reklama

Vybudujte si na zahradě svůj pohádkový vodní svět. Poradíme, jak na to

Zahrada bez jezírka? Jde to, ale s ním je to mnohem zábavnější. Vhodně zvolený vodní prvek zahradu oživí a vy získáte ten správný koutek pro rozjímání a relaxaci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postavte si zahradní jezírko ve vašem stylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Volba vhodného místa v zahradě

Ideální je postavit jezírko v polostínu, tj. se 4-6 hodinami přímého slunka dopadajícího na hladinu v průběhu dne. Je to důležité hlavně u jezírek s menším objemem vody (okolo 3-7 m³), kde by se v teplých slunečných dnech na přímém slunku v průběhu celého dne mohla teplota vody vyšplhat příliš vysoko.

To by bylo nebezpečné hlavně pro ryby v jezírku. Z vody teplé nad 27 °C uniká kyslík velmi rychle a hrozí úhyn ryb zadušením. Navíc dochází k rychlejšímu rozkladu organických látek ve vodě a zvýšení obsahu živin, které podporují nárůst řas. Voda zezelená.

Vyhýbáme se místům pod vysokými opadavými stromy. Výkop jezírka by byl díky silným kořenům velmi komplikovaný a náročný. Navíc v průběhu podzimu by se nám do vody dostalo velké množství organické hmoty - listí, které by nám výrazně zkomplikovalo údržbu jezírka. Organické části se dostanou na dno, kde se rozkládají a "otráví" nám vodu v jezírku.

Tvaru a hloubka jezírka

Našli jsme vhodné místo, takže nyní se musíme rozhodnout, jaký tvar jezírka nám bude vyhovovat. Velmi vhodný je oválný tvar, případně tvar připomínající ledvinu. Příliš komplikovaným tvarům s množstvím malých "zátok" se raději vyhýbejte - vzniká tím množství zón s tzv. mrtvou vodou, tj. místo, kde se voda nehýbe a zároveň se kazí. Hloubku v nejhlubším místě doporučujeme minimálně 80 cm.

Nejprve si zvolte vhodný tvar
Nejprve si zvolte vhodný tvar (Zdroj: oase.com)
Hloubku jezírka uzpůsobte jeho zaměření
Hloubku jezírka uzpůsobte jeho zaměření (Zdroj: oase.com)

Zvláště pokud chováte ryby, toto je minimální hloubka, ve které ryby v našich podmínkách přezimují. Hloubka vody je důležitá i pro termální stabilitu jezírka. Hluboké jezírko se tolik nepřehřívá. Pokud máte děti, je velmi vhodné vytvořit tzv. bezpečnostní zóny. Okolo nejhlubších míst se vytvoří cca 1-1,5 m dlouhý pás mělké vody hluboké cca 20-30 cm, který se bude postupně svažovat do hloubky.

Na dno vykopané jámy se pokládá speciální geotextilie (nepodléhá hnilobě), která zabrání propíchnutí fólie kamením či kořeny. Pokud máte dno výkopu plné ostrých kamenů, je více než vhodné zasypat tyto části pískem a položit geotextilii až na tuto vrstvu. Na geotextilii se pokládá jezírková fólie.

Běžně je dostupná PVC jezírková fólie o tloušťce 1 mm (záruka 15 let). Koupit se dá i PVC fólie 0,5 mm silná, je lacinější, ale tento typ na budování jezírka nedoporučujeme. Má nízkou životnost a lehce se protrhne. Ideální na stavbu je kaučuková fólie, má nejvyšší životnost a odolnost (záruka 20 let).

Do hotového výkopu položte geotextilii
Do hotového výkopu položte geotextilii (Zdroj: oase.com)
A na ní jezírkovou fólii
A na ní jezírkovou fólii (Zdroj: oase.com)

Při pokládání fólie je důležité vytvořit tzv. kapilární uzávěr, to znamená, že voda v jezírku nesmí být v kontaktu se zeminou na pobřežních zónách, aby nedocházelo k nasávání vody z jezírka do okolního terénu a zároveň ke splavování zeminy do jezírka. Do vody by se takto zbytečně dostalo mnoho živin, které by sloužily jako hnojivo pro růst řas.

Aby voda z jezírka nebyla nasávána okolním terénem...
Aby voda z jezírka nebyla nasávána okolním terénem... (Zdroj: oase.com)
... vytvořte kapilární uzávěr
... vytvořte kapilární uzávěr (Zdroj: oase.com)

Výpočet potřebného rozměru fólie

Délka fóliového pásu
Délka + 2× hloubka (na nejnižším místě výkopu) + 2× 50 cm
Šířka fóliového pásu
Šířka + 2× hloubka (na nejnižším místě výkopu) + 2× 50 cm

Na přesný výpočet fólie nám také perfektně poslouží obyčejný provázek, který vedeme po dně budoucího jezírka. Změříme si přesně šířku a délku pásu a připočítáme cca 50 cm na každou stranu.

Zdroj informací: oase.com/cz-cs

Chovejte jesetery:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 2. 2022, Autor: Oase (text a foto), Profil autora: Redakce