reklama

Jaké venkovní stojany na květiny jsou vhodné do zahrady

Nejen naše byty a balkony je hezké ozdobit květinovými stojany. Stejně tak udělají venkovní stojany na květiny parádu i v zahradě nebo před domem. Protože tyto stojany uvidí každý, kdo půjde okolo, měli bychom dbát na určitý estetický ráz a přiměřený způsob dekorací, aby to u nás nevypadalo jako v lunaparku a za své venkovní stojany na květiny jsme nesklidili spíš posměch.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jaké venkovní stojany na květiny jsou vhodné do zahrady (Zdroj: Depositphotos)

Venkovní stojany na květiny

Každý, kdo půjde okolo vaší zahrady, se jistě rád pokochá pohledem na rozkvetlé záhony a bohatou záplavu květin na venkovních stojanech. O těch byste ale měli něco vědět dříve, než se rozhodnete si je do zahrady pořídit. Protože to jsou stojany, které minimálně od jara do podzimu zůstanou venku na slunci, dešti nebo prudkém větru, případně i přes zimu ve sněhu a na mrazu, měly by být především z takových materiálů, které tyto rozmary počasí vydrží bez úhony. Mezi takové materiály patří:

  • kov a kovové slitiny
  • dřevo
  • plasty
  • sklo
  • litina
  • dřevoplast
  • beton
Stojan trojnožka
i (Zdroj: Depositphotos)
Klasický venkovní stojan na květiny v jednoduchém provedení

Zaměřeno na estetiku

Určitě byste měli před instalací venkovních stojanů na květiny zvážit, zda vámi vybraný výrobek bude přesně ten, který se na vaši zahradu hodí. Nesnažte se být zbytečně originální a nevymýšlejte kreativní výrobky dle fantazie, které budí spíš rozpaky než obdiv. Pokud máte zahradu ve venkovském stylu, jistě si na ni neumístíte venkovní stojan na květiny ve tvaru Eiffelovy rozhledny, a naopak japonská zahrada si asi nebude příliš rozumět se stojanem na květiny, ozdobeným pravými českými trpaslíky. Dbejte na eleganci a vybírejte vkusné doplňky. Jestli si sami netroufáte nebo nevíte, jaký stojan na květiny by vaší zahradě vyhovoval nejvíc, zkuste oslovit zahradního architekta. Stejně tak raději svou představu svěřte do rukou zkušenému kováři, který vám vyrobí kovový stojan, že budou oči přecházet. 

Stojan vozíček
Vozíčky jako stojany na květiny mohou být i kovové (Zdroj: Depositphotos)
Stojan kočár
Šikovný kovář vám dokáže vyrobit venkovní stojan na květiny i takto (Zdroj: Depositphotos)

Velmi vkusnými stojany na květiny jsou podle poslední módy stará vyřazená jízdní kola. Investice do jejich přeměny bude velmi malá. Stačí plechovka s barvou, štětec a samozřejmě květináče s květinami. Můžete je natřít na libovolnou barvu a po několika úpravách budou sloužit jako venkovní stojany na květiny ještě řadu let.

Stojan kolo a pneumatiky
i (Zdroj: Depositphotos)
Máte staré kolo nebo nepotřebné pneumatiky? Budou se hodit jako venkovní stojan na květiny

Ačkoliv spousta lidí bude poukazovat na ekologickou stránku, pneumatiky není vždy potřeba hned odvážet na sběrný dvůr. Omyté a natřené barvou nebo ovinuté přírodní tkaninou mohou velmi dobře posloužit jako venkovní stojan na květiny. Zde se opravdu můžete kreativně vyřádit, a když to s barevnými variacemi nepřeženete, získáte téměř nezničitelnou dekoraci.

Máte raději dřevěné doplňky? Není nic snazšího. Téměř každý hobby market nabízí obrovské množství produktů právě ze dřeva - nejrůznější stojany klasické, ve tvaru vozíků, dřevěných kol nebo zvířátek. Stačí si jen vybrat ten, který vašemu oku lahodí nejvíc.

Stojan trakař
Nejrůznější dřevěné vozíky jsou milou dekorací (Zdroj: Depositphotos)
Stojan vozík
Tento vychytaný vozík jako stojan na květiny jistě zaujme (Zdroj: Depositphotos)

Další dřevěné dekorace, které se velmi dobře hodí jako venkovní stojany na květiny, naleznete zapomenuté na půdách, ve sklepích nebo ve stodolách. Loukoťová kola, staré součásti sekaček, rozbité štafle a žebříky, polorozpadlý žebřiňák - to všechno jsou neocenitelné poklady, za které by vám sběratelé "utrhli obě ruce". S trochou námahy z nich stvoříte dekoraci století a sousedé závistí puknou.

Stojan kolo
i (Zdroj: Depositphotos)
Loukoťová kola lze na zahradách nalézt velmi často

Nevěšte hlavu, pokud nemáte ani známého kováře, ani stodolu naditou poklady z předminulého století. Stačí, jestliže máte někde po ruce starý pařez nebo alespoň silné poleno. I z takového kusu dřeva lze vyrobit jednoduchý, ale praktický stojan na květiny. A pokud ho poškodí plískanice a nepohoda, jednoduše s ním zatopíte a obstaráte si jiný.

Stojan pařez
i (Zdroj: Depositphotos)
Jako stojan na květiny může posloužit i uschlý pařez

Údržba a ošetření

Dbejte především na to, aby vaše venkovní stojany na květiny byly skutečně pečlivě ošetřené proti korozi, hnilobě nebo plísním. Měly by být ze stálých materiálů, které vydrží nepřízeň počasí a které budou také omyvatelné. Musíme nutně počítat s tím, že při nejrůznějších pracích na zahradě můžeme tyto stojany ušpinit hlínou nebo trávou a bude potřeba je zase očistit. Květiny v nich umístěné pak bude potřeba zalévat a z toho důvodu by stojanům voda neměla vadit.

Také by měly být  ošetřovatelné pomocí nátěrů nebo by se měly dát napustit impregnací. A budeme-li je chtít na zimu uklízet mimo zahradu, měly by se dát přenášet nebo rozebrat. 

Vyrobte si šikovný stojan na jahody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 3. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová