reklama

Jezírka a rybníčky v zahradě

Počasí nám už moc nedovoluje pobývat na zahradě, ale můžeme v klidu přemýšlet o její nové koncepci pro příští rok. Jestli vás její současný stav neuspokojuje a uvažujete o radikální změně, vybudujte si zde jezírko. Voda sem přinese nový život.

Jezírka a rybníčky v zahradě

Zahrada získá na originalitě a exkluzivitě a pro svého majitele se stane ještě lepší oázou klidu a relaxace. A kutilům nabídne spoustu nových činností, protože o vodu i o stavbu jako takovou je zapotřebí se neustále starat.

Nádherný vodní svět

Kolem vodní plochy bude (stejně jako ve zbytku zahrady) pořád co dělat. Obzvláště, jestli máte v plánu pěstovat v jezírku ryby a vodní rostliny. Techniku pro vodní plochy všeho druhu má v nabídce také Vladeko, které pro zahradní jezírka nabízí techniku značky Oase.

Nádherný vodní svět
Nádherný vodní svět

O zahradních rybníčcích jsme na našich stránkách již informovali.

Podle toho, zda chceme jezírko pro pěstování okrasných rybek, na koupání nebo pro vodní efekty, je zapotřebí pořídit si řadu pro koupací jezírka nebo pro velkoobjemové pěstování ryb. Ta obsahuje čerpadla, filtry, předčišťovací přístroje, vysavače apod.

Nádherný vodní svět
Nádherný vodní svět
Nádherný vodní svět
Nádherný vodní svět

Může se hodit:

Řada pro velkoobjemová jezírka s osádkou ryb nebo pro koupací jezírka zahrnuje: Čerpadla pro vodní efekt (Nautilus, Pronaut) včetně trysekFiltrační čerpadla (Promax, Aquamax, Profimax)Tlakové filtry BioSys (Biotec)Tlakové filtry BioSys (Filtoclear)Předčisťovací přístroje - UV lampy (Bitron)Skimmery, vysavačeKompletní filtrační systémy (Biosys)Série svítidel (Lanaqua, InScenio)Potoční dílceJezírkové folie a dekorační materiályVodotrysky a fontánové tryskyPřípravky pro úpravu vody, krmivo pro ryby

Může se hodit:
Může se hodit:
Může se hodit:
Může se hodit:

Podle toho, zda si do zahrady chceme pořídit zahradní jezírka nebo koupací jezírko, potůček, vodopád nebo fontánu, OASE nám nabízí pomoc při realizaci a při jejich udržování. Dodává nejen moderní výrobky, ale i špičkovou kvalitu, vyzkoušenou bezpečnost a patřičnou garanci.

Než si vybereme typ vodní nádrže, velmi bedlivě si promyslíme, co v zahradě chceme mít, protože možnosti pro její vytvoření je hned několik. K prvním krokům patří rozhodnutí zda dáme přednost architektuře anebo životu ve vodě a kolem ní, tedy fauně a floře. K vodní ploše se totiž z okolí stáhne hmyz, žáby, ptactvo apod. A pokud si do ní ještě nasadíme ryby, bude tu skutečně nádherně živo. Správné stanovení si cíle patří k nejdůležitějším rozhodnutím, které ovlivní budoucí stav jak vaší zahrady, tak vzhled zahradního jezírka.

Pečlivý výběr – budoucí spokojenost

Odlišné konstrukce jednotlivých druhů nádrží, množství ryb, hloubka a další řada parametrů výrazně odlišuje jezírka podle použití. A právě zde děláme při výběru nejčastěji chyby. Nejprve se rozhodněme, jak velkou plochu chceme vodě v zahradě věnovat a k jakým účelům bude určena. Jestli se tu budeme chtít koupat, část biotopu vybudujeme hlubší a ponecháme jej bez vodních rostlin, které by nám zde překážely.

Pečlivý výběr – budoucí spokojenost
Pečlivý výběr – budoucí spokojenost
Pečlivý výběr – budoucí spokojenost
Pečlivý výběr – budoucí spokojenost

Při výběru nespěchejme, dobře uvažme, co se do naší zahrady hodí nejlépe – ohled berme na styl zahrady a architekturu domu. Zahradní jezírko není levná záležitost, nepořizujeme je na rok, protože bude trvat několik let, než k úplné spokojenosti břehy a mělkou vodu porostou vhodné rostliny, než upravíme pláž a okolí, a proto se vyplatí plánovat a vybírat co nejpečlivěji, s vizí na mnoho let dopředu.

Pečlivý výběr – budoucí spokojenost
Pečlivý výběr – budoucí spokojenost

Bez techniky a chemie to nejde

I v případě, že chceme v zahradě vytvořit přirozený rybníček nebo jezírko, je to bez techniky jako jsou například čerpadla a filtrační zařízení, stejně jako bez správného ošetření co se řasy a údržby vody jezírka týká, složité. Uspokojivý výsledek, který použitím technologie docílíme, je snazší dosáhnout vyzkoušenými postupy než experimenty.

Než se do stavby vodního díla pustíte, přečtěte si odbornou literaturu, abyste věděli, do čeho jdete. Nebo si pořiďte instruktážní DVD, které vám pomůže v orientaci a nabídne podrobný návod, jak si vlastní zahradní jezírko postavit. Získáte zde spoustu užitečných informací od modelace jámy pro jezírko, položení folie, instalace filtru pro zahradní jezírko, osvětlení, ale i osázení a další užitečné rady.

Více informací najdete na www.oase-filtrace.cz

Publikováno: 16. 9. 2011, Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko (foto), Profil autora: Redakce