřebujete k tomu jen kousek místa a odpad ze zahrádky či kuchyně. Pomohou například i plastové kompostery, kde jsou zbytky a tráva ukryty a proměňují se skryté našim očím i nosu pod „pokličkou“. Doba, po kterou se kompost utváří, je závislá na jeho složení a okolní teplotě. Obvykle je to však nejméně jeden rok.

S biokomposterem máte kompost rychle
S biokomposterem máte kompost rychle

Co do kompostu patří a co nikoli

ANO:

  • Odpady z kuchyně – zbytky ovoce a zeleniny, vařených jídel, potraviny, čajový a kávový výluh, skořápky z vajec či potravinami znečištěný papír.
  • Odpady ze zahrady – květiny, posekaná tráva, zvadlé listí, kořeny, shnilé ovoce, vypletý plevel, malé množství větví (raději upravených na štěpky), sena a slámy.
  • Jiný organický odpad – popel ze dřeva (v uhelném je příliš těžkých kovů), chemicky neošetřený chlévský hnůj smíchaný s drcenou slámou, malé množství drceného papíru, lepenky, pilin, vlasů a peří, papírové ubrousky a krabice od vajíček.

NE:

  • Recyklovatelné suroviny – kovy, plasty, textil, sklo.
  • Problémové látky – barvy, staré léky, motorové a kuchyňské oleje, baterie a chemické látky.
  • Další – prach ze smetí a vysávání, kosti a zvířecí zbytky, rostliny napadené chorobami, pecky, cigaretové nedopalky, časopisy a mnoho jiných.

Jak kompostování urychlit?

Existují však přípravky, které mohou celý proces výrazně urychlit. Na trhu je k dispozici řada velmi agresivních dusíkatých či jiných chemických látek a sloučenin. Stejně účinný, avšak ekologicky naprosto nezávadný, ovšem biologicky aktivní je Biokomposter Floran. Sníží dobu rozkladu organických látek v jakémkoliv zahradním kompostu z více než devíti měsíců na necelou čtvrtinu roku. Základem přípravku je směs bakteriálních kultur, enzymů a živin, které mikroorganizmy nevyhnutelně potřebují pro svou „práci“.

Kompost vyrobený pomocí Biokomposteru Floran můžete s čistým svědomím, že budou naprosto zdraví neškodné, využít k výsevu rostlin a plodů. Samozřejmě – k tomu, abyste vytvořili skutečně dobrou směs, nestačí jen prolít ji sem tam bioaktivátorem. Kompost je třeba občas promísit a přehazovat. Když je dobře vyzrálý, má tmavou barvu, příjemný a kořenitý pach a neobsahuje hrubé složky.

Více na www.druchema.cz.

Publikováno: 5. 10. 2012, Autor: Elena a Druchema (text), Druchema a PePa (foto), Profil autora: Redakce