reklama

Medonosné rostliny, které jsou užitečné i krásné

Bez opylovačů bychom nesklízeli ovoce, ani zeleninu. Včely dělnice opylují více než osmdesát procent všech kulturních plodin. Na zahradu je v potřebném množství přilákáte výsadbou medonosných rostlin. Pěstitelé dobře vědí, že bez včel by se nedočkali úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám pastvu v období, kdy přestanou kvést stromy.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Medonosné rostliny, které jsou užitečné i krásné (Zdroj: Ludmila Dušková)

Okrasné stromy a keře - medonosné rostliny

Když kvetou zjara skalníky, jen to kolem nich bzučí – tolik hmyzu nalákají jednoduché bílé kvítky. Lákadlem jsou také zimolezy, u nichž najdete spíše čmeláky, stejně jako na vistáriích.

Obyčejný pámelník a přísavník trojcípý jsou v pozdním létě vítaným zdrojem potravy pro včely i čmeláky.

Mezi medonosné rostliny a dřeviny počítají včelaři hlavně lípy a topoly, ale pochybuji, že si je budete vysazovat do zahrady. Medonosný je také akát, ten se ale stává v některých oblastech nevítanou invazní dřevinou, vytlačující původní porosty.

Akát
Akát má šištice vonných, jasně bílých květů (Zdroj: Ludmila Dušková)
Lípa
Lípa láká každý rok obrovské množství včel na svůj sladký pyl (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pro zahrady se hodí spíše menší okrasné ovocné stromy, například jabloně či třešně, vhodné jsou menší formy listnáčů a kvetoucích keřů. Z popínavých dřevin je velkým zdrojem nektaru pro včely zimolez a břečťan. Zimolez má výhodu dlouhodobého kvetení během celého léta, břečťan je pak významný díky pozdnímu kvetení na podzim, kdy bývá posledním zdrojem nektaru.

Břečťan
Břečťan nabízí své medonosné květy užitečnému hmyzu (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zimolez
Zimolez poskytuje spoustě hmyzu dostatek potravy (Zdroj: Ludmila Dušková)

Léčivé byliny a plevele

Pěstujete-li léčivé bylinky, máte medonosných rostlin dostatek. Mateřídouška, meduňka, máta, šanta, šalvěj, tymián, yzop, to jsou jen namátkou vybrané druhy. 

Významnou medonosnou rostlinou je také brutnák lékařský. Modře kvetoucí jednoletá rostlina je obrovským zdrojem nektaru. Její výhodou je soustavné nakvétání nových květů od jara až do zimy.

 Víte, že než včela nasbírá suroviny k výrobě kilogramu medu, musí nalétat až dvě stě padesát tisíc kilometrů?

Brutnák
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Brutnák patří mezi nejlepší medonosné rostliny

Také trávník v zahradě nemusí být jen zelená plocha bez jediného kvítku. Brzy zjara kvetoucí pampelišky a sedmikrásky jsou včelami vyhledávaným zdrojem potravy.

Hluchavky a podběl si na zahradu asi nepustíte, ale včelám i čmelákům chutnají.

Trvalkové záhony jako lákadlo pro včely

Barevné květy a jejich vůně jsou tím, co včely láká k jejich návštěvě. Možná jste si všimli, že na některé druhy květin se včely slétávají v hojnějším počtu – nacházejí tu chutnější potravu i pyl ve větším množství.

Trvalky jsou dobrým zdrojem potravy v čase nejteplejších dnů. V plném létě jsou již odkvetlé i lesní stromy a keře, včely tedy rády zaletí na rozkvetlou zahradu. Z medonosných trvalek se pěstuje běžně mnoho druhů snad na každém záhonu.

Včelám můžete nabídnout levanduli, ať už nízké druhy kolem třiceti centimetrů či vyšší, zhruba půlmetrové. Voňavé levandule v modré, růžové i v kombinaci s bílou přijdou včelám vhod. Pěkné a nenáročné dlužichy  kvetou po celé léto v odstínech od růžové po červenou.

Levandule, třapatky, růže
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Spousta okrasných rostlin patří mezi medonosné

Výrazným prvkem na záhonech bude určitě rudbekie, jejíž svítivě zlaté květy s černým středovým terčem dorůstají kolem osmdesáti centimetrů a kvetou od konce června do konce září.

Třapatky nachové nezarmoutí ani vás: purpurově růžové květy vydrží na rostlině velice dlouho a suché květenství lze použít i do zimních vazeb. Tato medonosná trvalka je vhodná i k řezu.

Včelím hitem je pak svazenka vratičolistá. Je to jednoletá pícnina s rychlým růstem a vývojem, velice dobře olistěná vícenásobně speřenými listy. Je schopná poskytnout dostatečné množství zelené hmoty již po 30 dnech od výsevu. Přitom není na půdní a klimatické podmínky nikterak náročná. Pro včely je pak nenahraditelným zdrojem nektaru.

Svazenka
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Lány svazenky jsou schopny pohostit miliardy včel

Medonosných druhů je pochopitelně mnohem víc, význam má vše, co kvete a je zdrojem nektaru i pylu. Ale zde je na každém včelaři a vlastně každém z nás, zda chceme přírodě pomoci. Podle toho se chováme a umožňujeme a usnadňujeme opylovačům jejich práci. 

Další opylovači

Medonosné rostliny lákají nejen včely. Opylovačů existuje vícero – čmeláci, motýli, můry a spousta druhů ostatního hmyzu. Čmelákům se daří v zahradách, kde mají možnost stavět si hnízda v zemi, mezi kamením a pod pařezy.

Včela
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Včely jsou zárukou zdravé zahrady

Stejně jako včely potřebují i čmeláci vzhledem k vydávané energii stálý přísun potravy už od časného jara. Nejvíce práce pro nás odvedou v létě, kdy opylují hlavně skleníkové rostliny, rajčata, papriky a jahody. Odborné prameny uvádí, že na opylení kulturních rostlin se čmeláci podílejí 15 %.

Jak můžeme ještě přilepšit včelám?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 3. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková