reklama

Není truhlík jako truhlík

Říká se, že co Čech to muzikant anebo také zahradník. Bohužel, ne každý si může dovolit velikou zahradu hodnou králů. A tak nezbývá, než si zkrášlit alespoň balkon nebo okenní parapety. Ačkoliv se to na první pohled může zdát jednoduché, při vysazování musíme dbát nejen na správnou zálivku, ale i třeba na stav rostlin, které si přivezeme domů.

Není truhlík jako truhlík

Mít krásný balkon ve stylu Doktora z hor není vůbec nic obtížného. Jen stačí vědět, jak na to. Mezi nejoblíbenější rostliny patří muškáty a hojně pěstované surfinie tvořící bohatě kvetoucí převisy. Při výběru správné květiny je důležité myslet na to, kde bude pěstována. Například na jižní osluněné straně se bude velice dobře dařit muškátům a petúniím. Na zastíněnou severní stranu můžeme vysadit begónie či balzamíny.

AGRO CS: Jak osadit truhlíky
AGRO CS: Jak osadit truhlíky
AGRO CS: Jak osadit truhlíky
AGRO CS: Jak osadit truhlíky

Kdy začít?

Odhadnout správnou dobu na výsadbu a na následné umístění venku je vskutku alchymie. Většinou květiny vysazujeme do truhlíků v první polovině května. Záleží na příchodu pozdních jarních mrazíků. Pokud máme možnost vysazené truhlíky schovat před mrazem, tak můžeme podle průběhu počasí začít osazovat truhlíky v průběhu dubna, nebo již koncem března. Jestliže však není možnost osázené truhlíky ochránit před mrazem, pak je za okno umístíme až po 15. květnu.

Kdy začít?
Kdy začít?
Kdy začít?
Kdy začít?

Samozavlažovací truhlík nestačí

Mnoho lidí si myslí, že pokud si pořídí samozavlažovací truhlíky a budou v nich neustále udržovat zásobu vody, tak poskytnou rostlinám ideální podmínky. To je bohužel jen mýtus. Zejména muškátům (ale platí to i pro ostatní rostliny) prospěje, pokud čas od času voda z misky zmizí, a substrát mírně vyschne.

Druhý extrém je ale také nebezpečný. V klasických truhlících v létě totiž může dojít k přílišnému přeschnutí substrátu. Pokud tedy používáte běžné truhlíky a květiny zaléváte, může se stát, že voda proteče okolo nádoby a většina substrátu zůstává uvnitř suchá. Vsakování vody do přeschlého substrátu může usnadnit Aquacel obsažený nejen v některých substrátech, ale také i v některých hnojivech, například v kapalných hnojivech řady Floria, určených pro přihnojování během vegetace.

Podpořit vitální růst rostlin je možné Vitality komplexem - komplexem látek podporujících lepší využití živin, rychlejší růst i bohatší kvetení. Jeho použití, zejména po osázení truhlíků na začátku vegetace, nejen že pomůže posílit oslabené rostliny, ale také zvýší odolnost rostlin vůči stresovým faktorům.

Samozavlažovací truhlík nestačí
Samozavlažovací truhlík nestačí
Samozavlažovací truhlík nestačí
Samozavlažovací truhlík nestačí

Truhlík není zahrádka

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, tak květinám vysazeným v truhlíku musíme věnovat mnohem více péče, než květinám na zahrádce. To je způsobeno hlavně malým prostorem pro růst kořenů. Proto květiny na balkoně potřebují mnohem častější zálivku a pravidelné přihnojování. Rostlinám výrazně prospěje posílení vitality a imunity rostlin. Pokud použijete Vitality komplex od společnosti AGRO CS, látky v něm obsažené regenerují substrát a omezují tzv. únavu půdy.

Truhlík není zahrádka
Truhlík není zahrádka

Jak na zdravý truhlík:

  • Rozhodněte se, kde truhlík bude umístěn (na slunci, nebo ve stínu) a podle toho vybírejte květiny.
  • Po výsadbě nechte květiny tři dny odpočinout v polostínu.
  • Pravidelně zalévejte a přihnojujte.
  • Pro lepší zakořenění a výraznější růst použijte Vitality Komplex.

Více na www.vitalitykomplex.cz nebo www.agrocs.cz.

Publikováno: 20. 4. 2012, Autor: AGRO CS (text a foto), Profil autora: Redakce