reklama

Péče o pokojové květiny po zimě

Pokojové květiny dostávají v zimním období zpravidla dost zabrat. Přetopené místnosti, nevhodná zálivka, nedostatek výživy a další faktory ovlivňují vitalitu pokojových rostlin. Pokojovým květinám po zimě je proto nutné věnovat zvláštní péči, aby se znovu dostaly do kondice. Jak na to nám poradí spolu s Pavlem Chloubou zahradnice Lída Dušková.

i (Zdroj: archiv FTV prima)
Jak pečovat o pokojové květiny po zimě (Zdroj: archiv FTV Prima)

Základní péče o pokojové květiny po zimě

Pokud pokojové květiny po zimě rozhodně nevypadají podle vašich představ a už na první pohled chřadnou, budou na jaře potřebovat vaši zvýšenou péči. Rozhodně je bude zapotřebí přesadit, ostříhat a dodat jim zálivku, výživu a hnojivo. Ještě předtím je však zapotřebí všechny rostliny prohlédnout a zjistit, zda nejsou nenapadené chorobami nebo škůdci.

hnědé listy na avokádu
Avokádo, kterému se evidentně nedaří (Zdroj: archiv FTV prima)
zelenec
Zjistíme, zda květiny nejsou napadené chorobami a škůdci (Zdroj: archiv FTV prima)

Jarní péče o pokojové rostliny se nám později vyplatí

Jarní péče se týká všech pokojovek bez výjimky. My tu máme rostlinu avokáda, které se evidentně vůbec nedaří. Má povadlé listy, jejich konce jsou zahnědlé a celkově je kytka taková nanicovatá. Je důležité si říct, že avokádo je vlastně strom. Při jeho pěstování je tedy potřeba ho směřovat k tomu, aby stromek byl košatější a nerostl příliš do výšky. Proto se rozhodně nebojíme radikálnějšího zásahu v podobě střihu.

střih pokojových rostlin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Střihu se ani u pokojových rostlin nebojíme, je však nutné ho provádět dostatečně nad zdravými listy

Rostlinu je nejprve zahradnickými nůžkami zakrátíme. Střihu se nebojíme, řez vedeme v místě, kde jsou ještě zdravé listy. Pokud bychom ho vedli příliš nízko – tedy tam, kde jsou listy již na první pohled nezdravé, rostlina by to nemusela zvládnout. Ponechání zdravých listů je důležité proto, aby rostlinu zásobovaly živinami a vstřebávaly světlo. Řez musí být čistý, hladký a bez otřepů.

Zahnědnutí, případně zažloutlé skvrny na listech, je způsobené nedostatkem živin. Další krok tedy bude přesazení.

Přesazení květin po zimě

Při přesazování je v první řadě nutné zvolit správnou velikost květináče, aby měla rostlina dostatek prostoru pro svůj růst. Měl by být o kousek větší než květináč původní. A také nesmíme zapomenout na vhodný substrát.

supresivní substrát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Při přesazování pokojových květin a palem je ideální využít supresivní substrát

Ideální je použít supresivní substrát pro pokojové rostliny. V čem spočívá jeho výhoda oproti jiným substrátům?

  • tento substrát je určený pro sázení a přesazování pokojových rostlin a palem
  • je připravený ze směsi rašeliny s upraveným pH
  • je obohacený hnojivem se stopovými prvky a živinami
  • je obohacený o některé druhy užitečných hub, které například aktivně potlačují původce houbových onemocnění rostlin a poskytují ochranu před napadením hmyzími škůdci
  • tento speciální koktejl tedy rostliny nejen ochrání, ale také podpoří jejich správné zakořenění a růst

Jestliže máme připravený vhodný květináč i substrát, tak květinu vyjmeme z původního obalu a odstraníme přebytečný kořenový bal se starým substrátem. Nemusíme se bát a opatrně obnažíme i část kořenového systému.

přesazujeme pokojové květiny
i (Zdroj: archiv FTV prima)
Při přesazování se nebojíme dostatečně očistit kořenový bal

Na dno květináče umístíme vrstvičku keramzitu jako drenáž. Ta nám zajistí odvod přebytečné vody, aby kořeny nezahnívaly. Přidáme vrstvu substrátu a vložíme rostlinu. Následně přisypeme zbytek substrátu. S rostlinou při dosypávání lehce zatřeseme, to abychom dostali substrát všude ke kořenům a zamezili vzniku vzduchových bublin. Rostlina by měla být vysazena v přibližně stejné hloubce jako v původním květináči.

Dostatek vláhy a živin

Čerstvě přesazenou rostlinu je potřeba vždy zalít. Zálivku můžeme obohatit o lignohumát. Lignohumát je přírodní organická látka, která pomáhá v kořenovém systému – rostlina lépe roste a je zaručen lepší transport živin. Podílí se na dobré funkci fotosyntézy, kterou rostliny ke svému zdravému růstu nezbytně potřebují.

přírodní lignohumát
i (Zdroj: archiv FTV prima)
Lignohumát je přírodní organická látka, která pomáhá lepší výživě rostlin, jejich prospívání a růstu

Lignohumátu se dávkuje jen velmi malé množství, stačí jedno víčko na 5 litrů zálivkového roztoku, tímto roztokem rostlinu po přesazení zalijeme.

roztok lignohumátu
Roztok lignohumátu je pro pokojové květiny přímo balzámem (Zdroj: archiv FTV prima)
zálivka květin
Roztokem květiny zalijeme, později jím můžeme i rosit listy (Zdroj: archiv FTV prima)

Roztok s lignohumátem je možné použít nejenom při zálivce, ale zároveň jím lze například rozprašovačem rosit listy. Listy mají významnou schopnost vstřebávat vodu a v případě takto připraveného postřiku vstřebají i důležité látky a živiny podporující růst a vitalitu. S tímto dodáním výživy po přesazení však alespoň dva až tři týdny počkáme.


Tento postup péče o pokojové květiny po zimě platí prakticky pro všechny druhy pokojových rostlin, které doma běžně pěstujeme. Jaro je tou správnou dobou, kdy se jim trochu věnovat, aby nám dělaly radost a krásnou přirozenou dekoraci v našem bytě.


Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 3. 2021, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková