reklama

Jezírka a rybníčky promění vaši zahradu v magické místo

Počasí nám už moc nedovoluje pobývat na zahradě, ale můžeme v klidu přemýšlet o její nové koncepci pro příští rok. Jestli vás její současný stav neuspokojuje a uvažujete o radikální změně, vybudujte si zde jezírko. Voda sem přinese nový život.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jezírka a rybníčky působí v zahradě relaxačně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zahrada získá na originalitě a exkluzivitě a pro svého majitele se stane ještě lepší oázou klidu a relaxace. A kutilům nabídne spoustu nových činností, protože o vodu i o stavbu jako takovou je zapotřebí se neustále starat.

Nádherný vodní svět

Kolem vodní plochy bude (stejně jako ve zbytku zahrady) pořád co dělat. Obzvláště, jestli máte v plánu pěstovat v jezírku ryby a vodní rostliny. Podle toho, zda chceme jezírko pro pěstování okrasných rybek, na koupání nebo pro vodní efekty, je zapotřebí pořídit si řadu pro koupací jezírka nebo pro velkoobjemové pěstování ryb. Ta obsahuje čerpadla, filtry, předčišťovací přístroje, vysavače apod.

I vodní rostliny zajišťují čistotu vody
i (Zdroj: oase-filtrace.cz)
I vodní rostliny zajišťují čistotu vody

Než si vybereme typ vodní nádrže, velmi bedlivě si promyslíme, co v zahradě chceme mít, protože možnosti pro její vytvoření je hned několik. K prvním krokům patří rozhodnutí, zda dáme přednost architektuře anebo životu ve vodě a kolem ní, tedy fauně a floře. K vodní ploše se totiž z okolí stáhne hmyz, žáby, ptactvo apod. A pokud si do ní ještě nasadíme ryby, bude tu skutečně nádherně živo. Správné stanovení si cíle patří k nejdůležitějším rozhodnutím, které ovlivní budoucí stav jak vaší zahrady, tak vzhled zahradního jezírka.

Filtrace jezírka musí mít odpovídající výkon
Filtrace jezírka musí mít odpovídající výkon (Zdroj: oase-filtrace.cz)
V jezírku můžete chovat i okrasné ryby
V jezírku můžete chovat i okrasné ryby (Zdroj: oase-filtrace.cz)

Pečlivý výběr – budoucí spokojenost

Odlišné konstrukce jednotlivých druhů nádrží, množství ryb, hloubka a další řada parametrů výrazně odlišuje jezírka podle použití. A právě zde děláme při výběru nejčastěji chyby. Nejprve se rozhodněme, jak velkou plochu chceme vodě v zahradě věnovat a k jakým účelům bude určena. Jestli se tu budeme chtít koupat, část biotopu vybudujeme hlubší a ponecháme jej bez vodních rostlin, které by nám zde překážely.

Při výběru nespěchejme, dobře uvažme, co se do naší zahrady hodí nejlépe – ohled berme na styl zahrady a architekturu domu. Zahradní jezírko není levná záležitost, nepořizujeme je na rok, protože bude trvat několik let, než k úplné spokojenosti břehy a mělkou vodu porostou vhodné rostliny, než upravíme pláž a okolí, a proto se vyplatí plánovat a vybírat co nejpečlivěji, s vizí na mnoho let dopředu.

Bez techniky a chemie to nejde

I v případě, že chceme v zahradě vytvořit přirozený rybníček nebo jezírko, je to bez techniky jako jsou například čerpadla a filtrační zařízení, stejně jako bez správného ošetření co se řasy a údržby vody jezírka týká, složité. Uspokojivého výsledku, kterého použitím technologie docílíme, je snazší dosáhnout vyzkoušenými postupy než experimenty.

I o jezírko či rybníček je třeba se pravidelně starat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I o jezírko či rybníček je třeba se pravidelně starat

Než se do stavby vodního díla pustíte, přečtěte si odbornou literaturu, abyste věděli, do čeho jdete. Nebo si najděte na internetu instruktážní video, které vám pomůže v orientaci a nabídne podrobný návod, jak si vlastní zahradní jezírko postavit. Získáte zde spoustu užitečných informací od modelace jámy pro jezírko, položení folie, instalace filtru pro zahradní jezírko, osvětlení, ale i osázení a další užitečné rady.

Zdroj informací: oase-filtrace.cz; Vladeko spol. s.r.o.

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko (foto), Profil autora: Redakce