reklama

Robotická sekačka pracuje za vás

Robotická sekačka - to je malý pomocník s velkým výkonem, která seká váš trávník v době, kdy vy odpočíváte. Sekání trávníku bez práce je snem asi každého zahrádkáře, který vlastní větší travní plochu. Než si ale robotickou sekačku pořídíte, měli byste o jejím pracovním nasazení něco vědět.

i (Zdroj: HECHT)
Robotická sekačka pracuje za vás (Zdroj: HECHT)

Robotická sekačka, která udržuje na krátko střižený trávník bez práce

Chcete mít u domu perfektně vypadající trávník? Pak je mimo jiné zapotřebí jeho pravidelné sečení. Únavná a stále se opakující práce. Robotická sekačka to ale zvládne za vás, čímž může ušetřit i několik hodin práce týdně. Co všechno vlastně taková sekačka umí a jak vybrat tu nejlepší? 

Měla by být vybavena systémem GPS a alarmem, který se spustí, jakmile se robotická sekačka dostane mimo vymezené území. Váha sekačky se pohybuje okolo 10-20 kg. Má svůj elektromotor, který se dobíjí z baterie. Jednou z jejích nevýhod je omezení pohybu ve svahu. Ačkoliv zvládne naklonění svahu okolo 20°, příliš svažitý terén je pro robotickou sekačku pořekážkou.

Co umí robotická sekačka?

Sekačku HECHT 5601 stačí podle návodu správně nastavit, umístit dobíjecí stanici a vymezit jí kabelem prostor, ve kterém má pracovat. Samotná instalace nezabere více času, než jedno posečení trávníku běžnou sekačkou, a tím vaše práce končí. Sekačka pak v nastavených časech pravidelně vyjíždí pečovat o trávník. Jakmile systém sekačky zjistí, že energie v akumulátoru nebezpečně poklesla, sekačka se automaticky vrátí do dobíjecí stanice a po dobití pokračuje v práci. Vybavena je také dešťovým senzorem, dokáže tedy práci přerušit a odložit, pokud prší. Díky tomu, že sekačka může sekat prakticky denně, trávník netrpí šoky z nárazového sečení a lépe prospívá. Drobné kousky stébel, které sekačka odsekává, pak fungují jako mulč, slouží jako hnojivo a zdroj živin. Zároveň tak nevzniká ze sečení žádný odpad. Díky tomuto mulčování nepotřebuje váš trávník enormní množství vody, neboť mulč zabraňuje vysychání zeminy a usychání travních stébel.

Roboticka_sekacka_HECHT_5601_(1)
i (Zdroj: HECHT)
Robotická sekačka potřebuje dobíjecí stanici

Proti odcizení je sekačka chráněna PIN kódem. Bez jeho znalosti nelze sekačku spustit, proto je pro zloděje sekačka nepoužitelná. Zcela ukryta pod sekačkou rotuje hlava s trojicí nožů. Stroj je vybaven čidly, která zajistí, že se nože při zvednutí sekačky okamžitě zastaví. Pro nepředvídané situace je sekačka na vrchním krytu vybavena velkým tlačítkem, kterým ji lze rovněž kdykoli okamžitě zastavit. Nabíjecí cyklus trvá 90 minut, poté může sekačka pracovat přibližně 60 minut. Výšku sečení je možné nastavit od 20 do 60 mm. Sekačka si poradí se svahy do 20° a lze ji naprogramovat tak, aby vyjížděla v přesně určených intervalech, kdy nebude na zahradě nikoho rušit. 

Roboticka_sekacka_HECHT_5601_(2)
i (Zdroj: HECHT)
Robotická sekačka nahradí lidskou práci za určitých podmínek

Ke svému nabíjení potřebuje sekačka tzv. nabíjecí základnu, která musí mít určitý prostor. Nabíjecí základna je tvořena dobíjecí baterií a přídavnými komponenty, je proto nejlepší tuto základnu uschovat do "boudičky", aby netrpěla vlivem povětrnostních podmínek. Tato základna by měla být umístěna poblíž zdroje elektrické energie, aby mohla čerpat elektřinu. Výhodou správně nastavené sekačky je, že sama pozná, kdy jí dochází energie a sama se dojede znovu nabít. Poté pak opět vyrazí za svým úkolem. Kromě základny je robotická sekačka vybavena hraničním drátem, který se umisťuje na pozemku k vytyčení sekacího prostoru pro sekačku. Jeho instalace je podrobně popsána v návodu k použití. Některé robotické sekačky dobíjecí baterii nepotřebují, protože jsou vybaveny solárními panely a veškerý provoz tedy obstarává slunce.

K dostání na www.hecht.cz a v kamenných prodejnách HECHT. 

Publikováno: 30. 3. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.