reklama

Někdo má umělé zuby, někdo zas potok. Popusťte uzdu vaší fantazii, nebudete litovat!

Trávíte každou volnou chvilku prací na zahradě, zvelebujete ji a hýčkáte, ale stále to není ono? Pokud vaše zahradě neobsahuje vodní prvek, tak si ho pojďme spolu vytvořit. A protože nejsme žádní troškaři, bude to rovnou zurčící umělý potůček.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Umělý potůček, u kterého si budete moci dopřát ten pravý relax (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na počátku bylo nutné vše vymyslet tak, aby byla splněna následující kritéria:- potůček bude cenově dostupný- děti se nebudou moci zranit ani utopit- součástí stavby bude malé jezírko s fontánkou- vše bude pokud možno z přírodních materiálů - z kamene- možnost vše realizovat svépomocí. Nakonec se vše podařilo vymyslet tak, že vzniklo i malé brouzdaliště a "jeskyně" - vše pro zábavu dětí.

Kámen

Kámen v dnešní době patří k dražším stavebním materiálům. V místním zahradnictví jsem vybral kámen - Porfyr Křemičitý. Byl zdánlivě za dostupnou cenu 8 Kč/kg. Když jsem ale dopočítal, kolik ho budeme potřebovat, vznikla na naše poměry astronomická částka.

A za tuto cenu nebyla firma schopná zaručit ani přibližnou velikost dovezeného kamene. Nakonec jsem ho sehnal u výrobce dlažby, kterému při výrobě zbývaly vhodné velikosti, a byl rád, že se jich zbaví. Kámen nakonec stál jen zlomek původní ceny a byl v perfektních velikostech.

Stavba

Stavba umělého potoka začala vykopáním a vybetonováním klasických základů. Součástí těchto přípravných prací bylo rozvedení vody a elektro. Voda je k hornímu jezírku přivedena plastovou trubkou, která je po celé své délce ve spádu a umožňuje dokonalé vypuštění na zimu.

Při rozvedení elektra nezapomeňte na bezpečnost
i (Zdroj: Michael Sibera)
Při rozvedení elektra nezapomeňte na bezpečnost

Poté jsme vyzdili jeskyni. Zhruba uprostřed výšky je vybetonovaný strop (první patro). Obvodové kamenné zdivo pokračuje ještě výše a tak vznikl prostor pro jezírko. To tvoří levná zednická nádoba černé barvy. Horní okraj nádoby je přibližně stejně vysoko jako kamenná zeď jeskyně. Prostor kolem jezírka je vyplněn zeminou k pozdějšímu osázení. Tím, že je jezírko tak miniaturní a tak vysoko, je pro děti nepřístupné a nehrozí úraz ani utonutí.

Vyzděná jeskyně je nejvyšším bodem potůčku
i (Zdroj: Michael Sibera)
Vyzděná jeskyně je nejvyšším bodem potůčku

Aby voda tekla, potřebuje spád. Toho jsme docílili vyzděním stěny potoka, která se zvolna svažuje. Zdi jsou vyzděné betonem, proto je betonové i dno potůčku. V některých místech zdi jsem nechal mezi kameny malé mezery k osázení skalničkami. V celé délce potůčku jsou tři minivodopády. Z toho posledního voda stéká do koryta (také vybetonovaného mezi obrubníky).

Voda potřebuje spád
i (Zdroj: Michael Sibera)
Voda potřebuje spád

Tím vzniklo správné místo pro brouzdání dětských nožiček. Z koryta voda míří přes nerezovou mřížku do "cílové" nádoby, která je skryta pod podlahou terasy (v tomto místě výklopné). Mřížka je zde opravdu nutná - zabraňuje, aby se nečistoty a jiné předměty dostaly k čerpadlu. To opět přečerpá vodu do horního jezírka a tak stále dokola.

Potůček ozvláštněte vodopády
i (Zdroj: Michael Sibera)
Potůček ozvláštněte vodopády

Celou soustavu je možné vypnout. Zařízení tak nespotřebovává elektrickou energii, když nejste doma nebo v noci. I když je v betonu koryta zabudovaná kvalitní folie, voda se maličko během provozu ztrácí (vysycháním a mírným rozstřikováním). Je třeba její hladinu hlídat nebo doinstalovat nějakou automatiku dopouštění. Možnost vypnutí je klíčová, protože je třeba děti dostat večer nějak domů.

Zdroj informací: nabytek-sibera.cz

Podívejte se, jak v zahradních jezírkách a tůňkách zadržet vodu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce